Jump to content

Beculet de benzina (intrebare tampita)


razvanT
 Share

Postare recomandată

Salutare, mai, voi ma faceti sa desfac bordul :) fara sa il desfac nu vad nici urma de "pompa aia de benzina" e o chestie misto cu toate ca nu imi las rezervorul la stors, aproape tot timpul are benzina intre ~20% si ~70%

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tracto

    15

  • MKA III

    12

  • taz21

    11

  • GenuVW

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

La fel nu se vede nimic in afara de senzor de apa parca ulei frana de mana si baterie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am verificat, spunea un coleg de forum ca doar ceasurile care pleaca de la 0 km/h sunt echipate si cu "pompa" de la benzina pe langa celelalte obisnuite, apropo, nici farurile sau pozitiile nu le am in banda aia. Sa fiu sincer ... nu e un "must have" si pot trai si fara :) era doar ceva in plus si cat de cat util. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ceasuri care incep de la 0 , sa inteleg ca imi pot pune beculete pe toata linia ?? Ce tare , nici la martorul de faruri nu am :offtopic: Acum pun si eu o intrebare idioata : De unde pot sa iau si eu niste beculete din acelea cu slot ? Se gasesc la magazin auto?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se gasesc. acu 3 zile eu am gasit intr un magazin in suceava, avea chiar si albastre si era 1 leu bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
la ceasurile tip mai vechi cu parghie si cu martori iluminati complet (nu doar forma) se poate pune beculet ca sa stiu daca desfac ceasurile degeaba sau nu ?

Am verificat astazi . Ceasurile mele de bord nu au spatiu pentru nici un bec in plus fata de cele care functioneaza momentan. Am doar pentru bujia incandesenta de la diesel dar este acoperit cu plastic negru sa nu se vada tocmai pentru ca este benzinara. O sa incerc in curand la un prieten cu ceasuri tip nou daca functioneaza vreun bec montat ulterior. Revin cu informatii / poze.

post-10002-1272296276_thumb.jpg

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ceasuri de la 0 dar sunt generatie noua cu leduri si nu au locuri pentru benzina si altceva. din cate stiu eu doar bordurile VDO cu becuri au acele locase si sunt montate pe golfurile mai vechi de 95

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ceasurile mele de generatie noua(97) am bec pentru motorina,sau ceasul e cu leduri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca este cu leduri sa stii ca nu e foarte greu sa il dai jos sa te uiti in 5 min nu ai ce face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
ceasul a fost achizitionat ulterior.nu s-a facut modificare la instalatia electrica a masinii, am adaugat becuri in locurile libere si voila, s-au aprins. azi eram cu rezervorul aproape gol ( a-II-a "gradatie"-nu pot scrie l......- rosie de la 0) si la ceasul meu se aprinde becul dar la alte 2 ceasuri, aceeasi marca vdo, unul tot din 96 si unul din 94 nu se aprinde. au aceeasi martori, viteza si numar de turatii. tare ciudat. o sa incerc sa ma documentez sa vad care este problema, dc al meu merge si altele nu. s-au facut loturi diferite? pentru diferite pachete de dotari? o sa incerc sa ii dau de cap la problema

salutare, ai dezlegat misterul legat de martor? sunt interesat ce trebuie sa fac sa mearga si la mine, am pus bec dar nu s a intamplat nimic. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am mai testat o masina la fel cu ceas ca al meu cu martor de combustibil, la acesta se aprinde cand limba este chiar pe rosu, avea bec pus dar era ars. la el functioneaza in parametrii ok. tin sa mentionez ca masina este din 96 - editie mexic - cu toate dotariile posibile pe golf ( chiar si martor deschidere portbagaj si buszer pentru centura ). o seara faina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ufff mai, da zgarciti au mai fost oamenii astia cand au echipat masinile :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead:

Dupa cum am mai spus, s-a acordat o atentie sporita pietii din America . DRL-uri, buton avarie pe consola, martori de abs airbag centura integrate in ceasurile de bord si o gramada de alte chestii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista nici o cale prin care sa beneficiem de acest martor? cablajul are un nr de pini anume, sau placa de pe ceasuri, trebuie sa fie o chichita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa fie asa usor. Cred ca este o functie integrata in electronica ceasurilor, ce se foloseste de tensiunea generata de sezorul de nivel. Cred aceasta deoarece alfel ar trebui un contact in plus la ansamblul pompa senzor nivel + un cablu pana la ceasuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am demontat si eu ceasurile de la masina mea, am pus beculetul pentru benzina, si se aprinde dupa prima linie rosie. Cata benzina mai am atunci? Am un motor de 1.6 ABU din '94

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai naibii de nemti tampiti! Eu inteleg k vw e masina poporului...da chiar asa sa te zgarcesti la nimicuri de genul asta...fara scut din fabrica...fara bec pt benzina, si la mine, ca sa fie treaba treaba nu exista nici torpedo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ algys2 - in manualul de utilizare scrie ca atunci cand acul indicator intra pe zona celor doua liniute rosii, in rezervor se mai afla aproximativ 7 litri de combustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub ultima linie rosie mai sunt 4l benzina(probat de mine)!De la prima linie rosie sunt 7l!Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@algys: tot ABU am si eu, dar nu am gauri si pentru acel bec. Cum ai facut? Ai dat gaura?

Modificat de cheloo_e13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge daca nu ai locas special din fabrica facut.

Sunt unele modele de ceasuri care au asa ceva dar nu au bec sau e ars.

Eu, cu ceasuri vechi, pe parghie, nu am. Am probat la un prieten cu Golf 3 din 95 cu ceasuri tip nou, cu motorase si nu are locas pentru bec.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru noi e ff urat dar nemti cred ca le-au facut pentru ei :lol: doar stiti cum e neamtu chair daca e sarac tot are peste jumate la rezervor ! nu merg ca noi cu VAPORI , intradevar si dacia are bec pt benzina , poate daca ne punem toti capu la contributie gasim un " Ghetoo FIX " si pt aceasta prb .. DE CE NU? doar suntem inventivi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut locas pentru bec, dar era gol, in sensul ca avea soclul dar nu avea bec.Eu asa am luat-o in urma cu 2 saptamani, probabil ca vechiul proprietar a facut modificarea asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile de bord(model nou-albe),au leduri smd la martori si sub cele doua afisaje.Pe placa sub fiecare martor au fost montate doar 4 smd-uri(apa,ulei,baterie,frana).Sub fiecare martor,pe placa(ma refer la ceilalti)se pot adauga(lipi) smd-ri sub fiecare martor.Placa de baza este pregatita(cositorita mai putin pt ultimii 2 martori din dreapta)din fabrica pt adaugarea altor smd-uri!Problema este daca functioneaza?!Pe panglica care este deasupra martorilor pt acest model de ceasuri nu apare matorul pt benzina!Sunt 8 in totalPrintre cei 4 mentionati mai sus mai sunt :Pt faruri,buji,centuri siguranta si un cerc cu niste liniute pe margine.Deci se pot adauga inca 4 smd-uri sub acestia.Eu n-am incercat si nu pot spune daca vor functiona.Poate va incerca cineva!Bafta

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, eu am traseele, dar nu am gaura data.

Daca dau gaura, si pun bec, merge?

A mai facut cineva asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!