Jump to content

Beculet de benzina (intrebare tampita)


razvanT
 Share

Postare recomandată

comica treaba. am observat aici ca sunt golfuri aici cu f multe optiuni (chiar si scaune incalzite) si nu au martor la combustibil ca standard. inca o data comic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tracto

    15

  • MKA III

    12

  • taz21

    11

  • GenuVW

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pana a urma toata lumea si-a dat cu parea despre cantitatea de benzina care ar mai fi in rezervor in functie de gradatie cel mai bine stii cata benzina e cand bagi de la peco,acu intrebare e cu beculetu de benzina ca despre asta e vorba:Are vreun efect beculetul daca e montat adica ma avertizeaza daca il montez se aprinde in momentul in care intra pe gradatia rosie,daca numai neamtu stie de ce a facut-o asa?

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat acum 15 min si eu si nu am martorul de benzina in bord... ciudat ceasurile sunt identice cu cele din poza in schimb am vazut ca am martor pt placute de frana dar nu aveam bec .. am pus bec si vad ca nu se aprinde dar nici nu cred ca se va aprinde pt ca nu am mufa la etrier asa ca......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina din 94 mai exact un TDI si in loc de becuri are leduri .... m-am chinuit degeaba sa desfac bordul cu sperantza sa montez si eu un bec la fuel tank.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci se advereste ca unele masini au ceasuri cu smd-uri in loc de becuri. golf 3 a fost echipat cu ceasuri fabricate la mai multe fabrici. de aici si chestia cu leduri.

nu vreau sa fiu off topic. dar vreau sa va spun ca inca nu am ajuns cu benzina pe rosu sa se aprinda, dar am pus becuri in martorii de ceata fata, spate si de pozitie. se aprind. acum sunt tare curios daca si cel de benzina isi face treaba. o sa revin cu raspunsul. nuam bine :icon_thumright: .

atasez si o poza

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bafta pe voi...ceasurile mele sunt cu smd`uri :Driver: . A incercat cineva sa puna ledurile lipsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine de ce nu se aprinde nici un martor? :Driver:

electrobeat85- eu cand mi-am pus ceasuri cu MFA le-am luat de pe o masina din 93 cu ceasuri 20-220, impreuna cu cablurile de la ceasuri. Acum am pus

ceasuri 0-220 din 95' dar au ramas aceleasi cabluri. Oare trebuie sa schimb si cablurile, sa le pun pe cele din 95? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte sa le pui, verifica daca au acelasi numar de pini si daca fiecare pin de pe cablurile mai vechi coincide cu pinul de pe cablurile mai noi.Teoretic n-ar trebui sa fie nicio diferenta la pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu stiu. tin sa precizez ca eu am avut alte ceasuri care nu aveau martorii. am schimbat ceasul in urma defectarii turometrului. am adaugat si 45 de mii de km dar asta e. macar m-am ales cu martori in ceas. cred ca toata chestia este in ceas nu si in cabluri. sper sa se aprinda si la benzina. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci se advereste ca unele masini au ceasuri cu smd-uri in loc de becuri. golf 3 a fost echipat cu ceasuri fabricate la mai multe fabrici. de aici si chestia cu leduri.

nu vreau sa fiu off topic. dar vreau sa va spun ca inca nu am ajuns cu benzina pe rosu sa se aprinda, dar am pus becuri in martorii de ceata fata, spate si de pozitie. se aprind. acum sunt tare curios daca si cel de benzina isi face treaba. o sa revin cu raspunsul. nuam bine :) .

atasez si o poza

am si eu bordu la fel ca tine m-ar interesa si pe mine ce fel de becuri trebuie montate ca sa stiu inainte de al desface?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus si eu becuri pe toata banda, si nu se arpinde nici un martor :icon_thumright:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead:

Pt. ca erau OT, am mutat ultimile posturi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nici eu nu am becul acela de benzina

http://faculty.ccp.edu/faculty/dreed/Campi...ermod/index.htm

pe pagina din linkul de mai sus scrie " I hate the fact that the OBDI clusters don't have a low fuel light... but the OBDII ones do." daca ajuta pe cineva cu ceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

astazi am dezlegat misteru. mi-am luat masina am dus-o intr-un garaj. am desfacut ceasu am atasat un beculet in locasul pe care il avea. m-am apucat sa golesc rezervoru' de benzina. aveam cam jumatate de rezervor. surpriza apare cand mai aveam 1/4 din rezervor,.... s-a aprins beculetu. acum nu stiu daca ceasu asa a fost setat. tin sa precizez ca ceasul nu e cel al masinii. asa ca, am dubii in privinta parametrilor. cesul in sine indica valoare corecta. dupa aprinderea beculetului am introdus 2 litri de benzol si s-a stins. e bine ca se aprinde, ciudata este ca se aprinde cand mai am 1/4 din rezervor nu cand mai am rezerva standard de combustibil. traiasca nematul! stie el ce face. o sa revin cu poze. sa auzim de bine :Driver:

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ceasurile tip mai vechi cu parghie si cu martori iluminati complet (nu doar forma) se poate pune beculet ca sa stiu daca desfac ceasurile degeaba sau nu ?

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca la u se vad cu scis alb martorii existenti si sunt iluminati pe un fond rosu patrat pe banda aceea. daca mai ai si altceva marcat? ma refer la semn de benzina ceata pozitie benzina merita sa il desfaci dar daca nu. este in zadar.

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine dupa ce am cumparat ceasuri de bord cu turometru se aprinde becul de rezerva la benzina dar nu imediat cand intra pe rosu ci la a doua linie rosie cand intri pe rezerva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe banda nu se mai vede marcat nici un alt martor . deci nu le mai desfac ca imi fac de lucru degeaba :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum am promis pozele. nu am rezistat tentatie de a nu testa. prima poza are 1/4 din rezervor si becul de benzol e aprins. am dat o fuga la peco si am adaugat vreo 17 litri . martorul s-a stins. am lasat contactul pus si ma uitam pe geam cand alimnetam dupa 3 litri s-a stins becul. mie unul imi convine mai mult la 1/4 din rezervor deca sa fie pe rosu sa adun toate impuritatile de pe fund. numa bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bordul acesta l-ai avut de cand ai cumparat masina? sau l-ai achizitionat dupa?...

P.S. daca are cineva de vanzare asa ceva postati sau pm va rog.

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceasul a fost achizitionat ulterior.nu s-a facut modificare la instalatia electrica a masinii, am adaugat becuri in locurile libere si voila, s-au aprins. azi eram cu rezervorul aproape gol ( a-II-a "gradatie"-nu pot scrie l......- rosie de la 0) si la ceasul meu se aprinde becul dar la alte 2 ceasuri, aceeasi marca vdo, unul tot din 96 si unul din 94 nu se aprinde. au aceeasi martori, viteza si numar de turatii. tare ciudat. o sa incerc sa ma documentez sa vad care este problema, dc al meu merge si altele nu. s-au facut loturi diferite? pentru diferite pachete de dotari? o sa incerc sa ii dau de cap la problema

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine tot pe-a colo se aprinde......mai exact, intre gradatie....acolo unde am insemnat in poza modificata de mine cu verde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa lungi cautari si multa documentatie citita:

Numai ceasurile VDO care pleaca de la 0 km/h au posibilitatea de a avea becul la nivel nimim de combustibil activ !

Pentru ceasurile Motometer sau TRW sau VDO care pleaca de la 20 km/h nu cred ca aveti vreo sansa cu becul de combustibil.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electrobeat....ce golf ai? motorizare?.....asta a fost dilema mea de cand miam luat golfu ca nam beculetz de benzina....si dacia lu'bunicamiu are numai eu nu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!