Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

nu stiu cum e al tau dar al meu stropeste cu sampon fara nici o lance: cind se termina samponul nu mai da cu nimic; daca mai e sampon in sticla si pun lancea de spalare trece automat pe alimentare cu apa de la retea.

Deci cred ca nu ai ce sa ii faci pt ca asa cred ca functioneaza aparatul tau :lol:

LE: mai pune solutie de sampon si vezi ce se intimpla :)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare: se marita sa dau 5-600 RON pe un aparat de spalat cu presiune??? Imi iese masina ca in spalatorie dupa ce termin? Unii spun ca nu se gasesc aparate care sa faca aceeasi treaba ca un aparat profesional.

Deci, merita sau raman cu spalatoria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te gandesti si la urmatoarele aspecte:

-sa ai dispozitie sa-ti speli singur masina si un spatiu pentru spalare (cu sursa de apa si de curent);

-sa achizitionezi un aparat cat mai fiabil si solutii de spalat corespunzatoare (ambele se gasesc deci nu constituie o problema);

-sa-ti faci un mic calcul de eficienta financiara;

-in ce priveste eficienta spalarii, parerea mea este ca merita, in rest sunt multe alte informatii in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU spala nici pe departe ca cele de la splatorie, care au presiune mult mai mare.

Daca nu o iei muncitoreste la mana cu un burete ceva, cum descriu si colegii mai sus, ramane mizerie pe masina la greu. Eu am un Karcher care nu poate sa ia jegul decat daca iau masina la mana cu peria/buretele.

Acum mai conteaza si ce mizerie ai. Daca ai ceva praf vei fi multumit de un aparat ieftin; daca ai noroi, sau calciu antiderapant de pun astia iarna, ia-ti adio pt. ca tb sa te pui cu munca pe masina altfel nu iese. Si eu am crezut ca fac o afacere luand aparat, dar daca iau in calcul consumul apa+energie, pretul lui, consumabile, timpul pierdut, frigul etc. rezulta ca e mai ieftin si comod la o spalatorie (chiar daca niciodata nu spala baietasii masina cum trebuie !). Eu personal imi spal masina ca sa mai fac ceva miscare, dar recomand in final spalatoria !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
(Black&Decker, in spatele acestui brand se afla aceeasi companie care produce marca DeWALT )= CALITATE .

Corect! pentru ambele precizari/aprecieri :))

Atentie insa: nu generalizati B&D ca fiind scule hobby pentru ca nu sunt (numai) asa... in interiorul gamei B&D sunt cam 3 categorii de la low la high ca si cost dar si dpdv al calitatii

In magazinele de bricolaj veti gasi low, cel mult medium, fff putin high-priced deoarece se apropie 70-80% poate si mai bine (cost si calitate) de DeWALT

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU spala nici pe departe ca cele de la splatorie, care au presiune mult mai mare.

Daca nu o iei muncitoreste la mana cu un burete ceva, cum descriu si colegii mai sus, ramane mizerie pe masina la greu. Eu am un Karcher care nu poate sa ia jegul decat daca iau masina la mana cu peria/buretele.

Acum mai conteaza si ce mizerie ai. Daca ai ceva praf vei fi multumit de un aparat ieftin; daca ai noroi, sau calciu antiderapant de pun astia iarna, ia-ti adio pt. ca tb sa te pui cu munca pe masina altfel nu iese. Si eu am crezut ca fac o afacere luand aparat, dar daca iau in calcul consumul apa+energie, pretul lui, consumabile, timpul pierdut, frigul etc. rezulta ca e mai ieftin si comod la o spalatorie (chiar daca niciodata nu spala baietasii masina cum trebuie !). Eu personal imi spal masina ca sa mai fac ceva miscare, dar recomand in final spalatoria !

Daca ai multe masini ,spatiu si timp cu timpul merita . Eu la 3 masini ,imi scot banii pe aparat care i-as da la spalatorie cam in 6 luni.

Ai dreptate ca nu spala ca cele de la spalatorie dar tot spala mai bine ca PERIA care zgarie toata vopseaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect! pentru ambele precizari/aprecieri :frigbaitata:

Atentie insa: nu generalizati B&D ca fiind scule hobby pentru ca nu sunt (numai) asa... in interiorul gamei B&D sunt cam 3 categorii de la low la high ca si cost dar si dpdv al calitatii

In magazinele de bricolaj veti gasi low, cel mult medium, fff putin high-priced deoarece se apropie 70-80% poate si mai bine (cost si calitate) de DeWALT

:icon_thumright:

Asa ziceam si eu ca totusi Black & Decker e firma destul de renumita si fiabila, dar am gasit pe amazon.com numai pareri negative despre acest model de spalator cu presiune si vazand pe aparat ca e facut in PRC (cred ca vine de la People Republic of China) si am inceput sa ma ingrijorez putin. Dar totusi am 2 ani garantie la el . L-am incercat ieri putin ca era destul de frig si am vrut mai mult sa vad ca merge . Inca nu l-am "testat" pe deplin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am avut un aparat de spalat , cel mai ieftin care se gasea pe piata acum vreo 2 ani , marca Budget parca , luat din Praktiker , parca vreo 250 ron , era oricum cel mai ieftin , sub karcher ca pret. Nu mai retin caracteristicile , putere , debit, stiu doar ca spala la fel ca cele de la spalatorie. Acum nu mai am timp sa ma ocup de masina ,asa ca sunt nevoit sa merg la spalatorie , dar pe vremuri , foloseam acest aparat , impreuna cu solutie Mafra (exact ca la spalatorie, fara atingere) .

Operatiunea se derula cam asa : clateam bine cu apa toata masina. Cu ajutorul unui pulverizator (luat din Careffour cu vreo 10 ron , pt stropit plante) , imprastiam solutia si in unele locuri mai foloseam si buretele (inmuiat bine in solutie), pe jante , sub praguri ,etc.Dupa aceea o clateam iar cu apa si la sfarsit , o stergeam cu o carpa ( imitatie de piele de caprioara , sa nu lase scame).O data pe luna , mai dadeam cu ceara solida (ce se gasea in comert , Formula 1 , cu carnauba) si rezultatul era cu mult peste oricare spalatorie.

Aparatul l-am dat , pt ca eu nu mai am timp , dar merge fara probleme si azi. Eu zic ca aparatele cu un pret 300 ron sunt foarte bune , cele de 500-600 ron au avantajul ca au furtunul mai lung , in rest sunt cam la fel. :screwy:

Nu incercati sa dati cu jetul prea aproape de tabla /spoilerul masini ca s-ar putea sa aveti surpriza sa sara vopseaua , daca masina a fost vopsita/revopsita prost , mai bine clatiti mai mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a sarit o piatra pe portiera la un drum si cand am fost la spalatorie, sub presiune, mi s-a dus vopseaua. Eu sunt multumit de cum se spala cu aparatul de presiune, dar aici m-a cam lovit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie un "bine voitor" mi-a rupt o sigla de pe masina, si cand am fost la spalatorie mi-a sarit lacul, se pare ca nu a fost furata cum trebuie sigla si a smuls-o cu tot cu putin lac de pe vopsea, din pacate nu am observat lacul lipsa pana dupa ce am spalat masina, acum am lacul sarit pe o suprafata destul de mare din cauza ca omul de la spalatorie a insistat mult prea mult in zona respectiva cu jetul de apa...

Modificat de insanity
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am cumparat de curand un aparat Karcher 2.900. E destul de bun, trage si detergent, dar daca nu folosesc unul special trebuie sa bag si buretele la lucru. Pe vremuri de criza e binevenit. La 15 spalari mi-am scos banii (360 ron de la OBI).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Da, merita ! Crede-ma ca merita, daca, de ex. ai in acest moment 750 ron. Eu am luat de la Obi-Bucuresti, un Karcher 5.20 M, made in Germany,

cu pompa de aluminiu.

1. Face un lucru absolut necesar pentru mine, si anume trage singur apa; nu stiu adancimea, la alte aparate scrie 0.5m, eu in pun sa ia dintr-un

butoi, neavand apa curenta, ci doar o fantana.

2. Spala extraordinar de bine, respectiv: are 2 perii una normala, care e exceptionala, si una la care varful se rasuceste, astfel incat , creeaza un cerc

iar apa este eliberata in rafale ff dese; rezultatul: pe o masina pe care se uscase pamantul de vreo 3 sapt. si statea in garaj, fara nici o pregatire, la

o singura trecere, rezultatul a fost ff bun.

Am mai avut un Bosh Aquatak GO; era bunicel, si al fi fost si astazi , daca in 6 luni, nu s-ar fi stricat de 2 ori. Prima data a stat aprox. 1.5 luni la

service, unde , dapa sosirea unei piese "magice", aparatul nu a putut fi reparat, si a fost inlocuit cu altul nou. Daca primul a "rezistat" la vreo 10-12 spalari,

al doilea, tot nou, nu am mai avut ocazia sa isi faca treaba decat de 3-4 ori, dupa care a cedat identic cu primul, la acelasi capitol (probabil

o defectiune de fabricatie, deoarece, sarea o garnitura, pierdea apa in interior si nu se mai oprea decat din buton.

Karcher-ul, nu se compara cu Bosh-ul la nici o categorie :

1.1 Kw - 2.0 Kw

300 l/min - 460 l/min (ff. vizibila si utila "diferenta")

100 bar - 140 bar (din nou , lucru vizibil, care impreuna cu dif. de debit, face uriasa diferenta)

si, de ce sa nu recunoastem :

350 ron - 750 ron

Este evident ca primele valori sunt ale Bosh-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sfatul lui Sorinake, m-am dus azi la OMV...iar pt 5 lei..i-am tras o spalare mai tare ca la multe spalatorii din Bucuresti...jet puternic si 4 programe de spalare....in 4 minute..faci o treaba super buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minute tine o fisa de la respectiva benzinarie... Sunt eu multumit cu golf, care e mai mare decat a ta, imi imaginez ca tie la polo ti-a iesit foarte foarte bine. Oricum, e cam off topic aceasta discutie. E mai potrivita in cea despre spalatorii, tot la ingrijire auto.

... si vazand pe aparat ca e facut in PRC (cred ca vine de la People Republic of China) si am inceput sa ma ingrijorez putin...

Andrei, daca te ingrijorezi, asta ar trebui sa fie ultimul motiv pentru care sa te ingrijorezi :D Nu mai e de mult valabila teoria ca made in china = calitate proasta

Si cu asta am terminat off topicul, si imi cer scuze :D

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru spalarea acasa,recomand Bosch Aquataq 100.Il am de 2 ani,am spalat 2 masini in medie de 25ori/an.Nu are puterea unui aparat profesional asemanator celor de la spalatoriile auto,dar iti faci treaba excelent cu el. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa par Gigi Contra, dar la 100 de bari si 330l/h debit, nu prea vad ce poti curata cu ea. Eventual praful ce se depune vara dupa o saptamana de Soare.

Kaercher-ul meu are 120 de bari si un debit de 450l/h si tot mai tre sa dau cu peria daca e noroiul gros pe ea. Si cum pe drumurile nioastre este din belsug asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am spus nu are puterea unui aparat profesional,dar merge destul de bine.Este adevarat ca uneori trebuie dat cu peria sau manusa pentru a inlatura noroiul depus in partea inferioara a portierelor,dar asta depinde si de cat de des iti speli masina.La mine nu prea apuca sa se depuna noroi mult... :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa cumpar si eu o pompa pentru spalat sub presiune, dar dupa ce am citit cele 10 pagini sunt cam in ceata. Fiecare e cu parerea lui :Driver:, unul spune ca cele mai ieftine merita, altul nu. Adevarul e ca nu as da mai mult de 3-4 sute de lei. Ma intreb cat costa aparatura de la spalatoriile auto...2000 de lei? 5000 de lei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun...

Dupa 10 pagini tot n-am inteles nimic. :icon_thumright:

Ar merita sa-mi iau unul de vreo 500 RON si sa-l duc la tara pentru a-l folosi cu apa din put (fantana)? N-am instalatie de apa trasa deocamdata. ;)

Aparatele au pompa pentru tragera apei sau pur si simplu se alimenteaza la un robinet? Am si pompa acolo dar cred ca are debit prea mare pentru aparat.

Precizez ca nu l-as folosi exclusiv pe perioada verii (sau cand e foarte cald afara) deci nu ma intereseaza sa scoata sarea sau cine stie ce noroaie (pentru ca nu fac offroad cu masina). L-as folosi la sfarsit de saptamana sa curat masina de praful depus in Bucuresti sau de mizeria rezultata de la ploaie.

Pentru ce vreau sa fac cu el merita unul mai scump sau arunc banii degeaba?

Mentionez ca nu as vrea sa folosesc perii si bureti pentru ca mi-e frica de "panzelele de paianjen" care ar putea rezulta din asta.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorin balan-eu zic ca daca citeai ce a scris mai sus TMF vedeai de ex ca se poate si ce doresti tu:

1. Face un lucru absolut necesar pentru mine, si anume trage singur apa; nu stiu adancimea, la alte aparate scrie 0.5m, eu in pun sa ia dintr-un

butoi, neavand apa curenta, ci doar o fantana.

Ca un rezumat: cele ieftine, pana in 8 mil sa zicem, doar indeparteaza stratul gros de pe masina. Restul trebuie indepartat cu o manusa/burete/perie. Cele peste 8 mil fac treaba mult mai buna si mai rapida. Foarte important este si detergentul folosit, spuma aia ca la spalatorie se obtine greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exagerezi.eu am unul mic cumparat din metro (karcher).functioneaza f bine.cand este ff jegoasa masina dau de 2 ori cu jet de apa, apoi cu detergent si iar cu jet de apa si se spala f bine.parca am dat pe el vreo 2-3mil.il am de 2 ani si este impecabil.la ce bun sa dai 10 mil pe unul, ca sa iei prafu de pe masina!!!!e aiurea.decat sa dai banii astia mai bine ma duc la spalatorie si gata problemele de cap!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e urmatoarea: daca ai de spalat de pe masina mai mult decat praf, recomandat ar fi ca aparatul sa aiba cel putin 120 bar presiune si macar vreo 400-430 l/h debit. La astfel de aparate preturile incep de pe la 500-600 ron.

Altfel, doar "mangaie" mizeria. Eu am vazut cum spala un Kaercher de 100 bar/300L/h. Sincer, nici bicicleta n-o spala calumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu unul din Kaufland cu 350 de lei parca. De indepartat indeparteaza mizeria dar concentram jetul intr-un singur punct si trebuia sa insist. Cat era uda nu se vedea dar dupa ce se usuca, ramaneau urme si se vedea pe unde dadusem cu jetul. Nici sampon n-am folosit unul scump, poate si el e de vina. La gainat de pasari intarit sau polen (sau ce e ala de culoare aurie) trebuia sa frec un pic si cu mana sa se ia. Daca vreti treaba ca lumea si nu aveti de gand sa mai calcati pe la spalatorii, recomand unul mai profesionist. Daca sunteti ca mine si folositi ocazional, eu zic ca nu-si merita banii unul scump. Oricum aspiratorul meu nu trage bine mizeria si interiorul iese bine tot la spalatorie. Daca spalati singuri masina recomand ca dupa spalare sa aveti un loc inchis unde sa o lasati sa se usuce. Eu o spalam pe o alee si mai trecea duminica cate o masina la 20 de min si se lipea praful imediat. Daca aveti unde sa o lasati sa se usuce nu folositi carpa pentru stergere. Am spalat-o odata si am tras-o imediat intr-o hala si dupa uscare arata ca iesita de la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!