Jump to content

Timing-ul masinii mele!


misufha
 Share

Postare recomandată

Am un motor ALH 66KW! Am citit cu vag-com-ul dupa schimbarea curelei de distributie timingul! in campul 2 era 39-42 iar in campul 9 138!!Poate sa imi explice cineva ce inseamna?

Am pus si TDI timing iar in grafic linia grafica galbena oscileaza aproape de cea albastra dar nu o depaseste!?

Scuza-ti neindemanarea dar vreau si eu sa pricep

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Este normal ca linia galbena sa oscileze.

2. Daca oscileaza in jurul liniei albastre si nu o depaseste, asta inseamna ca avansul este in specificatii si chiar catre valoarea optima, insa un pic intarziat. Oricum, cat timp este in specificatii (intre linia rosie si cea verde), avansul se regleaza automat la valoarea optima. Este recomandat insa ca reglajul sa se realizeze astfel incat valoarea sa fie un pic deasupra liniei albastre, din mai multe motive (explicate mai demult de AndiTDI -- folositi functia Search --).

Atentie: cu cat motorul este mai cald, cu atat punctul se la intersectia liniei verticale cu cea orizontala se deplaseaza spre stanga. Avansul se verifica la temperatura stabila ("ceasul" din bord sa indice 90).

3. Va rog si eu, la randul meu, sa evitati topic-uri de genul "Intrebare arzatoare", "O intrebare", "Ce se intampla", "Am o curiozitate". Probabil toate intrebarile sunt arzatoare, toti suntem curiosi si toti vrem sa aflam ce se intampla. Titlul topic-ului trebuie sa sintetizeze continutul, pentru ca este foarte posibil ca pe multi sa nu ii intereseze o anumita problema care pentru cineva este arzatoare. Nu vreau sa fiu cicalitor, dar observatiile astea s-au facut deja de nenumarate ori si, din pacate, cu o frecventa aproape constanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci ca ai luat in consideratie ce am spus mai sus. Sper ca si punctele 1 si 2 au fost folositoare. :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! Am facut cum ai spus si merge ff bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca te-am putut ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!