Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am si eu o masina de spalat-bosch 150- iar weekendul trecut am facut prima spalare/testare cu masina mea. Ideea e ca mi-am luat de la brico o porcarie de solutie- cica e cea mai buna de la ei- una care incepe cu K nu mai stiu exact cum se cheama- si e intr-un bidon galben. Mai mult, la presiune joasa nu baga deloc solutie din rezervor. Mentionez ca initial am pus cat scria pe bidon. Apoi nu l-am mai diluat si am umplut rezervorul. Ideea e ca avea momente cand baga si nu baga solutie insa rezultatul final a fost dezastruos. numai dare de muradrie.

La boschul asta am si reglare de dozaj- cat lichid sa-mi ia din rezervor. Sa inteleg ca nu e bun...imi trebuie lance?!!!

Postati si voi cei care stiti mai multe

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

sper ca nu sunt :vaidecapulmeu: sorry daca sunt insa am semnalat si in alta parte problema....poate ma ajutati voi

Am si eu o masina de spalat-bosch 150- iar weekendul trecut am facut prima spalare/testare cu masina mea. Ideea e ca mi-am luat de la brico o porcarie de solutie- cica e cea mai buna de la ei- una care incepe cu K nu mai stiu exact cum se cheama- si e intr-un bidon galben. Mai mult, la presiune joasa nu baga deloc solutie din rezervor. Mentionez ca initial am pus cat scria pe bidon. Apoi nu l-am mai diluat si am umplut rezervorul. Ideea e ca avea momente cand baga si nu baga solutie insa rezultatul final a fost dezastruos. numai dare de muradrie.

La boschul asta am si reglare de dozaj- cat lichid sa-mi ia din rezervor. Sa inteleg ca nu e bun...imi trebuie lance?!!!

Postati si voi cei care stiti mai multe

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit azi niste oferte la aproape 600 lei pentru Bosch Aquatak 1200 Plus si pentru Karcher 3.68 MD plus

Desi aparatul Bosch are niste accesorii in plus si o presiune nominala putin mai mare decat cel Karcher, atat personalul de la magazinul cu promotia cat si cel de la sediul unde se face service-ul mi-au recomandat aparatul Karcher.

Mi s-a spus la reprezentanta Karcher ca practic e bine ca un aparat de spalare sa faca o presiune de minimum 120 bari pentru o spalare eficienta a masinii ... ramane de vazut, oricum un aparat mai mare nu se justifica d.p.d.v. al investitiei in cazul meu.

Cred ca maine ma hotarasc ce fac si dupa achizitie postez impresiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Karcher 3.96 plus (promotie la Metro - 598 lei) si am spalat pana acum trei masini si o terasa cu gresie de 20 mp ... cred ca imi mai iau un job ...

Aparatul are o lance cu jet lamelar variabil ca presiune si inca o lance cu jet vibrator pentru zonele foarte murdare.

Nu are rezervor pentru sampon, dar are un tub destul de lung pe unde aspira samponul din orice bidon sau vas.

Puterea este de 1700 W, iar presiunea nominala este de 120 bari. Furtunul de presiune are 6 metri si mi s-a parut suficient

Intai am fost mai entuziast vazand ce bine se curata murdaria ceva mai consistenta si jantele de aliaj, apoi mi-a scazut entuziasmul vazand ca tot la perie ajung, dar oricum a fost mult mai putin de lucru ca de obicei.

Am folosit sampon Karcher la bidon de 5 litri; a curatat destul de bine, dar nu spectaculos. Samponul cu ceara Turtle Wax pe care il folosesc de doi ani spala cel putin la fel de bine, dar nu-l mai pot folosi acum pentru ca necesita diluarea in apa calda.

Nostima a fost etapa in care am spalat zona de sub aripi cu lancea care produce un jet vibrator.

Am zis hai sa curat mai bine si etrierii rosii. Eram mandru de metoda mea de vopsire cu pensula si cu vopsea normala a etrierilor, vopseaua rezistand doi ani la cele mai violente serii de franari.

Ei bine, vopseaua a tinut pana am atacat primul etrier cu lancea vibratorie ... :huh:

Acum am de lucru iar cu etrierii ... :angry:

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Zilele trecute am luat un aparat de curatat cu presiune Black&Decker PW 1400, care scoate 120bari.Presiunea este foarte buna curata foarte bine.

Problema generala spumarea,va trebuie neaparat o lance profi de spumare gen karcher si o adaptare facuta la strung ptr.prindere la pistol, daca vreti sa aveti spuma ca la spalatorii.Am luat o lance ,am adaptat-o si rezultatul este formidabil.Am spalat-o cu spuma activa de la Flowey si ceara de finisare care se da tot cu lancea respectiva,rezultatul= masina arata ca in prima zi cand am cumparat-o.Se sterge foarte usor cu o laveta din microfibra 45/45 luata din Carrefour,nu ramane nici urma de mizerie sau de apa.

Masina este VW.Passat din Ianuarie 2008 neagra.Ptr. cei din Constanta gasiti lance de spumare la:

COMFOREX IMPEX

B-dul I.C.Bratianu nr.205

Constanta 0241 695 120

si baietii sunt profesionisti.

Daca a-ti spalat cu Turtle wax car&caravan wash &wax care se gaseste in Metro spune-ti impresiile voastre.Daca stati in Constanta si vreti sa ne combinam sa cumparam produse Flowey au bidoane de 27 litri .

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi-ne si un pret te rog, cineva de aici zicea ca a dat 300 lei pe lance speciala de la NERTA. Poate de unde ai luat tu e mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, Azi am cumparat si eu un Aquatak 100 si de cum am ajuns acasa i-am facut proba....mi s-a parut ok d.p.d.v. al presiunii dar problema e cu spumarea care nu e chiar cum vrem noi sa fie , ca la spalatorie, dar cred ca trebuie sa ne multumim cu ce avem pt ca acelea sunt scule pro la un anumit pret pe cand a noastre sunt de weekend si care au costat de 10 ori mai putin. Oricum per ansamblu sunt multumit de el cum functioneaza.

Daca stie cineva vreun site de unde as putea comanda online spuma activa ... as fi recunoscator :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un Bosch Aquatak 1200 Plus de la Metro ieri. 600Ron in promotie, la fel ca si Karcherul 3.96. As fi preferat un Karcher 3.68, dar nu era in promotie si am mai gasit si un Karcher 4.xx la 850 Ron in Brico. (3.96, 1200 =380/390l/h. 4.xx are 450 l/h, mult mai bun, dar si mai scump).

La Metro Baneasa au fost penibili - au furat furtunul de gradina (cel de joasa presiune) care era dat bonus - valoare vreo 30Ron, atasat pe exteriorul cutiei. Stiam de promotie si le-am cerut explicatii. In loc de explicatii au venit cu furtunul in scarba si mi l-au dat. Nu e important, dar asta da multa incredere in sfaturile celor de acolo. Parerea unui tip (inginer, fost coleg) care le vinde la profesionisti e urmatoarea: clasa budget este cheala rau, si de multe ori sunt in comanufacturing cu concurenta... el zicea ca bosch si karcher si-ar face "pocnitorile" :salut: in aceleasi locuri prin Italia si China. Diferenta reala apare de la clasa PRO in sus - aparate de la 1400 Ron in sus, care nu vad promotii pt ca nu ar fi rentabila a scadere de pret la un astfel de produs.

Din ce am inteles despre masinile astea, importanta nu e numai presiunea de lucru - care la toate astea de plastic e in jur de 100-120 bar ci debitul masinii.

Debitul pt clasa de pret 600-750Ron este de cca 380-390 l/h.

Debitul la clasa de pret 850-1050Ron este 450-500 l/h.

Ideal (din spusele tipului) ar fi un aparat de cel putin 140 bar si debit de 10l/min (600l/h). Din pacate o astfel de masina costa mult - cca 40-50 milioane.

Impresii legate de Bosch: Ca si Karcher, are o pompa de uz ocazional, cu admisie de plastic si corp de presiune din aliaj usor. Buna pt uz ocazional. Scrie in instructiuni a nu se folosi profesional. Garantia e de 24 luni, ceea ce e mai mult decat OK. Zgomotul aparatului e de 89dB si e mai mult decat acceptabil

Capacitatea de spalare e f mult redusa fata de cele ce la spalatoriile auto - cca 20-25% aproximativ. Pt a spala ca lumea cu el, trebuie sa plimb jetul de 4-5x mai mult decat ar face-o cineva cu o masina profesionala.

Spalarea se face astfel:

1. Prima mana (5-10 minute) soaking - la presiune maxima, fara detergent. De jos in sus, din fata spre spate

2. Detergent - am luat o sticla de 5L de turtle wax (btw - asta merge si cu detergent de vase daca e nevoie). Se dilueaza 250ml de detergent cu 250 ml apa in borcan si se ataseaza extensia de spuma. Spuma nu iese cu clabuci ci un pic mai obosita, dar isi face treaba. Se aplica de jos in sus, din fata in spatele masinii. Astept cca 5-10 min pt ca detergentul sa-si faca efectul

3. Spalare principala (10+ minute) de jos in sus, etc

4. Clatire 3-4 minute - de sus in jos.

Rezultatul e bun, chiar mai bun decat la spalatorie. Observati ca nu o sterg... nu e nevoie. Daca locuiti intr-o zona cu apa dura, folositi un filtru cu polifosfat.

Inca ceva: Daca vreti sa va tina aparatul cat e garantia (ca mai mult nu cred ca o sa tina clasa asta de budget/home user) folositi un filtru inainte de aparat. Cartusele cu bumbac sau filtru sita par sa fie OK, si asigura filtrare mult superioara celui de pe teava de alimentare a aparatului. Amicul de care am zis spunea ca la cele profesionale punerea in functiune e conditionata de pre-filtrarea apei si asigurarea unui vas tampon, pt ca pompa sa nu faca cavitatie.

Completare: O sa returnez aparatul in seara asta... motivul e ca am facut niste incercari pe o suprafata de beton: azi dimineata am vazut (la lumina, cu apa uscata) ca de fapt zona "activa" a jetului e de cca 1 cm latime. NU e ce-mi trebuie. Ma uit dupa un Aquatak 160 Pro X (sau similar, la 3KW). Sub puterea asta nu merita luata masina de spalat din punctul meu de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cool: ... este o neintelegere; eu ti-am indicat un topic intr-al carui nume intra si semnul intrebarii, deci nu era o intrebare din partea mea.

Nu am folosit spuma activa, nu numai pentru ca am inteles ca nu e tocmai inofensiva pentru vopsea, metal, cauciuc si plastice, ci si pentru ca nu am cum s-o aplic numai cu aparatul de spalat cu apa sub presiune.

Exista cateva informatii despre aplicarea spumei active si pe acest topic si pe cel indicat in penultimul meu post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Pisicutza

Mi se pare de departe cel mai obiectiv si util post din tot topicul.

Si sunt intrutotu de accord cu cele spuse de tine.Sub un anumit prag al performantei, aceste aparate de spalat cu presiune, nu isi au nici un rost.Multi(pe care nu ii inteleg) se bucura ca au luat vreo pocnitoare de aparat la super-mega oferta cu 350 ron, si apoi se plang aici ba ca nu iese spuma, ba ca nu e presiunea buna si se ia doar jegul gros dar raman urme dupa, etc.

Pai fratilor..de 350-400-500 ron spalati masina o vreme buna, si macar o sa fie spalata calumea, decat sa ne dam noi mari artisti la noi in curte, gandindu-ne la mega economii de bani si lasandu-i falimentari pe cei de la spalatorii.

Parerea mea e ca daca ai doar o masina efectiv nu merita sa-i iei aprat.ca trebuie sa-ti iei aparat de minim 12-15 mil si cu restu de accesorii si spuma ajungi la sume nejustificate.

Eu de ex vreau sa-mi iau un aparat semi-profesional Karcher si nu vreau sa aud de Home/Hobby use ca e ca si cum mi-as fura singur caciula..direct bani aruncati..

Si inca stau sa fac calcule daca merita 15-20 de milioane pt cele 3-4 masini ale familiei.

Si inca ceva..aviz celor care totusi iau in serios problema si nu vor sa scoata atatia bani din buzunar..exista in Germania(cautati pe e-bay) variante profesionale de la Karcher, luati seria de pe site-ul oficial si cautati produsul pe e-bay si il veti gasi cu 20% mai ieftin(nou) ba chiar 50% mai ieftin dar putin folosit.Si uite asa va putei lua aparate similiare cu cele de la splatorii dar cu 10 mil in loc de 20 si functioneaza f bine, fara garantie si alte chestii de care au nevoie doar produsele de amatori.

Deci daca aveti prieteni care merg in Germania, si pot sa va aduca un astfel de aparat, mi se pare cea mai buna solutie.Plus ca acolo poti gasi si spuma activa de calitate.

Pana atunci..spalam cu totii la nenorocirile astea de spalatorii unde mereu traiesti cu teama ca iti inmultzeste vreun tzigan zgarieturile de pe masina, si in mod sigur cand ti-o sterge ti-o face panza de paianjen....

Dar cum am zis..sa scapi de stresu asta nu-i lucru nici usor si nici putin costisitor..In masura in care ori ai masina scumpa ori mori dupa ea si ai lua-o in casa de drag..merita 10-15 mil pe niste ustensile de spalatorie profesioanale acasa.

Bafta voua..si feriti-va de ...praf-ul din aer:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: aaa, ok sunt nou in bransa si nu am apucat sa ma uit peste toate topicurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut azi la o spalatorie o lance care arunca detergentul(spuma), pe masina, desfacuta.Se infunda-se cu ceva impuritati. Omu` de acolo mi-a zis ca e important sa fie curata si sita care o are la iesire, pt ca prin ea trece jetul de apa cu detergent si asa se formeaza spuma acea care sta pe masina. Fara sita arunca doar niste stropi.Spre ex omu` mi-a aratat un recipient cu pompita pt spalat cgeamuri, avea o sita mica in locul unde tisnea solutia. A indepartat sita si a indreptat jetul spre geam si............nimic. Pe cind cu sita pusa........OK. Incercati si voi daca aveti acasa CLEAN, pt spalat geamurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor eu spun sa nu mai dati o gramada de bani pe lance sau mai stiu eu ce, luati o sticla de 1 l sau 1,5 l , infiletati un cap de pulverizator( cel de spalat geamuri) , faceti diluatia cum scrie pe bidon, si o sa vedeti urmarile, eventual daca nu aveti rabdare sa stropiti masina cu jetul care i-l are pulverizatorul , largiti un pic duza cu un cui incins si totul o sa fie ok, inca o data nu aruncati banii pe ferestra, si o alta problema prin care nu o reuseti sa atingeti performantele de la spalatorie este aceea ca presiunea apei cu care spala ei acolo este cel putin de 5 ori mai mare decat cea de la aparatele noastre, va spun asta ptr ca am un prieten care lucreaza la o spalatorie renumita din buc si mi-a spus aproape toate secretele spalarii masinii, intr-o vara lucra la spalatul unei masini si din greseala a indreptat jetul de apa spre picior el fiind in papuci de plastic , iar acolo unde a lovit apa cu presiune i-a dat singele , parca cineva i-l taiase la picior, asa ca imaginativa ce presiune poate avea apa la spalatorii, am incercat si eu acasa experimentul cu aparatul meu , intradevar ma piscat un pic dar fara efecte, asa va rog sa va mai ganditi inainte de a arunca banii pe fereastra.

intradevar am vazut in comert aparate care fac si traba comform asteptarilor dar discutam de la 1400-1600 ron in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT, dar necesar ...

Presiunea e de ~ 2 - 2,5 ori mai mare la spalatorii; maximum 250 bari fata de ~ 100 - 120 bari la aparatele hobby, dar nu numai ea conteaza ci si debitul ...

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
Dupa cum spuneam, aceasta lance speciala se ataseaza ca si cele standard...

Te rog pune si o poza cu lancea respectiva, s-o vedem si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu vreau sa ma bag in seama aiurea... Am si eu un bosch Aquatak 1200 plus (sunt fost proprietar de Karcher nu stiu ce model... dar mai micut). Mi-am comandat de la o firma din UK o lance care se ataseaza la aparatul de presiune. Problema e ca lancea era facuta cu ajustare pt furtunul de la aparatul karcher. Eu am luat vechiul furtun de la karcher si l-am pus la bosch ;) . In coletul cu lancea respectiva mi-au pus si jumatate de litru de spuma activa (supa snow foam). E durere ce face... de vis :D Seamana cu spuma de ras. Daca vreti ceva poze pe data viitoare cand o spal... spuneti. Spor la treaba. Inca ceva, lancea a costat 42 lire + 12 lire trimisu in ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Karcher 3.96 plus.

In principiu m-ar interesa o asemenea lance. Poti sa pui si un link spre produs / furnizor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.
de 350-400-500 ron spalati masina o vreme buna, si macar o sa fie spalata calumea, decat sa ne dam noi mari artisti la noi in curte, gandindu-ne la mega economii de bani si lasandu-i falimentari pe cei de la spalatorii.

O sa fie spalata calumea doar daca dai spaga multa (si nici atunci nu e garantat). Nu o sa dea aia faliment ca 50 de insi aleg sa isi ia aparate de spalat acasa.

Vad ca la sfarsit ai spus si tu cam acelasi lucru...:D

Pana atunci..spalam cu totii la nenorocirile astea de spalatorii unde mereu traiesti cu teama ca iti inmultzeste vreun tzigan zgarieturile de pe masina, si in mod sigur cand ti-o sterge ti-o face panza de paianjen....

Anyway....dupa ce am dat 500.000 la vestita spalatorie din unirii am zis ca nu mai merg cu ea la spalatorie. Am fost in Metro si am luat cel mai ieftin karcher 2.61 = 215 RON. De ce cel mai ieftin? Pentru ca am zis ca daca nu e bun sa nu am paguba prea mare. Si pentru ca doresc sa cumpar si o lance speciala pentru spuma 'adevarata' si aia ma mai salta la pretul total.

Sfaturi:

- folositi furtun de alimentare cu apa dintr-o singura bucata, strans bine la capete pt ca altfel sare din cauza presiunii create

- ati drumul la pistolul de apa (sa curga la presiune normala) apoi deschideti si aparatul pentru a evita caderile de presiune.

Ce nu imi place:

- furtunul lancei este mic (3m). Astfel, trebuie tinut in mana, sau mutat des. Preferabil un furtun de 5m sau mai mare;

- nu are bidon pt sampon si sticla ce o veti pune tb tinuta in mana (asta se poate rezolva in 2 moduri: ori prinzi cumva sticla de aparat ori cumperi lance speciala).

- galagios. Ieri vecinii nu mi-au zis nimic. Voi vedea in viitor daca vor fi la fel de binevoitori.

- cablul de alimentare cu curent este relativ mic, riscand sa il udati

Ce face:

- daca ai presiune la robinet, iti livreaza un jet cu o presiune acceptabila.

- scoate praful de la suprafata fara probleme cu apa simpla.

Ce nu face:

- nu are presiune ca la spalatorii, e undeva la 1/4

- nu scoate ;spuma; aia densa ca la unele spalatorii. E un pic mai legata decat apa normala. Se cunoaste totusi ca e ceva in apa.

- nu este dat un consum al solutiei active, insa a 'mancat' 1,5 l de apa combinata cu 1 capac de solutie pt 1 masina.

Ce am folosit:

Karcher 2.61

Sampon+ceara Turtle wax

Ce mi-am cumparat dupa prima spalare:

- solutie pentru jante (chiar daca momentan nu au nevoie)

- 2 carpe microfibra

- o manusa cu floci din microfibra pt spalat manual

Ce urmeaza sa imi cumpar:

- lance spuma

- solutie pt indepartarea insectelor

Cum o sa spal masina pana imi iau lance de spuma:

- dat cu fasfas pe jante

- luat grosul cu jet de apa

- spuma turtle wax

- clatit

- spalat manual cu manusa

- clatit

- sters cu pielea de caprioare si microfibra

Sper sa va fie de folos mica mea recenzie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu cateva updateuri:

1. Oferta Metro: Au un aparat Karcher 7.23? Sigur e 7.2, dar nu tin minte daca e .25 sau .23 + un aspirator dry+wet tot Karcher la 1400 Ron. Pompa de apa are 3KW si are 450L/min si 140bar. Intrarea pompei e de plastic, iesirea e metal.

2. Am recidivat: Am cumparat un Karcher 5.20 de la BricoStore la 850Ron (un link interesant aici K5.20 si alte Karcher recomandate

Impresiile sunt mult mai bune decat la Bosch Aquatak 1200 Plus. Puterea jetului e mult mai constanta, fata de Bosch unde era concentrata intr-un punct mic. Debitul e si el mai mare - 450 fata de 390. Senzatia e de mult mai bine facut - e adevarat, e si sensibil mai scump (850 versus 600).

Plus un filtru de apa tot Karcher, la 50 Ron. E foarte fin si bine lucrat.

Tot nu spala masina ca unul profesional, dar e OK pt mine - mai trebuie doar o mana usoara cu manusa, si detergent. Repet, diferenta fata de Bosch e data in principal de eficacitatea spalarii datorata faptului ca:

a. Jetul e mai puternic cu vreo 15% (debit mai mare)

b. Diferenta de presiune pe latimea jetului e mai mica la Karcher (la Bosch, in zonele laterale ale jetului, aproape ca nu il simteai cu degetul, iar in centru - pe o zona de cca 1cm, durea tare. la Karcher, intensitatea e aproximativ constanta pe toata latimea, fara sa doara prea tare in centru).

Ca si utilitate, am fost socat - de unde nu-mi pasa inainte, acum am facut curtea luna! Jegul strans la marginea bordurii este acum istorie. Covorasul de la intrare e curat ca in prima zi. Betonul e chiar gri deschis... nu mai tineam minte culoarea aia. Si afisele alora de la gaze se curata fara efort! Consider ca aparatul e muuult mai util decat am crezut vreodata, si chiar daca nu spala ca la spalatorie - ceea ce conform celor pasionati de detailing auto e chiar un bonus - eu ma declar foarte multumit.

3. Am cumparat si o "pompa de stropit" de 5L, din Metro, la 30Ron. Este buna pt detergent. Avantajul e ca dozajul e precis stabilit si e mult mai usor de lucrat cu ea decat cu aparatul. Au si in Brico, dar de calitate mult mai slaba si costa vreo 40 Ron la Brico.

Per total, sunt multumit. Desigur, daca aveti banii, va sfatuiesc sa dati 1400 si sa luati combo-ul de la Metro care contine spalatorul de 3KW si aspiratorul... pentru mine, nu se justifica o suma ca asta, dar pt 3 masini in curte, poate ca merita.

EDIT: Pt ca se pare ca sunt maniac, as fi dispus sa vand K5.20 de mai sus impreuna sau nu cu aspiratorul wet&dry din kitul de la Metro... aspiratorul ar fi nou-noutz. O sa pun anunt la vanzari valabil 1 saptamana (cat e disponibila promotia de la Metro).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuze , nu prea am timp de intrat pe forum, acum am vazut.

Link-ul e bun, nu are rost sa mai pun poze. Modelul de lance e cel indicat, la mine e putin mai lunga tija, in rest e acelasi.

Partea capsulata, cu butonul rosu, face toata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am lance de spumare si spuma activa la cele mai mici preturi. am lance originala pentru Karcher. calcutat pentru a spala o masina acasa cu spuma activa, ceara lichida si curatat jante, casta aprox 4 - 5 ron/ masina. in pret este calculata si apa si curentul.

Modificat de CristiN
renunta te rog la quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!