Jump to content

Kit Turbo Sau Achizitionare Cupra R?


AnubisRa
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,

Am un Leon 1M se 1,6 16v 105 CP achizitionat de la Metrotehnica in Iunie 2005 (acum are ~17,000 KM) si singura problema a fost un bec care s-a ars - cel de pe faza scurta. Cum veniturile mi-au m-ai crescut dar nu am obiceiul de a arunca cu banii pe geam in investitii nerentabile (strict dpdv. business o masina noua este nerentabila) m-am gandit la 2 optiuni:

1. Montarea unui kit turbo + modificarile de rigoare la motor (am inteles ca ar exista asa ceva care ridica undeva pe la 170 CP un 1,6 - vezi noul 1,6 TFSI)

2. Buy-back + diferenta => Cupra 2.0 TFSI 240 CP (nou - nu ma intereseaza SH)

Daca cineva stie de vreun kit turbo corespunzator + modificari necesare (admisie, evacuare, alte pistoane - ...din cate stiu motoarele turbo au pistoane forjate si nu turnate..., chiulasa, etc...) rog sa imi dea cat mai multe informatii.

PS. Varianta chip-tuning only este dpdv. al meu un fel de pseudo-tuning...tuning inseamna HARDWARE intai si abia apoi SOFTWARE....e ca si cum ai incerca sa defragmentezi un HDD cu un Pentium 4 si sa vrei performante de Core 2 Duo...no baby-tuning for me.

PS 2. Diferenta pentru un Cupra ar fi de 15,000 EUR; sunt gata sa dau 7,500 EUR pe un tuning complet si serios pentru 1,6 meu...totusi Cupra e altceva nu numai dpdv motor ci si dinamica, frane, etc.... :) .

Multumesc dinainte pentru orice raspuns cat mai detaliat ci complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca merita sa incerci varianta 2, Cupra nou.

Daca modifici motorul la actuala masina , o sa o vinzi foarte greu cand o sa fie momentul sa o schimbi si n-o sa recuperezi banii investiti in modificari. In plus cupra are alte suspensii, alt sistem de franare, alt motor, alta cutie, alt design, etc. Felicitari pentru cresterea veniturilor :Driver:

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cupra fara niciun dubiu.pe linga chitul de turbo mai trebuie facute si alte modificari pt ca masina sa sustina plusul de putere.dupa parerea mea nu merita.(financiar te vei apropia de 15000e)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cupra , clar si fara dubiu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cupra este alegerea corecta din mai multe puncte de vedere:

- costa in jur de 5000 de euro un kit turbo + transport + eventuale taxe daca nu reusesti sa pacalesti vama + manopera (si aici nu este ieftin pt ca nu o poti face in orice service);

- dupa ce ai crescut puterea, trebuie si o suspensie complet noua si mai "teapana" care poate sa mai insemne (arcuri + amortizoare) inca 1000 euro;

- ai nevoie si de frine mai performante pt a putea opri masina deci inca 1000 euro (suma rotunda desi cred ca mai pui citeva sute peste 1000);

- avind 165 - 170 de cai pe o punte poate nu e rau sa ai si niste roti pe 16" (poate le ai sau poate le vei cumpara);

- alta evacuare cred ca nu trebuie sa mai precizez;

Si dupa toate astea, probabil ca vei constata o dublare a valorii actuale a masinii (sau aproximativ), nu stiu cit vei mai putea recupera la o eventuala revinzare dar nu va trece mult si vei dori mai mult iar mai mult si nu stiu daca se mai poate sau cit costa (pina acum nu am vazut pe nimeni sa scoata ceva mai mult de 165 - 170 cp).

Nu uita ca o data cu noua cupra r vei plati mai mult si vei beneficia si de un plus de tehnologie, posibilitati de up grade de la 240 la un 270 de cai sau poate mai mult (din soft), este ceva facut si testat de fabrica atit pt randament cit si pt fiabilitate si exemplele pozitive pot continua.

Si pina la urma, varianta buy b poate fi si una avantajoasa pt tine (daca ti se ofera un pret bun pe masina ta sau daca prinzi o perioada cu ceva discount).

Succes oricare va fi decizia ta (si nu uita sa ne prezinti si noua rezultatul "deciziei" in sectiunea "masina mea" ! :excl:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

total pt Cupra. mai are rost sa mai zic ceva? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multumesc tuturor pentru raspunsuri...de se pare ca un Cupruletz...ar fi o alegere mai buna.

Dpdv al costurilor ar fi asa:

VENITURI - Masina actuala cam 12 K EUR

COSTURI - Seat Leon Cupra 25,116 EUR + mufa USB parca 71.4 EUR + taxa de inmatriculare 537 EUR...rotund 26 K EUR

=> 14 K EUR diferenta...evident prin credit bancar...:offtopic:

De...incepem sa studiem cele mai bune variante de finantare...:beerchug:

A nice day to you all.

PS. Dealerul ales evident Metrotehnica... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul minus la Cupra e lipsa tractiunii integrale, si daca vrei multi cai in viitor asta e un dezavantaj.

Ai putea sa te uiti si dupa un A3 2.0 tfsi quattro si sa ii faci chip. Cupra insa e mult mai stylish ca sa zic asa.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-ti permiti.....next step>>>>>CUPRA!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca avea LSD tot era ceva. Oricum super masina, destul de ieftina dupa parerea mea.

Leon Cupra

Benzina / 2.0 TFSI / 177 kW / 240 CP / cutie manuala-6 viteze / 5 usi Pret fara TVA:

EUR 21.106,29

-faruri bi-xenon adaptive

-sistem spalare faruri EUR 778,66

- Geamuri fumurii EUR 87,34

- Mufa pentru intrare USB EUR 90,84

- Trapa de sticla cu actionare electrica EUR 427,74

- Oglinda retrovizoare interioara cu reglare automata antiorbire

- Senzor de ploaie

- Aprindere automata faruri

- Functie "Leaving Home" faruri EUR 212,53

galben (Crono Yellow) EUR 0,

- Scaun: Stofa

Culoarea tapiteriei: Negru

Podea: Negru

Consola: Negru

Plansa de bord: Negru EUR 0,

- Total: EUR 22.703,40

Super car. Go for CUPRA :Driver: (cred ca poti obtine si un discount bunicel la seat.. un prieten a "scos" peste 1500E)

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cupra 100% motivele s-au scris mai sus si detaliat f bine !masina e suparba ajunge sa te urci odata in ea si te indragostesti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Documenteaza-te bine despre Cupra inainte daca ai de gand sa o achizitionezi.Nu vreau sa bag strambe dar am citit unele lucruri despre ea.Revistele Top Gear si Autocar de luna trecuta au fiecare un test amplu (ambele efectuate in Marea Britanie) cu mai multe hot-hatch-uri printre care si Cupra si nu iese prea bine.Cred ca aceste teste se pot gasi si pe site-urile revistelor.Nu de alta,dar daca tot ai de gand sa dai 25000 euro macar sa iei ceva ce-si merita banii din plin,nu doar din prisma aspectului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am observat ca cei de la top gear fac lobby pentru masini englezesti. in revista respectiva honda civic type r iesea pe primul loc si ziceau ca e o diferenta foarte mare intre cupra si golf (cu toate ca piesele folosite sunt identice 90%). sa nu uiitam ca honda civic type r (o masina superba, intr-adevar, dar fara AC si fara radiocasetofon ca dotari serie) este fabricata in Marea Britanie. mi se pare o strategie de marketing de prost gust.

deci iti recomand cu caldura cupra! am condus si iti ofera auto emocion cat incape :)) . asteptam vesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!