Jump to content

Distributie Vw Touran


horia2005
 Share

Postare recomandată

off-topic:Ati rezolvat ceva cu i-go ul? (m-ar interesa si pe mine)

on-topicEu mi-am schimbat distributia la reprezentanta +filtre+ulei+placute frana=2800roni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lucaflo26

    9

  • horia2005

    8

  • hristoff

    8

  • sst

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut!!! este usor sa schimbi o distribuite la touran? cam cat dureza si cat tb demontat din botul masinii, sau nu tb demontat?

astept raspunsuril voastre.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut. si eu am luat un touran din germania in urma cu vreo 3 saptamani. are 143mii km acum. i-a fost schimbata distributia la 133mii si toate cele aferente. Si la mine e scris nein la zahnriemen, dar e bifat mai jos la spannrole pentru ca e la set cu cureaua de distributie. Spannrole este rola intinzatoare si se schimba o data cu distributia. Tot atunci se mai schimba si pompa de apa si filtrele.

P.S. Pentru cei din Pitesti daca mai aveti probleme cu IGO va pot ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Eu m-am programat pentru distributie la volskmann. Sper sa fie bine si la pret si la calitate. Croco si eu tot din Pitesti sunt. Igo banuiesc ca este programul pentru GPS,nu? La mine acumulatorul de la GPS ma cam lasa. Poti sa ma ajuti. GPS-ul meu se numeste Yakumo EazyGo, adus din Germania.

Sanatate tuturor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Touran-ul din 2003, luna decembrie. L-am luat in decembrie 2007 cu 97500Km la bord (1.9TDI, 101CP).

I-am schimbat distributia la 100000km si m-a costat exact 1115 RON (materiale si manopera). Mentionez ca s-a schimbat si pompa de apa.

Lucrarea a fost facuta in reprezentanta Audi-Volkswagen Cluj.

Personal, sunt foarte multumit de pret si de modul in care am fost tratat in service.

De asemenea a trebuit sa-i schimb lichidul de frana. Aceasta lucrare a costat 242 (materiale+manopera+test in trafic).

Hartile iGo cred ca sunt compatibile cu Miomap si le poti gasi daca faci o cautare pe XXXXXXXXXXXXX .

Harta o poti pune pe card sau chiar in memoria PND-ului cu un program de transfer (Miotransfer, de exemplu)., programe care in princiupiu pot fi gasite tot pe web.

Citeste regulamentul si vezi si postul de mai jos !

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Discutia despre GPS si Igo este off topic aici .

Pentru asa ceva exista aria "I.C.E.&Security \ Navigatie".

Va rog sa continuati discutia despre ele in aria dedicata .

Multumesc pentru intelegere ! :D

PS:

"4. a) Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri"). Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut .mai fratilor ma bate gandul sa-mi schimb distributia,masina are 75000km ,am gasit la 109 euro kitul +20transportul, :

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...n%3D4%26ps%3D42

se pare ca sun originale sau kitul asta la 85 euro+18 taxe? ambele fara pompa de apa care o iau separat la 38euro care credeti ca e mai bun ....?

http://cgi.ebay.de/ZAHNRIEMEN-SATZ-VW-TOUR...%3A1|240%3A1318

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina are 75000 km reali nu are rost sa o schimbi!

eu am schimbat-o pe a mea la 97000 km si dupa aceea mi-a parut rau ca nu am mai mers cu ea, cureaua arata foarte bine(am mai vazut curele schimbate)

teoretic se schimba la 120000 km , eu zic sa nu te grabesti

la role eu am pus INA, pe original tot INA aveam

iar la kit si la pompa sa nu te zgarcesti la 20-30 euro ca nu merita riscul( acum 10 ani mi s-a rupt o curea de distributie la un Audi)

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120.000 km sau 4 ani. Care vine prima. Ca la revizii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai masina are 75000km dar e din iunie 2003, asta ma pune pe ganduri....normal ca nu mai este in garantie de aceea nu tin neaparat sa fac distributia la un service vw,dar ptr linistea mea vroiam sa o schimb , acum iar stau pe ganduri ce sa fac, masina am luat-o la 53000km ce arata bordul dar ca sa ma comving am verificat-o la un service vw si asa pare scris la ei ca e ok cu reviziile la zi , apoi am mers in italia cu ea si am verificat-o din nou le ei mi-au zis ca e ok . in italia la service le-am zis de distributie si mi-au zis ca tre sa merg la ei sa o verifice si apoi dau verdictul tre schimbata distributia au ba,dar daca e sa o schimbe ma costa cu filtre ,ulei, antigel,manopera si piese in jur de 1000 euro si ma cam doare sa dau atat ca normal vor sa-si atraga clientii, deci voi ce a-ti face ? eu m-am gandit sa iau kitul original si sa-l schimb la un service pe la mine in zona alba iulia ,cam pe la 90.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da tinind cont ca are 6 ani poti sa o schimbi.

iar treaba cu originalele este recomandata.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

masina cumparata in septembrie 2007 cu 101.000 km din germania. am schimbat distributia prima data la 118.000 km in decembrie 2008. toate piesele care le-am scos aratau ok, nici cureaua nu prezenta o diferenta mare cu cea noua. piesele le-am luat din bucuresti si sunt identice cu cele originale.

eu zic sa nu te grabesti, prima schimbare se face la 120.000 km conform recomandarilor si cum au spus si alti prieteni aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect ca la 120000km se schimba distributia dar tinand cont ca masina e din 2003 . o sa o schimb undeva pe la 100 000 sa fiu sigur deja am kitul de distr mai tre pompa de apa , filtrele si uleiul, antigelul si chef de munca ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mane poti sa o schimbi linistit la 100000 km.eu am schimbat-o inainte de a ajunge la 100000km si asa cum ziceea gmy erau in conditii bune.dar ce e sigur e sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Administrator

Pentru ca erau OFF TOPIC aici, am mutat posturile legate de O&V PROFESIONAL (ymy 75) - Floresti/Cluj in acest topic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

salut,

 

am 2 intrebari:

 

1. este indicata/recomandabila schimbarea, odata cu kitul de distributie -inclusiv pompa de apa, si a kitului de transmisie?

2. am primit oferta pentru schimb kit distributie, pompa de apa, kit transmisie si antigel la 2000 lei, din care 1550 (1200 lei- kit distrib, pompa apa, antigel; 300lei - kit transmisie)) piese si 450 manopere. va suna rezonabil? (precizez ca oferta de piese este data ca fiind la prima mana, "preturi de distribuitor")

 

va rog sa-mi dati un feedback rapid, comanda si programarea in sevice fiind deja lansate. multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat distributia , role pompa antigel plus manopera la 1050 ron. De aici tragi tu concluzia.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara,

 

Vis a vis de schimbarea distributiei,am o mare nedumerire.

Touran-ul meu e din 2o1o (model 2oo8),1.9 TDI,105 CP,motor BLS , DPF.

Am facut rost de manualul in limba romana,iar acolo nu precizeaza decat faptul ca distributia se schimba la 180.000 km,la motoarele de 110 kw,FSI,2.0 si respectiv 147 kw TFSI,nimic despre diesel.

Masina am adus-o exact acum 1 an din Germania,cu carte service la zi,unde e bifata operatiunea de schimbare a curelei de distributie(zahnriemen - ja) la 148.410 km (acum in bord am cca 203.000 km). Am vazut la alti colegi ca vorbeau de o bifa la rola intinzatoare,optiune care la mine nu apare deloc.

 

Intrebarile mele sunt:

1. la ce interval se schimba distribuita la masina mea?

2. dar rola intinzatoare? de ce nu e deloc specificata in tabelul de schimburi?

 

Atasez pagina din planul service,din care reiese ce-am spus mai sus.

Rog sa-mi scrie cei care cunosc cu adevarat raspunsurile,caci pareri am auzit destule.

Va multumesc mult!

 

http://imageshack.us/photo/my-images/837/1q9g.png/

 

Modificat de ted_cm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la 100000 km prima data cu tot cu rola si apoi la 160000 km tot asa din 60000 km in 60000 km de acum incolo. Rola se schimba cu tot cu pompa de apa la fiecare schimbare de distributie asta la sfatul mecanicului meu.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ziua,

 

 

Va rog sa-mi spuneti si mie la ce kit de distributie sa ma orientez: cel original, OEM sau fabricat de Continental sau Gates ?

Sunt diferente mari de pret, prima fiind dubla fata de celelalte...

 

 

 

 

 

Cu stima,

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa mai adaug...pompa de apa de la Valeo sau de origine care nu stiu de cine e facuta?

 

 

Multumesc,

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de apa hepu (asa e si pe original - poti sa iei si antigel tot hepu (mai nou e G12+, capac mov). Pe original, kitul este fabricat de contitech, Decizia iti apartine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul de la continental e tot una cu contitech?

aveti idee cat antigel ar intra in motor?

Daca schimb distributia,ma gandeam sa las sa curga cat e posibil cand scoate pompa si sa completez si cu antigel.

Trebuie musai G12 violet ca sunt mai multe culori din cate am vazut pe piata...

 

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contitech e divizia curele de la Continental (conoscuta pt cauciucuri insa nu fac numai asta). Intra atat antigel cat scoti. Standardul pt masinile noastre este G12, adica roz ca si culoare a lichidului, mai nou e G12 plus (aceeasi culoare). Ca ambalaj, Hepu au G12+ in flacon cu capac mov. Si da, e minim G12 recomandat sa bagi (nu e foarte scump, cam 30 si ceva pt 2l nediluat).

 

http://www.contitech.de/index_en.html

Modificat de moose
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!