Jump to content

Shaibe Reglaj Joc Axial


pacman
 Share

Postare recomandată

Product Information

Plastigauge is highly effective for measuring the clearance in large bearings, possibly the most widely used application of Plastigauge is in the measurement of clearance in plain automotive bearings. The white packs (PLX) we supply are for measuring clearances between 0.018mm-0.045mm.

PLA and PLC, are available from the other listings.

Stai să ne-nţelegem!

Modificat de bogdanawo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • misu ploiesteanu

    10

  • jan

    8

  • pacman

    7

  • tonic

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

din pacate nu sunt bune jocul masurat e mult mai mic (specific cuzilor de palier si maneton).eu am nevoie sa masor intre minim 0,07-0,13mm-asta este jocul axial la vilbrochen...

revin la intrebarea initiala: de ce nu am jocul de 0,07 desi componentele masurate ar trebui sa asigure acest joc...e vorba de cele 4 pelicule de ulei de pe saibe? poate tocmai din cauza asta sint trei :D sa se fictioneze fiecare cite putin...

uite asa

post-17229-1288119481_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

da asa ce are? am spus ca am folosit comparatorul sa masor jocul fara saibe el este de 0,85 dupa ce am pus saibele ce totalizeaza 0,78 jocul e de 5 sutimi , intrebarea este de ce? cea mai plauzibila cauza este cea pe care a expus-o jan... sa il las asa sau sa caut o saiba de 024 in locul celei de 0,26?

post-15699-1288121081_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
misu ploiesteanu

am cumparat doua saibe noi de 0,24 care s-au dovedit la masuratoare a fi de 0,25 si am folosit -o si pe cea de 0,26 pe care o aveam deja . total 0,76mm deci 0,85-0,76=0,09 cind montez comparatorul imi spune ca jocul este de 0,07

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca FARA pelicule de ulei cind masori. Pe urma desfaci si pui pelicule. Sau lasi asa si uleiul o s-ajunga singur.

Nu pune 0,07; pune 0,1 sau pe-aproape, e mai sigur ca patrunde ulei acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa-l la 0,09 sau 0,1 chiar. Cand "apesi" ambreajul, pe saibele astea apare o "apasare" destul de mare ( rolul lor este de a reduce cat mai mult frecarea intre umarul cuzinetului-fix si umarul volantei-mobil)

Daca jocul e atat de mic risti "ruperea" peliculei de ulei - de aci frecare mai mare, incalzire, uzura la umarul cuzinetului si IN SCURT TIMP APARITIA UNUI JOC EXAGERAT LA ARBORE.

Asa am patit eu , care ca prostul , in loc sa rectific blocul cand i-a venit timpul, am mai pus niste saibe, am redus jocul aproape de 0,05 si m-a mai tinut motorul exact 4 luni !!

Modificat de soryn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta-i de baza la motoare d-astea: nu se regleaza jocul la un motor uzat, o sa faca plici mai repede.

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

ok, 0,09 ramine. multumesc de sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am masurat azi jocul axial... 0,63mm. Am scos volant, am scos saibele, am pus volant la loc, am strans... 1,7mm fara nici o saiba. Voi masura fiecare saiba cand gasesc un micrometru. Am vazut ca cele mai groase saibe sunt de 0,38, deci nici cu 4 din astea nu scot cat ar trebui. manualul zice 0,07-0.13 la motor nou si 0,16 la motor uzat. cu 4 saibe as scoate 0,18. Pareri?

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca, cuzinetii astia din comert pot avea diferite dimensiuni, este posibil sa nu poti scoate jocul axial ca la carte. pe langa asta, saiba cu 4 gauri care se pune intre arbore si volant, de asemenea poate avea diferite dimensiuni. ca sa scoti jocul axial cum trebuie ai mai multe variante:

- schimbi saiba cu 4 gauri dintre volant si arbore cu una mai subtire

- alezezi volantul o zecime, pe interior, acolo unde se imbina cu arborele (asta e mai putin ortodoxa)

- fabrici tu o saiba de o grosime mai mare de 0,38, pe care sa o pui la mijloc.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Alex!

Ideile astea sunt foarte bune, dupa ce mi-ai scris am mai cautat si cam asta se recomanda. Pentru moment voi pune saibe mai groase sa scot jocul corect. Pana la urma, uzurile probabil sunt si la volant, si la fata cuzinetului, deci adunate dau jocul asta imens, corelat cu saibele subtiri montate. Important e sa elimin efectele uzurilor astora si sa obtin jocul corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!