Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

ceva aparat ieftin, nu stiti pe undeva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce intelegi sau vrei sa exprimi prin ieftin?intre cat si cat?cel mai ieftin(din cate am vazut eu) e pe la 180 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la kaufland obor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu karcher 2.01 - 250 RON la praktiker. Se poate folosi si cu detergent la presiune joasa. Defapt nu are niciun buton in plus (are doar on-off) ; folosind presiunea apei cu care alimentezi poti sa dai si cu detergent. Aparatul vine pregatit cu un furtunas in acest sens (din care soarbe detergent).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de spuma-detergent bagi in karcher?

scuze de intarziere cu raspunsul dar am avut compul stricat :icon_thumright:

deci bag orice detergent lichid gen pur sau altele, bineinteles diluat in apa, bag si sampon auto, la fel, diluat in apa. Deci teoretic merge orice fel de detergent lichid, la mine a functionat perfect cu PUR, sampon auto de la MaFra si F1 din ala cu Carnauba. Partea super misto e ca poti sa faci mix-ul direct din "pistol". Sunt super multumit de aparatul asta nou.

Pentru toti cei care vreti sa cumparati un astfel de aparat de curatat cu presiune va recomand sa luati Karcher, au am unul de vreo 3 ani si l-am folosit la greu, merge impecabil si acum, la fel ca in prima zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e simpla:

...daca nu se foloseste solutie activa/ecologica, nu-si are utilitatea bidonasul auxiliar, atata timp cat oricum folosesti buretele, deci Pur, Sampon auto sau alte solutii pot fi aplicate din galeata....corect ?.....bidonasul de pulverizare al solutiei, ajuta doar in cazul solutiilor active.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pun solutia in sticla de juma de plastic atasata de aparat si dau cu ea pe masina cu aparatul oprit si cu lancea scoasa,imprastiu apa pe masina si apoi dau cu buratele,apoi cu kacherul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu karcher 2.01 - 250 RON la praktiker. Se poate folosi si cu detergent la presiune joasa. Defapt nu are niciun buton in plus (are doar on-off) ; folosind presiunea apei cu care alimentezi poti sa dai si cu detergent. Aparatul vine pregatit cu un furtunas in acest sens (din care soarbe detergent).

Eu sunt in masura sa trag cateva concluzii:

(mentionez ca mi-am spalat masina singur in cateva ocazii cu aparat profesionist)

1. Lipsa aparat de preparat detergent - restul ala fibrozat care emuleaza aparatul de amestec detergent nu functioneaza corespunzator

2. Jetul este puternic dar debitul este prea mic (daca la un aparat profesionist apa curge pe linga masina la asta nu se formeaza nici macar balti in jurul masinii)

3. Chiar daca detergentul e f bun - masina ramine cu dare de praf (grosul este curatat de aparat dar urme de praf raman)

Combinatia: amestec detergent prost (lipsa aparat de pulverizat) + debit mic= spalat nesatisfacator

Solutia alternativa ar fi de spalat masina cu o perie f moale dupa ce masina a fost curatata grosier. (care evident nu lasa in urma dare de praf).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vazut pe la Metro, un aparat de spalat cu presiune, dar manual. Costa cca 120ron, facut in Cehia si cu toate 'optionalele' si rezervor de 10l. Din cate mi-am dat seama presiunea se facea cu o maneta pe care o ridicai si o indesai la loc ;) ( similar cu cele 'comuniste' de stropit prin gradina ). Ati incercat aparatul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca eu sunt nemultumit de Karcher crezi ca mai are rost discutia? Masina iese mai curata spalata doar cu apa chioara si e perie speciala, moale care sa nu zgarie.

Karcherul este bun sa ia grosul murdariei daca vii cu masina de la munte si ai mers pe un drum forestier (nu mai departe de weekendul asta am avut o iesire de genul asta si masina era plina de noroi). Orice solutie ai folosi(detergent) masina nu iese curata (doar sa o usuci cu o carpa) - si asta din lipsa de debit (asta e punctul meu de vedere).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt nemultumiti exista pompe de foarte inalta presiune, care curata absolut tot; detalii pe www.uraca.de :D

acu sa fim seriosi: ai pretentia ca sa curete tot fara interventii?? dupa deparazitarea grosiera daca se mai da o mina cu burete/perie si apoi iar cu aparatul pt clatire e un capat de tara??

orice ar fi, la aparat consum mult mai putina apa decit la furtun, deci sint prietenos cu mediul :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am zis ca sunt nemultumit neaparat de aparat. Mai mult am vrut sa evidentiez diferentele fata de un aparat profesionist (diferente de care am tot intrebat pana sa cumpar aparatul).

La cati bani am dat tre sa fiu realist si sa recunosc ca merita.

Doar ca cine il cumpara trebuie sa fie constient de cele de mai sus. (sunt intru totul deacord cu ce afirmi tu acolo).

:D Esti prietenos cu mediul pentru ca nu consumi multa apa, dar fata de metoda clasica consumi curent :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la curent fac economie pentru ca are consum relativ mic si pen' ca nu arde apanova curent in statiile de tratare si de epurare, => diferenta e nesemnificativa

:huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....:icon_cool:....back on topic.......cred ca totodata diferrenta o face si solutia de splat. Poate in egala masura cu aparatatul solutia afecteaza rezultatul....vorbesc din teste, nu din carti... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosot aceeasi solutie si colo si colo; adica am indeplinit premizele pentru o comparatie cat de cat corecta. Solutia fara indoiala joaca un rol important - Eu as adauga (asa cum am scris deja) ca si aparatul care disperseaza soltia are un aport mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

aseara am pus agregatul din dotare la treaba (dupa o perioada lunga de inactivitate):

etapele de lucru:

- udat masina cu apa la furtun, clasic (asta ca sa nu uit de unde am plecat :P )

- curatat cu lancea cu duza cvadrupla

- dat pe masina, doar cu pistolul, cu sampon+ceara (asa e el, 2 in 1)

- clatit cu lancea cvadrupla

- insistat pe la pasajele rotilor, jante, insecte decedate cu lancea cu dinti

- samponat din nou masina, imbibat buretele cu restul de amestec, dupa care am dat o mina pe toata masina si am constatat ca merge muuult mai repede decit in spalarea clasica, ca sa fiu mai clar, buretele aluneca mult mai bine pe table.

- clatire insistenta cu lancea cvadrupla

- batut/scuturat/periat presuri f bine (in timpul asta apa s-a mai scurs de pe masina)

- sters masina cu o cirpa curata sa nu se pateze vopseaua (din pacate tot au mai ramas mici urme :( )

- deschis usi/hayon si curatat pe interior zonele care nu au fost in bataia pustii (a lancei, pardon :P )

recipientul perfect pentru solutia de sampon este o sticla de 1,5l de ness/ice tea cu o gaura centrala in capac pt furtunul sorbului si altele mai mici in jurul acesteia pt preintimpinarea vidarii ei. (am fol una de 0,5l dar s-a dovedit insuficienta - am pregatit solutia de doua ori)

ce ma enerveaza e ca trebuie sa se faca relocarea agregatului si a sticlei dintr-o parte intr-alta a masinii ca sa o poti spala lejer.

Enjoy :offtopic:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- sters masina cu o cirpa curata sa nu se pateze vopseaua (din pacate tot au mai ramas mici urme ;) )

Foloseste o laveta cu microfibre si nu vor mai ramane urme. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat o laveta (imitatie de piele) ambalata la un tub galben, din metro, si curata foarte bine apa de pe table si geamurile. Nu stiu daca impresia mea e eronata sau nu dar parca luceste mai puternic dupa ce am folosit laveta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu azi un aparat de spalat cu presiune, e ceva mai scump decat alea la oferta in Metro:

picture001lq2.jpg

Poza cu caracteristicile tehnice ale aparatului:

picture002kq5.jpg

Am udat masina bine cu presiune, insistand prin locurile mai murdare si la urmele de insecte, apoi am diluat sampon pentru masina de la turle wax, pe care am aplicat-o cu buretele, frecand peste tot:

picture003nj1.jpg

Dupa 5 minute am curatat bine toata masina cu jetul de apa la presiune maxima, apoi am sters cu laveta toata masina.

Impresii: masina a iesit impecabil, jantele s-au curatat foarte bine, as putea spune ca masina arata similar sau chiar mai bine decat dupa ce o spal la spalatorie, iar dupa ce am aplicat si ceara - http://www.mafra.ro/?id=50, am ramas pur si simplu surprins, masina arata ca noua.

Poze cu masina dupa spalare, desi sunt facute noaptea se vede clar cat de mult straluceste vopseaua si efectul de oglinda:

picture004vt0.jpg

picture005nj4.jpg

picture006rs9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ma bag si eu sa cumpar un aparat, dar am o intrebare ? Spuma activa de unde pot cumpara (nu sampon)

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut........de unde ai cumparat aparatul te rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatul e luat de la un magazin de materiale de constructii de cartier... a costat 650 RON, are si o perie care se pune in loc de lance, eu personal n-am folosit-o. Nu stiu daca caracteristicile lui sunt mai bune decat alea mici din Metro, chiar ar fi interesanta o comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM O CASA SI nu stiu daca merge apa care intra in aparat ....adica daca am barii care ar trebui ca sa mearga corect si la capacitatea aparatului cred ca am cam 2 bari pe iesirea de la pompa de apa ....oare merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ai mei vara e problema cu presiunea apei din retea, si totusi si-a facut treaba cu brio...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc multas vrea sa incerc un aparat si nu stiu cum. ca sa nu dau banii degeaba as inchiria unul doar sa vad daca merge cu presiunea apei pe care o am ...tu ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!