Jump to content

Fum de esapament (cred) pe usi


Terminator
 Share

Postare recomandată

Nu am cerzut c-am sa postez probla acesta aici, dar iar m-am murdarit pe haine din nou, si-s suparat ... si inainte de service vreau sa aud daca s-a mai intimplat cuiva ...

Acum sa va spun cum se mainifesta si vreau sa precizez cateva lucruri inainte: nu conteaza ce ulei e in masina, nivelul e bun insa si teava de la esapament are aceeasi culoare :), sistemul de evacuare a gazelor e OK, nu sufla nicaieri

Dupa ce spal masina e totul frumos daca merg numai in oras sau drumuri scurte si relativ incet ... insa daca merg un drum mai lung (inca n-am reusit sa-mi dau seama cat) incepe sa se innegreasca usa din spate ( ambele usi - un pic sub clanta - trebuia sa fac poza ...), dupa aceea si cel de la sofer si alte anumite locuri (aceleasi intodeauna) ... acum ca veneam de la mare s-a innegrit un pic chiar si partea de sus a usii + capota masinii. Locurile acesetea unde se innegreste e deobicei la imbinari ...

Ce parere aveti ??? La inceput cand era masina noua, am crezut ca din cauza ca iese ceva uleios de la sistemul de inchidere a usiilor... dar dupa 57.000 km sa tot iasa .... :-(((

E greu de explicat cum se manifesta, dar se vede clar ca tine cont de curgerea aerului dar nu stiu daca e din cauza esapamentului ??? se creeaza vacuum la mers normal ( 120-140 ) sau din ce cauza ...

Astept pareri ...

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vaselina din yale care de la caldura se fluidifica. Mie si acum imi iese de la hayon la 69.000 km. Fi fara grija. Tocmai tu spuneai ca se intampla in zona imbinarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine apare le fel - am pus tereaba asta pe seama aerodinamicii masinii care aduna jegul in locurile alea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Nu am cerzut c-am sa postez probla acesta aici, dar iar m-am murdarit pe haine din nou, si-s suparat ... si inainte de service vreau sa aud daca s-a mai intimplat cuiva ...

Acum sa va spun cum se mainifesta si vreau sa precizez cateva lucruri inainte: nu conteaza ce ulei e in masina, nivelul e bun insa si teava de la esapament are aceeasi culoare :), sistemul de evacuare a gazelor e OK, nu sufla nicaieri

Dupa ce spal masina e totul frumos daca merg numai in oras sau drumuri scurte si relativ incet ... insa daca merg un drum mai lung (inca n-am reusit sa-mi dau seama cat) incepe sa se innegreasca usa din spate ( ambele usi - un pic sub clanta - trebuia sa fac poza ...), dupa aceea si cel de la sofer si alte anumite locuri (aceleasi intodeauna) ... acum ca veneam de la mare s-a innegrit un pic chiar si partea de sus a usii + capota masinii. Locurile acesetea unde se innegreste e deobicei la imbinari ...

Ce parere aveti ??? La inceput cand era masina noua, am crezut ca din cauza ca iese ceva uleios de la sistemul de inchidere a usiilor... dar dupa 57.000 km sa tot iasa .... :-(((

E greu de explicat cum se manifesta, dar se vede clar ca tine cont de curgerea aerului dar nu stiu daca e din cauza esapamentului ??? se creeaza vacuum la mers normal ( 120-140 ) sau din ce cauza ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se pare ca varianta lui Dante este cea mai apropiata de adevar ... intucat acum (la temp mai scazute) n-am mai observet fenomenul ... :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da VIALLY, ai dreptate; pe vremuri am avut un Oltcit care murdarea hayon-ul de ulei. Dar in cazul de fata.. nu cred ca este vorba de consum de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

E normal. Tine de aerodinamica masinii. Acolo se aduna mai multa mizerie. Observ asta dupa drumuri lungi, dar mai ales pe ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!