Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

On 2/1/2018 at 11:46 AM, Laurentiu_LWR said:

Aceasta este?

Parca nu m-as arunca la LS3...daca ziceti ca si MJJC face treaba bunicica...si mai e si la juma de pret...

Cam acesta este rezultatul oferit de MJJC si dupa parerea mea de amator...face spuma chiar bine :) 

large.20180422_160035.jpg.1a1a5ce30ceb7960d93967dda4d44a44.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5adcc2f9890f9_large.20180406_1809451.jpg.f91b2eef75788c2c2f1130e685a67988.jpg

Acum nu stiu daca e de la spuma sau lance :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Ionescu George

Aveti idee despre PROGARDEN LT704G-2500C sau Greenfield G-S468-2500R ? Fisa tehnica arata bine, 2500W, 130bar nominal, 19 kg greutate si 650/750ron cu transport inclus. Imi trebuie pentru spalat ocazional masina, cand ajung pe la bunici la curte, asta insemnand in medie de 2-3 ori pe luna, plus spalat trotuare si covoare de cateva ori pe an, deci utilizare destul de blanda.

 

P.S. Progarden e fabricat de LUTIAN MACHINERY CO., LTD. si la cat se aseamana cred ca Greenfield e tot de la Lutian.

Atasez link cu manualul lui Greenfield.

http://g360.ro/media/manuale/19-G-S468-2500R-RO.pdf

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 22.04.2018 at 20:16, Laurentiu_LWR a scris:

5adcc2f9890f9_large.20180406_1809451.jpg.f91b2eef75788c2c2f1130e685a67988.jpg

Acum nu stiu daca e de la spuma sau lance :)) 

Exact din asta am folosit si eu , cu Karcher K4 si lance MJJC de la chinezi.

Lancea MJJC a venit cu un ventil aditional cu orificiu mai mic pe care l-am montant in locul celuilalt (face spuma mai groasa) .

Spuma este  comparabila cu cea de  la  spalatorie si masina se curata foarte bine,  nu mai folosesc burete sau perie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si eu sa schimb duza...sa vedem ce se modifica...

Nu am stat sa o studiez sa vad ca e mai mica...am crezut ca e de rezerva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Ce k4, sau ceva in jurul a 1000 ron imi recomandati pentru a spala ok 2 masini o data pe saptamana ca vad ca sunt multe modele si nu ma pot hotari? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sper ca stiti ca spuma nu are nicio legatura cu capacitatea de curatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar avea o legatura in sensul ca solutia lichida sta mai putin pe un panou vs. o spuma care actioneaza mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa informativ:

It doesn't matter if you're talking about bar soap, shampoo, car shampoo, dish soap or laundry detergent -- the same thing happens when you mix any of them with air and water. Understanding why this happens is the key to understanding how soap works. The simple explanation for why certain soaps foam is that these soaps contain chemicals called foaming agents.

Although foam generation has little to do with the cleansing ability of the detergent, it is an important criterion to evaluate detergent.

Sunt departamente in marile corporatii ce studiaza cata spuma sa faca un detergent pentru o anumita natie/tara, ca asa evalueaza persoanele eficienta detergentului, dovada faptul ca romanul crede ca daca are multa spuma curata mai bine, dar las-o asa. :)

Agentul de spumare nu are legatura cu agentul de curatare, cauta surfactanti, respectiv agenti de curatare.

Modificat de Mutzunache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mutzunache Tu ce spuma activa recomanzi, concret? Acasa, ai vreo sansa sa speli masina doar cu spuma, fara sa fie nevoie sa treci cu sampon si manusa?

Eu, folosind spuma de la ProX, am trecut de trei ori si tot au ramas urme. Pana nu am trecut cu manusa si sampon nu a ramas curata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am reusit niciodata sa curat perfect masina doar cu spuma. Nici macar aplicata in dilutie mai concentrata. E drept ca masina e neagra dar, traffic film-ul ramanea, orice as fi facut. Nici macar spumele violente de la self-wash nu au dat rezultate mai bune. 2BM ramane de baza dupa prespalare.
Un coleg de pe alt forum spunea ca detergentul de vase adaugat in bidon ar da rezultate foarte bune desi, ma indoiesc de asta. 

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AkaManah tot neagra am si eu masina, iar dupa spuma ramane un strat uniform de mizerie, cred ca e "filmul" la care faci referire.

Eu am un self la care mai spal masina si ramane impecabila, carpa ramane curata dupa ce o sterg. Dar nu stiu daca eficienta vine de la solutie sau presiunea jetului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Justin91 - eu folosesc ValetPro Prewash 1:6 (este pe baza de citrice), la care poti adauga detergent de vase, este un foarte bun degresant, dar in diverse teste pe termen lung poate matui lacul, iar prin termen lung spalata o data la 3 zile, timp de 8 luni, dar nu va ganditi la efecte devastatoare :)

Si inainte de prespalare Koch Chemie Green Star, solutie alcalina, nu caustica. http://www.koch-chemie.de/kcuProduktinfo/Green_Star_en.pdf

@Justin91 - cum miroase la self? te inteapa la nas? De obicei daca masina ramane impecabila, soda caustica e de vina, concentratie mare.

Pentru mizeria de iarna, sare/clorura de calciu, solutia de jante direct pe masina, dar din nou nu recomand decat cu moderatie.

(spumele active contin spuma caustica sau diverse substante alcaline, dar in cantitati mici spre moderate in functie de dilutie)

@AkaManah - asa este, nu se curata complet, pana nu pui manusile si 2BM nu dai mizeria jos,  eu tin la indemana un spray cu ONR si dau pe panou inainte de a spala. Mai este si varianta, putin dusa spre extrem, o manusa per element.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mutzunache Multumesc pentru raspuns.

La self nu imi amintesc mirosul solutiei, dar clar nu e deranjant. Am spalat si in locuri in care nu puteai respira cand dadeai cu spuma.

In schimb mirosul cerii e foarte fain, de unde am tras concluzia ca au solutii de calitate si in concentratii ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!aparatul de spalat cu presiune,se conecteaza direct la pompa de apa?stau la casa si am pompa cu apa in curte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, si poti pune si un filtru pt calcar daca e apa de put.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valy2d pompa in adevaratu sens sau hidrofor? Pompa se arde daca o tii fortata ca la aparatul de curatat ai un debit foarte mic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa se arda  la pompa?nu are niciun motor . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!doresc sa-mi cumpar si eu de pe aliexpress un recipient detergent , mai exact:MJJC . Dar nu stiu care s-ar potrivi la acest aparat: Steinhaus PRO-HPC18 .Imi puteti recomanda unul potrivit pt aparatul meu,care sa faca multa spuma?multumesc anticipat!

 

ps:imi cer scuze de dublu post,dar nu pot edita mesajul de mai sus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze pare sa aiba conector de bosch. Verifica daca e asa si daca da, lancea de spumare mjjc e foarte ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e compatibil nici cu bosch ...daca are cineva acest aparat si a cumparat o lance de spumare buna,il rog sa-mi dea pm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valy2d parca ti-am mai spus, vezi ce conector ai tu, similar cu aparatele "de firma". MJJC are mai multe tipuri de conectori (bosch, karcher, etc) dar nu o sa faca pt orice marca chinezeasca (steinhaus).

@Mutzunache stiu ce spui legat de agenti de spumare, surfactanti. Eu ma refeream doar la timpul de actionare pe panou al unui detergent in stare lichida vs spuma. Mi se pare ca lichidul curge/se usuca mai repede in anumite conditii.

Nu am sustinut ca daca un detergent nu spumeaza nu e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale, m-am prins. Sunt sigur ca stii, ca doar esti in domeniu:)

Modificat de Mutzunache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 1/31/2018 at 4:22 PM, Planetara said:

Ia de pe apiexpress. Am dat maxim 100 ron pe o lance mjjc si e super buna. Folosesc spuma valet pro si umple curtea de spuma. Iti recomand aliexpress ca vin repede si sigur. Din 40 de comenzi au venit toate majoritatea mai devreme de termen. De pe ebay vin cu mare intarziere sau deloc. Uite si un filmulet facut de mine. 

Am o lance standard karcher fara reglaj debit spuma. A vebit cu k3 compact. O dau cui ii trebuie dar e o gluma de lance.

 

Salut!In ce proportie faci amestecul?Cati ml de spuma si cati ml de apa?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!