Jump to content

Cati Litri Raman In Rezervor La Aparitia "pompei De Motorina"


wts
 Share

Postare recomandată

De multe ori patesc sa imi apara pompa de motorina pe ecran, si de fiecare data habar nu am cati litri de motorina mai am in rezervor si cam cati km as mai putea sa fac. De fiecare data ma reped la pompa sa alimentez.

Avand in vedere ca nu am computer de bord, poate cineva sa ma lamureasca cati litri mai am in rezervor la aparitia pompei? Va multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 6-7 litri. Asta estimativ. Am observat ca, in majoritatea cazurilor cand mi se aprinde pompa, imi arata ca mai pot parcurge 60 Km in regim de consum de oras...adica consum de 10% aprox. cand mi-a aparut afara din oras, imi arata ca mai am 90 Km (si aveam cam 6.5%) sau chiar 120 Km (asta a fost cand aveam consum de 5%)... deci toate valorile astea duc la aproximativ 6 litri

mentionez ca rezervorul meu are capacitate de 70 litri... Stiu ca sunt si modele cu mai putin (62 l), poate si asta are o importanta

P.S. Nu sunt insa sigur ca este valabil si pentru A6, dar ar trebui sa aiba rezerva minim cat A4

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezervor ca si tine de 70. deci pe la 6-7 litri mai raman.

Multumesc! Eu "auzisem" ca raman in jur de 14, de aia era mai nedumerit !

Mai lansez o intrebare, cei care au aceelasi model ca si mine, cat le mananca masina in oras si cat inafara? mie 13 in oras, 8 afara.

p.s: tm = 70% din bucuresti la aglomeratie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nici nu stiu cit imi consuma mie...nu stiu daca ar trebui sa ma iau dupa comp bord...stie cineva care e marja de eroare la comp bord ?? in legatura cu consumu.sa ma iau dupa c bord sau nu ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de apropiat de realitate. Alta varianta ar fi sa te uiti cu un VAG-COM al ce indica senzorul din rezervor si care iti spune cati litri ai, etc...faci drumuri, vazi cati km parcurgi si te uiti cu VAG-ul inainte si dupa...si faci consumul. Eu ma iau dupa BC si e destul de OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha,ma gindeam io ca nu fac nemtzii astia c bord aiurea...dar cum zici tu,se poate defecta senzoru sau...pina acuma si la mine a aratat ok,dar park totusi nu am asa incredere...io la fel,cind apare pompa pe ecran tzusti la alimentare.nu stiu kre e faza la comp b cu km 1-km 2,timpu ala...ma jur ca la espero stiam exact cita benzina mai aveam cind era pe rosu,cit mai puteam sa merg...la asta tot cu stres.atitea electronice si computere de te doare capu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu fortati nota ca daca ramaneti fara motorina va fi foarte "distractiv", credeti-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gindesc ca e distractiv....dai la automat pina-ti vine rau.si plus ca te faci de miru lumii ...mai ales sa ramai prin centru... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca scria pe undeva prin cartea tehnica cu cati litri ramai cand apare pompa pe ecran si era undeva pe la 8 valoarea respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e chiar nasol sa ramai prin centru cu dita mai bolidu, audi, fara motorina :) nu am ramas niciodata, si nu urez la nime sa i se intample asta, nici macar dusmanilor...cat despre cosum, sunt curios de pareri noi, de oameni care au 2.5 quattro..macar ce va zice computeru de bord? eu nici ala nu-l am ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma uit maine la mine si iti spun si afara si in oras. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu luati de bune consumul estimativ si ce indica BC. Stiu masini ajunse in service cu rezervorul gol si bC indica ca mai au 250 km de fectuat;

Nici indicatorul din bord nu e mai presus: In cazul meu la cordoba dupa ce se aprinde becul rosu mai merg max 50 km si ramin fara motorina. (indicatorul din bord este prost)

Cu leonul am mers > 100km si nu am ramas.

Daca ramai fara motorina te chinui mult (cam 30 de sec dai la demaror - si asta in cazul fericit).

cat despre cosum, sunt curios de pareri noi, de oameni care au 2.5 quattro..macar ce va zice computeru de bord? eu nici ala nu-l am :blink:

Metoda plin-plin e mult mai exacta decit ce indica BC; asa ca poti sa faci si la masina ta cu un pic de matematica. Rezultatul va fi cat se poate de real (nu estimat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu calculatorul nu indica, consumul pana in 20 km/h . Mie unul imi consuma 9 - 10 % pentru drumul care il fac zilnic si CB imi indica 7,5 % .

Consumul real este cel care il calculez eu si nu cel care il indica CB .

Nu ma risc, cum imi indica bag repede la benzinarie :D . :blink:

Nu ma bazez pe CB decat la drum intins si lung , in oras e mai complicat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am inteles. Deci trebuie sa ma pun pe matematica sa-mi calculez cat consuma. Cat despre realimentare o fac sigur atunci dupa ce apare pompa de motorina. Macar sa stiu o treaba ! multumesc tuturor :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar,consumul in oras este in jur de 13l/100km.Difera cu o.2 litri in plus sau minus functie si de viteza medie obtinuta sau de anotimp.Din pacate am avut in diferite perioade o viteza medie in Bucuresti pentru circa 300 km de 19km/h !!! In afara consumul mediu este intre 8.2-8.5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand imi apare pompa pe bord mai am 50 de km de facut... la mers in Bucuresti.... In afara nu stiu.. si nici nu imi doresc sa vad :huh:

Modificat de tzantzar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ian deci inseamna ca iti consuma ca a mea, dar totusi tu mai ai 40 de cai in plus, vad ca ai 220 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ian deci inseamna ca iti consuma ca a mea, dar totusi tu mai ai 40 de cai in plus, vad ca ai 220 :D

Suscriu - 8-9% afara si 10-11-12 in oras (nevasta-mea a scos 10 !)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand imi apare pompa pe bord mai am 50 de km de facut... la mers in Bucuresti.... In afara nu stiu.. si nici nu imi doresc sa vad :)

Eu unul nu ma bazez pe acei 50 km in oras :) . Daca prinzi o coloana la semafor o sa observi ca sare direct la 30 si o sa te cam sperii . Daca ara 50 km iti spun eu ca nu mergi ata , mergi mult mai putin in caz ca e aglomeratie .

El iti calculeaza in functie de consumul de la CB care nu calculeaza consumul pana la 20km/h .

Deci , ai grija .

Parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La traficul din Bucuresti a mea consuma 12.5/13.5% indiferent de regimul de condus..

Nu-i o masina economica pentru oras,dar cind ma gindesc ca un Logan 1.6 haleste aproape la fel imi vine inima la loc!! :vaidecapulmeu:

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costin_barzon

eu de mers afara din oras mer de obicei buc -> km 105 DN1 (comarnic), in general cu 120-150 afara si legal (80 bord) in localitate, consum 6,2-6,4 la dus si 5.2-5.8 la intors. Aici tre zis ca stau in dristor iar la plecare e cam aglomerat bucurestiu pana la otopeni, intorcerea o fac duminica pe la 14:00-16:00 si e mai liber ... probabil de aici vine diferenta.

in oras fac zilnic dristor unirii (in jos pe cheiul dambovitei) cam 6km. dimineatza consumul mediu este intre 9.0 si 15.8 (functie de trafic), iar seara dupa 21:00 pana acasa consumul mediu este undeva in jur de 6.2-8. concluzia finala: un plin intreg in bucuresti 8.7.

A4 1.9TDI 131CP.

PS: in general merg cat mai corect posibil (dpdv legal - ca viteza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand sau bagat camerele pe DN1 am mers regulametar (foarte) tot drumul pana la sinaia , destul de liber , consum 4.4-4.5 ci viteza de 90-110 km/h , linistit . Acum la stilul de consum al meu imi ia 5.5 maxim si poate chiar 6 . Se potriveste cel de pe bord cu calculul meu .

In schimb in oras e altceva , nu se potriveste .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu azi dupa calculele mele am reusit sa scot un consum de 10 !!! incredibil dar adevarat. nu am prins cozi + am accelerat incet, nu am fortat deloc! + cu climatronicu oprit. ma bucur, oricum sub 10 sigur nu pot sa scot in oras. afara daca merg cu 90-100 cu tempomatu' scot 8 in cap, sub iar nu prea am cum, eventual daca merg cu 90km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!