Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

la curatarea masinii fara atingere are vreun rol important grosimea spumei?adica diferenta intre autobrite si karcher?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza si spuma ,uite aici diferenta de spuma cu aceasi lance.

Diferenta o face cantitatea de apa adaugata la spuma activa. Eu de ex. am adaptat la spalatorul Bosch o lance de spuma Karcher cu recipient mic galben si ala face spuma buna doar daca nu diluez deloc solutia. Altfel iese o zeama cu prea multa apa si nu se prinde de masina, curge toata jos in 2 minute. Am vazut si recipiente + lance care scot o presiune mai mica si acolo solutia trebuie diluata corespunzator inainte de aplicare. Deci conteaza si aparatul fiecaruia. Dupa 2-3 incercari va dati seama cum trebuie sa preparati solutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer nu cred, cea mai mare importanta o are solutia cu care speli masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate clau75

si eu am spuma cumparata de la un baiat care are spalatorie auto

deci cu ce da el mi-a dat si mie

nici el nu dilueaza

pune spuma in bidon si o aplica

eu nu pot face "frisca" fiindca nu e buna lancea

@clau75 ai model vechi de lance sau ala nou aparut acum la karcher?

toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aparat Karcer K7.410 si lancea karcher. In detailing, de obicei se foloseste spuma cu ph neutru pt prespalare. In recipientul lancei se pune cantitatea necesara de spuma plus apa necesara realizarii dilutiei. Ca si alte lanci profesionale, lancea karcher are un regulator pt aer. Daca regulatorul este la maxim da spuma mai groasa, daca regulatorul este la minim, spuma iese mai putin. Clau75 s-ar putea sa aibe prima varianta de lance karcher care nu avea regulator. Eu o am pe cea cu regulator si in recipient pun 50 ml spuma cu ph neutru + 50 ml meguiars apc sau cg citrus wash & gloss si restu pana la 600 ml apa. Recipientul de la lancea karcher (cea noua) are 600 ml.

Daca folositi sistemul aparatului pentru imprastiere spuma pe masina, nu o sa vedeti niciodata snow foam pe masina. Daca doriti ceva ieftin si bun si care sa faca spuma, puteti lua cu incredere lancea noua de la karcher.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca exista si adaptor karcher-bosch. as cumpara in cazul asta lancea cu robinet la aer.

sau daca a cumparat cineva si foloseste pe un aparat cu 80-100 bari sa lase un coment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un karcher de 130 bar care este prevazut si cu bidon de sampon.Am vazu in horbarch bidonas cu 80 lei,intrebare daca pun sampon in bidonas mai e nevoie sa pun si in recipientul aparatului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iei bidon cum este in imaginea de mai sus nu mai folosesti sorbul/furtunul ala pentru sampon. pui direct in borcanul ce se pune in varful de la aparat.pe lance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate clau75

si eu am spuma cumparata de la un baiat care are spalatorie auto

deci cu ce da el mi-a dat si mie

nici el nu dilueaza

pune spuma in bidon si o aplica

eu nu pot face "frisca" fiindca nu e buna lancea

@clau75 ai model vechi de lance sau ala nou aparut acum la karcher?

toate cele bune

aVLBcf0.jpg

@joky: am lance din asta (nu stiu daca e model nou sau vechi). Si un adaptor pentru aparat Bosch pentru ca aparatul are doar rezervor pentru detergent unde nu e voie sa pui spuma activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iei bidon cum este in imaginea de mai sus nu mai folosesti sorbul/furtunul ala pentru sampon. pui direct in borcanul ce se pune in varful de la aparat.pe lance.

[/quot

se va simti o imbunatatire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aVLBcf0.jpg

@joky: am lance din asta (nu stiu daca e model nou sau vechi). Si un adaptor pentru aparat Bosch pentru ca aparatul are doar rezervor pentru detergent unde nu e voie sa pui spuma activa.

Salut. De unde ai luat acest bidon. Este din fabrica cu adaptaor bosch sau i-ai pus tu?ms

Acum vad ca ai adaptat-o... cum ai rezolvat asta?

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ziceti merita duza spumanta 0.6 l de la karcher , credeti ca face spuma ca frisca, costa pina la 100 ron

2641847popup.jpg

eu de asta caut

am vb cu un director de la praktiker sa ma anunte daca apare pe la magazin asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@clau_75 ce ai tu nu are acel robinet care amesteca aerul. la orice spuma (si de sapun) in baloane este aer-de aia este important sa "traga" si aer in amestecul apa-spuma concentrata.

si eu am asa ceva http://www.1001case.ro/images/products/big...age0-236163.jpg si e pt sampon,nu pt spuma activa.

@mirceagsm pui ori in recipientul aparatului ori in recipientul de la accesoriul ala. dar nu vad de ce ai cumpara accesoriu separat din moment ce aparatul are recipientul lui. practic el trage printr-un furtun solutia de sampon concentrat si o amesteca,cu apa pe care o arunca pe masina. dupa aia trebuie dat cu perie/burete pe masina. accesoriul ala e alternativa unei galeti cu apa&sampon in care bagi buretele si dai pe masina.

@golf416 bidonul galben il gasesti in magazinele de bricolaj sau la raabkarcher,vezi adresa pe pagina anterioara. este pt aparat karcher dar se gaseste adaptor separat pt bosch.

@joky ai cautat la bricostore?

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ioi

daca am avea si la cluj bricostore

eu am aparat black@decker si spuma activa din spalatorie

si lancea ce am primit-o la aparat mai multa apa da decat sa faca spuma

de aceea ma gandesc ca acea lance cu robinet poate face spuma

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry ,nu stiu unde are bricostore magazine. tu trebuie sa folosesti sampon auto in ce ai tu la aparat.

aia cu robinet poate face spuma. dar trebuie adaptor pt aparatul tau. cele gen autobright,la 55euro vin cu adaptor pt majoritatea aparatelor cu presiune. dar...pretul e cat e aparatul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

eu am bidon propriu la aparat ,aparatul este postat pe paginile anterioare si este karcher.

aparatul trage din bidon detegent(spuma) dare nu se face nici o spuma deci deacea am luat bidonasul cu lance de spumare de la raabkarcher si a costat inaine de marirea tva 77.35 ron cu tva iar el fara tva costa 65 ron , o sa incerc in weekend daca nu ploua si voi posta rezultatul

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa faca spuma rasucesti de lance sau cumperi perie originala,la montarea acesteia face 100%spuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mirceagsm ?!?

daca rasucesti de varful lanciei (cel putin la cea mai buna/scumpa) modifici unghiul jetului de spuma (0-45 grade).

cat despre perie...cu aia freci masina,nu vad cum ar ajuta la producerea spumei (folosind spuma activa!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de asta caut

am vb cu un director de la praktiker sa ma anunte daca apare pe la magazin asa ceva

joky, lasa masina in parcare la Praktiker si mergi 20 metri pe jos spre Polus Center. Imediat dupa Praktiker e o cladire unde isi are sediul Bosch-ul si la parter e Karcher. Sigur gasesti acolo ce cauti tu si pretul e mai mic decat in orice alt magazin. Eu de acolo am luat si bidonul si adaptorul de bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai bodon karcher cu robinet si il folosesti pe aparat bosch,cu adaptor? poti sa spui pretul pt ele?ce bosch ai? cum face spuma,cum curata masina? eventual un filmulet pe youtube?ai ajuta sa ne facem o parere.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va zic din experienta ca sub 200 lei is toate la fel, ca sa spumeze bine trebuie sa contina acel filtru(pastila)din sarma de inox

degeaba dati 100 lei pe unul simplu ca pierdeti banii cu solutia care curge de pe masina si nu-si face treaba...

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

am achizitionat si eu azi un aparat, dupa parerea mea ft bun.mai spal masina , un covor , se gaseste prin curte.

l-am incercat azi foarte putin pe la pasajele rotilor unei dacii si isi face treaba foarte bine. mai ramane doar sa imi cumpar spuma activa si apa sa fie.

http://www.bricostore.ro/aparate-de-curata...6287128919.html

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai citit ce se discuta pe aici?spuma cu ce o dai pe masina? daca bagi furtunelul ala transparent in bidonul de spuma activa...iti doresc BAFTA !

(nu dau cu pietre,are rezervor de detergent dar tu vorbeai de spuma activa.asteptam vesti daca speli fara atingere masina si folosesti aparatul respectiv si pui sampon auto in rezervor. sau spuma activa...ce vrei)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai da cu pietre, din cate am vazut are rezervor de detergent, oricum va anunt maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!