Jump to content

Audi A4.. 2 Chestii


XUZ
 Share

Postare recomandată

Eram curios de 2 chestii, cei cu A4 daca imi pot raspunde. Mi se pare ca de la viteza de 100Km/h se simte prea tare vantul, se aude vajaitul tare de tot (frecarea cu aerul)... am avut inainte o cordoba si parca nu se simtea asa de tare. Asa e la toata lumea? Si cand trec tiruri pe langa mine, parca masina tinde sa zboare de pe sosea de la vantul creat de tiruri in lateral. Nu stiu ce sa zic, dar mi se pare cam ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate suspensia ta e in neregula ... la mine sta bine pe shosea ... am o suspensie destul de moale dar sta pe sosea nu o sufla vantu si nici tirurile ... 215/55/r16 poate si asta conteaza ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu am un amortizor pe spate dus... sa fie de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu simt ca ma arunca tirurile deabia pe la 170-180 la ora. Referitor la galagia de interior pot spune ca e adevarat, si la mine se aude ff mult zgomot in interior la 180 la ora, lucru destul de deranjat luand in calcul ca in Lupo la viteza maxima pe car eo prinde(tot 180) nu se aude asa mare zarva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu vantul e discutabila....si dupa cum ati spus si voi conteaza ce masini ati avut inainte si le luati ca termen de comparatie.

Partea cu trecutul pe langa camioane....eu am avut A6 si simteam ca ma trage vantul,dar era mult mau mult senzatia decat pericolul real...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La partea cu zgomotul ai mare dreptate.....si mie mi s-a parut cam ciudat ca la 150 sa fie asa mare zgomot in ea....inainte am avut opel vectra b si nu se auzea la niveul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cum suna motorasu ma mir ca voi astia diselarii mai auziti vantul ;); la benzei mai inteleg, dar la diesel ??

Referitor la balansul masinii la vant... hmmmm, a mea are aprox 1600 kg si u am simtit in Ro, dar culmea, am simtit in Austria de la 90 km/h in sus, de nu am putut mere mai tare de 160 ca meream ca un betiv. Bine, acolo era o furtuna de nu puteai sta afara in picioare, deci si prin urmare mi s-a parut normal sa simta si masina. ;) .

Ia verificati voi suspensia, si sa nu fie "atinsa" masina in partile vitale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea cu zgomotul e valabila si la mine, si e zgomot de la curent nu de la motor. despre stabilitate nu am ce comenta, e buna. si apropo de zgomot, ati observat ca atunci cand te afli pe scaunul din dreapta zgomotele ori se aud mult mai putin ori dispar cu desavarsire, cel putin cel al motorului, nu am stat in dreapta in masina mea la viteze mai mari de 150 ;) ma gandeam ca de vina sunt vibratiile transmise prin pedale...

Modificat de crassh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea cu zgomotul e valabila si la mine, si e zgomot de la curent nu de la motor. despre stabilitate nu am ce comenta, e buna. si apropo de zgomot, ati observat ca atunci cand te afli pe scaunul din dreapta zgomotele ori se aud mult mai putin ori dispar cu desavarsire, cel putin cel al motorului, nu am stat in dreapta in masina mea la viteze mai mari de 150 :frigbaitata: ma gandeam ca de vina sunt vibratiile transmise prin pedale...

foarte adevarat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu ceva timp eram pe autostrada Soarelui in mare viteza. Nu imi dadeam seama de ce naiba era asa zgomotoasa. In final observ ca trapa nu e acoperita de "plafonul mobil" care are si rol antifonic. Dupa ce l-am inchis s-a facut liniste. De obicei chiar daca am trapa inchisa, imi place sa tin deschis plafonul mobil. E mai multa lumina in masina (ziua) si cand sunt chiar sub semafor si nu am vreunul aditional pe partea cealalta, sau un alt indiciu despre cand se face "verde", ma uit la cel de deasupra mea prin trapa transparenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mikael_blue@yahoo.com

zgomotul cauzat de curentii de aer se simte dar masina sta destul de bine.daca "danseaza" e foarte posibil sa fie de vina amortizoarele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfuaileu.....tocmai am realizat ca-mi trebuie amortizoare ;)

cateodata am senzatia ca derapeaza la viteza mai mare&vant puternic ;)

Modificat de bugyman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude vantul .. la o viteza mai mare de pe la 100 in sus ..

Oricum am observat ca e de la chedere ( usile nu se etanseaza perfect cu chederele)

Si se aude pe acolo aerul.

Cred ca ar trebui umblat putin la reglajul de inchidere al usii.

Ia sa incercati la peste 100 km/h sa trageti usa un pic din partea de sus spre interior.

Sa vedeti ca sunetul dispare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca "danseaza" e foarte posibil sa fie de vina amortizoarele :lol:

Mai e posibil si ca anvelopele sa fie umflate peste masura. Masina topaie si pierde din stabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!