Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Iulian HondaFan

nici eu nu as 4k euro in plus doar pe cele 4 cerculete. trebuie sa vezi si care sunt dotarile standard care sunt mai multe la A3 ( daca le vrei oricum si G5 se duce in sus). pt. mine o jetta GLI era 29500$, A3 30500$. diferenta mi s-a parut mai mult decat rezonabila dat fiind cele oferite in plus de A3...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta a fost problema mea :beerchug: . La vremea respectiva era G5 vs. A3 . A3 + optiuni = G5 + optiuni (aceleasi) + 5000 EUR :flower:

Nu am vrut sa renunt la motorul 2.0TDI pentru un 1.9TDI fara xenon si esp (A3) echivalent la pret .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, daca problema suspensiilor am lamurit-o (si sper ca Cipus e satisfacut), inseamna ca toti cei care ne-am luat G5 cu optionalele dorite avem satisfactii practic similare cu cele din A3. :beerchug: daca nu punem estetica neaparat pe primul plan.

Despre zgomot am sa mai revin in alt topic dupa ce fac niste masuratori cu mana mea, dar practic nu ma deranjeaza diferenta. :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lamurit...m-am hotarat : G 5 2.0 tdi sportline..mersi mult baieti :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O mica intrebare am si eu ca viitor posesor de G5: stie cineva cat are garda la sol G5-ul? (varianta standard nu sport sau pachet drumuri grele)

Nu am gasit pe site-ul lor si nici in cataloage...

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Kristhi, eu am de foarte multa vreme aceasta mica intrebare si nu am reusit sa aflu un raspuns.

Stiu numai ca la SL garda la sol e mai mica cu 15 mm decat la TL sau CL si ca masinile europene au in jur de 150 mm garda la sol.

Ieri am vazut pe site-ul Avia Motors ca O2 are o garda la sol de 140 mm.

Dau un 10x si eu daca aflam. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica intrebare am si eu ca viitor posesor de G5: stie cineva cat are garda la sol G5-ul? (varianta standard nu sport sau pachet drumuri grele)

Nu am gasit pe site-ul lor si nici in cataloage...

10x

Nu e raspunsul direct la intrebare, dar am putea deduce ceva:

- intr-o fisa de specificatii VW USA despre Jetta apare "Ground Clearance" = 5,4 in sau 136 mm.

Fiind primul meu post incerc sa-l atasez. Daca nu-mi merge: scuze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pdf-ul e util si lucrurile par sa se lege. Jetta US 136 mm, O2 140 mm ...

Despre Jetta pusesem linkuri pentru 4 documente utile si pentru G5 aici; sunt foarte multe informatii inclusiv despre suspensie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am facut un test drive cu un G5 Sportline (cu jante Indianapolis de 17) si merge foarte bine.

Fata de Trendline (jante otel 15) nu am simtit mare diferenta la denivelari, dar in curbe se simte diferenta.

Cu gropile nu stiu cum e si nici nu vreau sa stiu.

In parcare la VW QuarkMotors in AR mai avea un G5 Sportline tot cu jante de 17 Estoril, dar mai vechi si "calarit" bine de cei de la reprezentanta (vreo 60000 Km si ceva). Eu personal nu am sitit nici o diferenta intre cele doua Sportline la capitolul suspensii. (cat despre restul e altceva).

In oras chiar la viteze destul de mari (70-90) si trecand peste denivelari de afalt destul de pronuntate si se comporta foarte bine. Nu am atins jos cu masina si nici nu mi-au clantanit dintii in gura :D ca la Seatul meu Terra Diesel (a doua mea masina) la care amortizoarele mai au rol doar de forma.

Personal as opta pentru suspensia Sport chiar si in oras, dar, totusi zic eu cu jante de 16 (aviz gropilor din asfalt).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am aflat de site-ul din USA a volkswagen (www.vw.com) garda la sol (ground clearance) la Golf 5 GTI este de 143 mm (5.6 inch). Dincate stiu GTI are suspensie sport deci e cu 15 mm mai josc decat Golful cu suspensie standard. Inseamna ca G5 ar trebui sa aiba 158 mm.

Eu am intebat unul din dealerii VW din Timisoara (ca la Arad habar n-au) si am primit raspuns ca G 5 are garda la sol 93 mm.

?? :P

Acuma, la mine la Passat in manualul masinii la partea tehnica zice ca are garda la sol de 110 mm si 107 mm cu masa maxima admisa.

Nu stiu ce sa cred.

V-as ruga pe cei care aveti deja Golf sa dati o privire prin manualul care l-ati primit cu masina si sa vedeti la partea tehnica daca nu scrie de garda la sol (la mine la Passat partea tehnica e pe la sfarsit)

Poate asa reusim sa ne lamurim cu aceasta chestiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi scris in manual, n-as mai fi scris postul de aici, precum si posturile #31 si #33 din acest topic. :)

Totusi mi se pare foarte ciudat ca garda la sol a Jetta-US sa fie mai mica decat cea a GTI-US

Oricum daca doresti, da-mi pe PM o adresa de email (pe yahoo preferabil, deoarece permite attachment pana la 10 MB) si iti trimit manualul G5 sa verifici si tu ... just in case.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Razdan pentru Manualul Golf 5. :banghead:

Asa cum banuiam. Am gasit in sfarsit garda la sol a Golfului 5> 93 mm :emthdown:

Cei de la Autoclub din Timisoara sunt tari. Manualul tau imi confirma raspunsul lor : Grada sol G 5 93 mm.

De aici putem deduce si restul. :icon_cry:

Adaug extras din Manualul Golf 5 (cel primit de la razdan)>

Modificat de So`niroS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead: Atentie, e vorba de garda la sol la greutatea totala admisa, adica 1890 kg.

Si te asigur ca nu poate fi vorba decat de suspensiile standard nu de Sportline. Am incarcat-o si eu si nu s-a lasat asa de jos.

Deci prooblema de fapt a ramas nerezolvata.

Tot nu am gasit garda sol a G5 la gol ... desi acum avem certitudinea ca e mai mare de 93 mm :emthdown:

Mai cautam

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie totusi 158 mm cum am dedus mai sus la postul #35 ?

Crezi ca e posibil sa fie asa mare diferenta 65 mm intre garda la sol a masinii fara incarcatura 158 mm si garda la sol cu masina incarcata la maxim 93 mm ?

Daca ar avea garda la sol ca si Jetta 136 mm parca ar mai merge o diferenta de 43 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
smotocel_79

Eu am optat pentru confortline....dar iti spun sigur ca mi-as fi luat si suspensii sport...am avut inainte o calibra cu suspensii sport si stiu ce inseamna stabilitate cu asa ceva.

Pe de alta parte , iti scade un pic comfortul in oras , dar afara merita. Si cu mai multa atentie in oras la gropi , care oricum trebuie sa fie(ATENTIA) , indiferent de ce masina sau suspensie ai.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Vreau sa va cer si eu parerea despre suspensii.. astept un sportline..are suspensii sport.. nu stiu cum se vor comporta in oras sper sa nu ma zguduie f tare...eu sunt din arad... aici drumurile sunt.. asa si asa.. nici bine nici rau.. am obs ca So`niroS este chiar din arad.poate imi dai tu niste informatii mai ultile(fiind din acelasi oras)

Am facut si un drive test cu un sportline dar de 1.9(masina mea este de 1.6 102CP)..dar nu mi s-a parut sa scuture tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sportline... si depinde cu ce il compari... este putin rigid dar nu sa fie deranjant. Cel putin mie imi place. Acum daca ai avut limuzina... normal ca ti se va parea la inceput cam tare suspensia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut nici o maisna.. sunt incepator... spuneam mai sus ca am facut un drive test.. a condus un vecin.eu am fost in masina doar...Nu cred ca ma va deranja nici pe mine daca este putin rigid..Nu sunt crescut in pene..asa ca nici cu suspensia sport nu voi avea treaba :D

Sa`l folosesti sanatos si sa te tina cat mai mult!:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci la fel... si sa fi multumit de rigiditate :screwy:

Bafta! :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut !

As vrea sa-mi pun suspensie sport pe golful meu, si as dori parerile voastre inainte de a lua vreo decizie. Eu detin un golf v sportline, care vine din fabrica cu arcuri sport, dar nu stiu exact cu cat este coborata masina fata de una normala, si din acest motiv nu stiu ce arcuri trebuie sa aleg in acest moment, arcuri de 35 mm, 40 mm sau 50 mm ?

Daca e cineva pe forum care a facut deja aceasta modificare, sau care stie ce arcuri se potrivesc pe un sportline, ii multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu Sl e mai jos decat CL cu 15 mm....tu te hotarasti ce iti alegi in functie de ce vrei sa faci cu masina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca e cu 30mm mai cobortat decat CL. E posibil sa gresesc totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca e cu 30mm mai cobortat decat CL.
Mai calumea:))...si e posibil sa nu gresesti.:Driver:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca e cu 30mm mai cobortat decat CL. E posibil sa gresesc totusi.

Si eu am ca si tine Sportline, si iti spun sigur ca e cu 15 mm mai jos decat restul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau dreaptate atunci :D. Oricum mie mi se pare destul de joasa...eu am reusit sa-i fac freza unui caine mort de pe sosea pe care as fi pus pariu ca nu-l ating.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!