Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

revin si eu cu impresii

am reusit sa adaptez lancea asta de la karcher la black&decker prin renuntarea la lancea rotativa de spalare si lipiserea acesteia cu bison de lancea de spumare

tot asa am adaptat si peria rotativa de la b&d la duza originala de spumare

chestia e ca sunt diferite prinderile la b&d, bosch si karcher

am testat lancea dar la mine nu face asa multa "frisca" ca si la colegu decat daca rasucesc sa nu stea bidonasul in pozitie verticala ci mai pe orizontala

de asemenea eu folosesc spuma activa cumparata e la o spalatorie si e f groasa,

am sa incerc si cu ce a aparut acum in comert

per ansamblu sunt multumit

fac si "frisca" si "periez" daca e cazul

toate cele bune

post-9400-1278959754_thumb.jpg

post-9400-1278959802_thumb.jpg

post-9400-1278960050_thumb.jpg

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu parerea mea: daca tot freci de ce mai folosesti spuma activa? spalarea "cu contact" cum vrei sa faci tu nu are legatura cu spuma activa sau "frisca" de pe masina. mai bine cumperi o manusa buna si speli cu metoda celor 2 galeti si un sampon auto (eventual ceva mai bun,cu ceara,etc). peria aia pe vopsea e destul de dura,e buna pt jante poate si praguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu circul zilnic peste 100 km cu masina

asta inseamna ca uneori ajunge intr-un hal de nedescris

folosesc perierea in zonele unde dupa prespalare si aplicare "frisca" mai necesita curatare(praguri,spoiler spate)DACA E CAZUL

peria asta face si spuma o data cu frecarea

pot sa spun ca e destul de moale si nu insist tare cu ea sa zgarie lacul

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema de ceva vreme, am un aparat de spalat Black&Decker PW 1300, la care mi s-a spart pistolul. Am vazut ca se poate pune si pistol cu tot cu furtun de la aparatele marca karcher, adica din ce am vazut eu (ochiometric) furtunul cu tot cu pistol merge infiletat in pompa B&D. Intrebarea mea este, cunoasteti careva magazine care vand separat aceste pistoale? Ce mi-a mai ramas functional este lancea acea prin care reglez "perdeaua" de apa si furtunul care intra in pistol si evident pompa de apa. Ar mai fi o posibilitate sa adaptez in vreun fel furtunul sa intre in acea lance, dar cred ca presiunea e cam mare si s-ar putea sa se creeze presiune mare intre furtun si lance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand incearca la service b&d ,intreaba de un pistol separat. piese ei pot aduce la comanda.

eu am vz in magazin pistoale karcher. la tine nu am vz accesorii separat. daca esti sigur ca merge cu furtun karcher atunci se rezolva. (in bucuresti se gasesc in obi,mr bricolage,etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur se gasesc pistoalele ? ca eu am fost prin praktiker, dedeman etc si se vindeau numai lance....dar daca sigur se gaseste in cele mai sus amintite de tine chiar ar fi bine, apropo.....service b&d unde gasesc, ca am cautat pe internet si nu am gasit nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la karcher am gasit extensie de furtun (7 sau 9 m parca),am vz div accesorii (perii,filtre,sampon) dar si pistol (partea cu tragaci) si varfuri diferite (unele cu jet mai concentrat/difuz, unele cu varf flexibil).

service nu am cautat,nu am gasit. eu nu am aparat de la ei. dar cel mai simplu te duci in magazinul ce-l vinde si ceri vanzatorului datele de contact sau sa iti dea 2 minute un certif de garantie. pe el scrie unde au puncte de lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varianta "la service" o sa te coste cam cat un aparat complet (cel putin asa e la Bosch pentru orice piesa originala). De aceea eu am ales piese Karcher si adaptoare pentru a le face compatibile cu aparatul Bosch. La capitolul piese si accesorii, Karcher sta cel mai bine din cate am vazut pana acum. Nu stiu daca exista adaptoare Karcher > B&D, dar si daca ar fi, tot la Karcher le vei gasi

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum am spus mai sus am facut adaptarea prin lipire a duzei de spumare karcher la o lance b&d

problema a fost pana mi-am dat seama de ce nu facea spuma

bidonasul nu etanseaza bine in lance

un mic filmulet in care am tinut cu mana peste orificiile pe unde tragea aer fals

http://www.upload-ro.ro/download.php?file=...265c7e08ac57883

in consecinta sunt multumit

PS fisieru e mp4 facut cu telefonu

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care spalati masinile acasa....un sfat este sa nu le spalati in amiaza mare cand sunt 40 de grade afara...sau daca o faceti sa fie neaparat la umbra...apa de pe masina se infierbanta si se cam duce luciu...daca ati vazut si la spalatoriile aste masina se spala in hala la umbra si tot la umbra o si sterge....bft la spalat si sa aveti cele mai frumoase masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@joky cat consumi pt o masina?cati ml de spuma adica?

dupa ce o spumezi clatesti si masina iese curata sau mai si freci?

nu mai retin,e bidonul cu robinet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bidonul cu robinet

iti ajunge 200 ml la o spumare

de frecat freci daca e nevoie, in functie de ce presiune ai pe aparat(eu am frecat doar pentru punctele de bitum luate de pe un drum nou asfaltat)

si la spalatorii mai freaca baietii unde e nevoie

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. am vorbit si eu cu cineva in bucuresti,a zis ca aduce pe comanda in 10 zile. e vb de o firba,distrib karcher. urmeaza sa cumpar adaptor pt bosch de undeva,ei nu au.

200 ml de spuma...hmm la mine scrie de o diluare cam 20 ml la litru; odata am pus mai mult si au iesit niste pete albe,a trebuit sa dau cu sampon si sa frec dupa aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu cum e treaba cu dilutia

fiindca eu dau cu spuma din spalatorie auto

si baietii de acolo nu o dilueaza

asa cum ei pun in bidonas si o aplica asa am facut si eu

singura diferenta fiind aparatura de aplicare, a lor fiind mai puternica

in rest spuma e aceeasi

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat. am cumparat lance karcher 2.641-847 si adaptor bosch f016800226. le voi testa imediat cum pot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lancea face spuma destul de ok. am pus in rezervor cam 100ml spuma activa si niste sampon auto,vreo 200-250 ml. robinetul deschis la MAX. spuma iese ok,nu stiu daca voi folosi doar spuma activa fa fi altfel. din cazua ca m-a prins noapte cu masina uda,nu am clatit/sters pt ca nu vedeam daca s-a curatat bine. am frecat si cu manusa de microfibra si apoi clatit. masina a iesit bine.

cine nu are 55 euro sa isi ia spumatoarea din afara,ii recomand sa cumpere asta de la karcher. face treaba ok,pt uz personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma activa pe unde se gaseste la cantitate mai mica ?

Am gasit la MAFRA doar la 5L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa iti verse vreun binevoitor doar. nu am vz la recipient mai mic la magazin.

atentie in ce ti-o varsa,am inteles ca unele topesc plasticul de la sticlele comune,de suc. (la spuma mea,sticla e dintr-un altfel de plastic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea! am o intrebare intrebatoare: taica'miu are un aparat de presiune de la Bosch, problema e ca e ca duza de la pistol s-a dus. avetzi cumva idee de unde as putea sa procur alta?! sau eventual sa o pot repara pe actuala?!

Seara buna,

Grig!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbeste la service la bosch. nu te asteptai la raspunsul asta,nu?

varianta 2,daca ai noroc sa se potriveasca pe aparat,la filet,furtun/pistol de la alt aparat (karcher) la care se gasesc accesorii usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna la toata lumea pentru o curatare temeinica a masini va recomand un aparat marca karcher find un brand german si un lider de piata in domeniul aparatelor de spalat cu jet plus ca au o gama foarte variata de accesori si de soliuti complecte de curatat masina dar foarte important pentru curatarea masini aveti nevoie de un kit de spumare de urmatorul fel http://www.kaercher.ro/ro/Produse/Home__Ga...+0.6+l+ambalata si de o spuma profesionala dar foarte important a se folosi la sfarsit ceara pentru a proteja vopseaua de a nu se matui deoarece spuma activa ii deosebit de agresiva,Si mare atentie a se folosi doar cu recipient de spumare a nu se folosi spuma activa prin aparat deoarece duce la stricarea aparatului pentru mai multe informati si accesori incercati urmatorul site pe mine mau ajutat foarte mult baieti de acolo cu sfaturi utile www.alcoprest.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-un tirziu, furtunul de la agregatul de la servici (K7....) si-a dat obstescul sfirsit prin pleznire in doua puncte; la pravalie am gasit dar prea multi bani au cerut pt el si am rezolvat problema mult mai ieftin cu o firma ce face furtune de presiune.

furtunul este cam de acelasi diametru, mult mai teapan drept pt care bobinarea lui pe tambur este imposibila (doar de aia s-a inventat colacul :( ) in schimb are mai multa forta jetul, presiunea apei in retea fiind aceeasi (fiind furtun de inalta presiune nu se mai umfla ca cel original)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kool_andrey: nu vvad rostul postului tau daca ai citit ce s-a scis pana acum. sau era doar de a face reclama site-ului de pe link? poate un moderator sa verifice treaba...

si din cate stiu "complect" cam zgarie la ureche pe unii.

@DragosR am vz ca furtunul original (chiar si extensia) sunt destul de scumpe. daca e traseul rigid e normal sa nu pierzi presiune prin marirea diametrului.

cam ce diferenta de bani a fost intre cel original si asta luat de la firma X? firma ti-a facut cu tot cu mufe sau a luatmufele de pe cel vechi si le-a "capsat" la cel nou? eu am furtun de 3m si e cam scurt,daca se poate l-as face mai lung

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pravalie furtunul asta e in jur de 3 mil (e varianta lunga)parca (am uitat de acu 2 luni) iar colegii au platit 2,4 mil...

au dus furtunul vechi cu totul si cred ca l-au capsat pe mufele originale :)

oricum, e un pic mai greu de manevrat, dar nu e imposibil :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...... furtunul de presiune pentru apartatele din clasa K7 costa 192 ron +TVA

Quote inutil + limbaj neadecvat

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!