Jump to content

Ornamente Interioare A4


sebitza
 Share

Postare recomandată

Salutare

Din lipsa de ocupatie si prea mult drag de masina m-a apucat creatia

Am facut niste probe si am ajuns la concluzia ca,daca schimb culoarea bandourilor interioare (alea din plasitc de zici ca e lemn) masina arata mult mai bine.Solutia ar fi sa le vopsesc sau sa le imbrac cu autocolant (eu am ales argintiu ca asa e masina).Ultima varianta e de mare efect dar am o problema,nu stiu sa scot bandoul din fata...ala care pleaca de la ceasuri si se duce pana deasupra torpedoului.Pe cele din usi le-am scos usor pentru probe der la ala din fata m-am impotmolit si nu prea am avut curaj sa trag mai tare

A mai demontat cineva bandoul asta?

Stiu ca aveti si treburi mai importante decat bandoul meu dar asa a aparut si "initiativa" cu vopsitul volanului si acum multa lume e fericita....

Luigi stie mai bine :-)

multam mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vezi ca acel ornament nu se declipseaza, este prins in suruburi. Modalitatea de a-l desface este urmatoarea: - se demonteaza partea de deasupra cadrului de la cd/navigatie -dupa caz pentru a avea acces la suruburi. Partea dinpre exterior (spre usa) se declipseaza. pentru partea de dincolo de volan - partea stanga a masinii nu stiu ca nu am ajuns acolo. Eu am schimbat cadrul de la navigatie si am observat cum este prins ornamentul acela. Sper sa iti fie de folos informatiile.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult dar acum daca tot te-ai bagat zi-mi te rog si cum se scoate casetofonul (de fapt suportul pentru pahar si carti de vizita)ca asa am eu

inca o data ,multumesc

sper sa ma descurc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casetofonul se scoate folosind clemele pentru audi concert - se apasa in laterale si se trage - iese relativ usor.

Din cate imi amintesc eu (la mine a fost mai mult de lucru deoarece eu am dat jos toata consola centrala cu tot cu cotiera, cu tot) - nu trebuie sa scoti suportul de pahare, etc - doar sa tragi spre tine partea de deasupra (cea care e ca un U foarte larg si care "incheie" consola centrala. Apoi ar trebui sa ai acces la suruburile ce trebuie desfacute. O data suruburile date jos bandoul se desface in continuare prin declipsare (cu grija) - mie mi s-au parut aceste bandouri destul de sensibile.

Daca ai alte intrebari si te pot ajuta cu cea mai mare placere.

PS Am incercat si eu cu folie din Germania tip carbon, insa ori nu m-am princeput , ori nu a fost buna, insa a iesit o varza. Asa ca am renuntat si le pastrez pe acestea negre pana voi cumpara un set nou "carbon-look"

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sunt si eu curios unde gasesc o folie cu aspect de crom care sa fie de calitate? Cred ca ideea de a imbraca respectivele ornamente in folie este ff buna insa v-a fi greu de aplicat in unele situatii deoarece ornamentele sunt curbe si mi-e frica ca folia o sa se increteasca.

Cred ca o sa ai acces la suruburi dupa ce dai jos torpedoul(doua suruburi sub torpedou stanga/dreapta, 3 suruburi in interiorul torpedoului pe marginea superioara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

Sa inteleg ca dupa ce scot casetofonul partea in forma de U se trage fara alte interventii?

Treaba cu folia autocolanta e destul de sensibila. Faptul ca e foarte subtire nu ar fi o problema,nu se increteste.Problema e ca fiecare firicel de praf care ramane pe ornament se transforma intr-o mica galma care se cam vede.Eu m-am chinult foarte tare si nu am facut decat ornamentul de la o usa.Am o prietena care lucreaza la o agentie de productie publicitara si ea mi-a adus autocolantul iar pretul nu e de speriat,pe o coala de 2 m lungime si 1 latime am dat cam 25 ron

Pentru rezolvarea acestui moft am urmatoarele variante:

1.Le vopsesc cu spraiul,cu o culoare mata si sunt sigur ca o sa iasa bine

2.Caut pe net numarul alora care "coleaza" taxiurile in galben si merg la ei (ma gandesc ca se pricep mai bine) cu materialul in brate

3.Am un prieten la o firma de piese auto (ei aprovizioneaza Augsburg) cu care ma vad vineri sau cel tarziu luni.Din cate mi-au spus au preturi foarte bune asa ca o sa-l intreb cat ma costa un set de ornamente din metal (de fapt imitatia aia de aluminiu).In functie de raspunsul lui o sa trec la o alta varianta

Dar mai intai sa le demontez....

Multumesc mult pt ajutor si va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctul 3 poti sa il faci pierdut: deci la volksman numai bucatica de plastic dintre usa soferului si volan(acolo unde e butonul de faruri) costa 250 RON, cea lunga costa 100 euro si tot asa. Probabil ca vei primii niste preturi mai bune insa to nu cred ca vor fi extraordinar de bune :Driver: . Speranta moare ultima asa ca sper sa ne tii la curent cu ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

mda,cam mari preturile si nu merita...

Lucrurile stau cam asa:

mergea si cu autocolant dar n-am mai avut rabdare asa ca am cumparat un spray ( de fapt 2) si le-am vopsit.Arata superbine doar ca mi-ar fi placut ca nuanta sa fie un pic mai inchisa (eu sunt tare cusurgiu) asa ca marti o sa o iau de la capat.Repet,arata foarte bine dar vreau sa spun ca am cam avut emotii pentru ca odata ce am inceput sa le vopsesc nu mai aveam cale de intors.O sa pun poze de indata ce o sa fie gata (marti sper!)

Dar ar mai fi ceva,oameni buni cu ornamentul ala lung din fata m-am descurcat eu dar ala mic din stanga,care incadreaza butonul de aprins farurile nu iese si basta.Am desfacut tot ce se putea desface si nimic.Mi-e cam frica sa trag.....Are un surub in dreapta care il slabeste dar cele din stanga nu au nici un efect parca.

L-a desfacut cineva?Stie cum? Eu l-am lasat ultimul crezand ca e cel mai usor dar n-a fost asa

Astept un sfat bun de la un om intelept :-)

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pt reusita si deabia astept sa vad rezultatele in poze si poate chiar in realitate. Acum cateva intrebari:

1. Ai degresat si matuit suprafetele inainte de vopsire?

2. Ce sprayuri ai folosit pt vopsire, dinalea de gasesti in Vitan???

3. Ai acoperit vopseaua cu vreun strat de lac pt a se pastra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam

Nu am degresat si nici nu am matuit in schimb am dat cu un pic de banda abraziva care din pacate a lasat niste mici zgarieturi si astea nu s-au vazut dacat dupa ce am vopsit.A trebuit apoi sa frec cu banda abraziva foarte fina ca sa netezesc.A fost greseala mea!Spraiul l-am luat din vitan azi dimineata (13 ron parca) si trebuie musai sa fie nemetalizat pentru ca altfel e foarte greu sa dai fara sa se vada ca e cu spraiul.Nu am dat cu lac peste pantru ca asa cum spuneam vreau sa dau o nuanta usor mai inchisa (si am vazut ca si aveau) dar dupa ce le fac de data asta o sa dau si cu lac (tot sprai)

Totusi,cum se demonteaza ornamentul ala mic din stanga? Sper sa nu trebuiasca sa "izolez" masina si sa-l vopsesc nedemontat

PS1 Daca-mi spuneti unde va intalniti data viitoare si la ce ora,ma bag si eu si o sa le vedeti pe viu...

PS2 Ornamentele costau cam 10 mil toate si poate mai obtineam si ceva reducere dar au zis ca nu garantraza ca se potrivesc intrucat masina mea nu vine cu ornamente metalice.Eu cred ca se potriveau,parerea mea..Si daca tot vorbim de preturi ma batea gandul sa schimb chederele (cam droncane masina pe piatra cubica).Ma gandeam si eu......45 mil toate! mai bine merg cu muzica mai tare :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebi..da-ne idei!! :D

M-ai pus pe ginduri..

Volanul l-am vopsit si eu,sa stii ca arata intr-adevar bine..multumesc inca odata pentru idee!

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu dau idei,ba chiar mai mult,le si testez pe masinutza mea mai intai dar......

......dar,eu cum dau ornamentul jos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

azi am terminat operatiunea "vopsit ornamente"

personal sunt foarte incantat asa ca ,daca mai vrea cineva sa incerce,pot da un sfat

am incercat sa atasez niste poze dar n-am reusit

multumesc pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze, poze :RO flag:. Si eu as avea ceva de vopsit pe interior :ceuameni:.

Pozele poti sa le uploadezi cu Imageshack. Aici ai detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

momentan zice ca e o problema dar incerc un pic mai tarziu (trebuie sa ajunga nevasta-mea si ma scoate din impas :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca m-ai pus pe ganduri. Chiar vreau sa vad pozele. :ceuameni:

Pana la urma ai reusit sa scoti si partea mica din stanga de la blocul de lumini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozele sunt aici:

http://pg.photos.yahoo.com/ph/onishk_mxshk...m/ph//my_photos

Sunt facute cu telefonul dar daca vreti poze mai bune pot face maine altele ca la poze ma cam pricep (www.photoes.ro)

Eu sunt superincantat dar trebuie multa rabdare pentru chestia asta

La mine a fost mai greu pentru ca nu am garaj si stau la bloc deci operatiunea s-a petrecut in baie (cu mirosuri cu tot)

Daca vreti,le puteti vedea si pe viu dar sa gasim un pic de timp.Ma gandeam sa vopsesc si bucata aia de la schimbator dar inca nu m-am convins ca vreau.Imi place destul de mult si asa

astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FElicitari pentru reusita! Din ce vad eu in fotografii au iesit ff bine. Eu unul as fi optatpentru o culoare ceva mai lucioasa, mai stralucitoare, adica ceva mai cromat mai sclipitor; insa si asa arata f bine. Eu cred insa ca nu o sa ma bag la asemenea operatiuni deoarece imi lipseste migala, rabdarea si indemanarea :somnmare: . Felicitari inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare...bravo sebitza. M-ai convins...stiu ce fac weekend-ul viitor. Mai trebuie sa gasesc doar vopseaua potrivita adica sa dau o raita prin Vitan sa vad ce spray-uri au acolo. O exista vorba lui Baracuda unul care sa dea aspect de metal? Ceva argintiu perlat?

LE: Si trebuie sa fac si ornamentele din spate... Pe alea le-ai facut?

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari arata foarte bine... Dar e foarte multa migala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alegerea culorii e in functie de gusturi.Si eu am ales in prima faza o culoare mai argintie dar le-am refacut pentru ca-mi parea ca sar din context.Pierdusem acea armonie interioara.Culoarea pe care am dat-o acum seamana cu ce-a de pe masina dar din cauza intunericului si ca e foarte lucioasa se reflecta scaunele in ea si pare mai inchisa.Ziua se vede la fel ca masina pe exterior.Ca sfat,v-as sugera sa nu folositi vopsea metalizata,nu veti reusi sa o dati fara pete si iar atentie la firele de praf care se pun pe suprafata vopsita (daca totusi se pun,asteptati sa se usuce si apoi cu banda abraziva le frecati usor) Lacul nu-l dati imediat ci asteptati cateva ore.Banda abraziva sa fie ffff fina pentru ca altfel zgarieturile pe care le lasa se v-or vedea la final.Si nu in ultimul rand nu va grabiti cu montatul pana nu se usuca bine iar cand apasati pe ele pt montaj nu apasati cu degetul direct ci folositi o carpa,s-ar putea sa ce imprime amprentele degetelor daca vopseaua nu e bine uscata (desi pare)

Operatiunea e ireversibila,dar nu va speriati nu sunt mai priceputi nemtii ca noi

Daca aveti nelamuriri va pot ajuta cu mare placere

si inca ceva

daca va lipseste indemanarea sau rabdarea dar vreti sa le schimbati nu disperati.Le demontati,mergeti la prima vopsitorie si se rezolva

le baga si la cuptor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier,pentru vopsea nu trebuie musai sa te duci pina in Vitan.Gasesti la orice magazin care face vopseluri auto(la Lizeanu de exemplu,lucreaza cu Akzo Nobel..) si poti comanda orice vopsea la spray..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog spune-ne cum ai desfacut ornamentul din stanga.....ma chinui de 2 zile sa il scot...pe restul le-am dibuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Scuze dar am fost plecat din bucuresti.Mi-am scos ornamentele le plimbare :-)

Daca vorbesti de ala mic din stanga,ei bine eu am fost la niste baieti care mi-au montat alarma si ei l-au scos caci eu n-am fost in stare,asa ca te inteleg

In schimb am tras cu coada ochiului si chiar mai mult,l-am montat singur

E cam asa

-mai intai scoti capacul din partea stanga a bordului (din lateral).Se scoate usor,bagi o surubelnita si tragi un pic.Nu exista nici un pericol.

-dupa ce scoti capacul o sa vezi 2 suruburi;unul prinde ornamentul si unul partea din bord care coboara spre pedale.Le scoti

-demontezi partea de deasupra pedalelor sau daca nu ai chef,desfaci doar suruburile din partea superioara a acestuia (o sa le gasesti usor) si apoi tragi de panou un pic spre tine.Nu-ti fa griji,nu pateste nimic,doar se desprinde.In partea de langa volan,sub ornament e un surub care prinde bandoul.Il scoti.De fapt cred ca pana aici te-ai descurcat

-scoti butonul de aptindere a farurilor si pe cel de reglare a lor pe inaltime.Mda.cred ca trebuie sa scoti panoul de sub volan,n-o sati incapa mana.Oricum e extrem de simplu si cu suruburile la vedere.Cele doua butoane nu sunt prinse in suruburi ci in cleme.Trebuie doar sa le gasesti si sa apesi pe ele dupa care tragi butoanele afara si scoti contactele (papucii din fundul lor)

-dupa ce ai scos butoanele vei vedea un surubel.Ala era buba!Il scoti si asta e tot

Stiu ca din povestire pare complicat dar e foarte simplu (ma dau si eu viteaz acum)

bafta

Da un semn daca nu te descurci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit in cele din urma...eu ma blocasem deoarece nu gaseam a doua clema care desprindea butonul de lumini de ornament.Iti multumesc pentru sfaturi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!