Jump to content

Trick-uri Pentru Jante Si Anvelope


Michael_9N
 Share

Postare recomandată

jante...Koya 17" 7,5J

anvelope Toyo Proxes T1R 205/40 ZR17

...

post-1911-1172737463_thumb.jpg

post-1911-1172737521_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jante...Koya 17" 7,5J

anvelope Toyo Proxes T1R 205/40 ZR17

...

Arata bestial. Spune-mi si mie te rog, cauciucurile tale sunt ceva mai "speciale", in sensul ca au buza aia de protectie a jantei ceva mai mare si asta face ca ansamblul janta cauciuc sa arate bestial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx.

nu au nimic "special" ale mele...asa dau ele :lol: cade bine dimensiunea 205 cu janta de 7,5J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci asa se face "smecheria"... pui cauciucuri mai inguste.

Pai daca e asa treaba cam ce dimensiune de cauciuc, ar trebui sa pun pe 17" x 7,5 sa iasa la fel, tot 205? nu ar arata prea ingust pe un passat?

Scuze de offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de latimea anvelopei, ci de latimea jantei. Anvelopa este de dimensiune normala pentru janta de 17 la Polo. La Passat trebuie sa pui 225 pe 17, dar poti sa jonglezi din latimea jantei. Un 8.5 ar da mai bine si din cate stiu este maximul pentru puntea fata, asta ca sa respecti limitele date de constructor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele mele sunt deja cumparate si sunt 17" x 7,5. Sa inteleg ca la aceasta dimensiune nu voi obtine efectul vizual despre care vorbeam.

Oricum voi face un topic separat pentru aceasta discutie ca sa nu mai "poluez" topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiu, pentru un look ca la michael poti sa pui 205/50R17 dar trebuie sa mergi cu grija. dimensiunile sunt foarte apropiate de ce da producatorul

Stock Tire - 225/45R17 >Search Tires Tire 1 - 205/50R17 >Search Tires

Section Width: 8.85 in 225 mm

Section Width: 8.07 in 205 mm

Rim Diameter: 17 in 431.8 mm

Rim Diameter: 17 in 431.8 mm

Rim Width Range: 7 - 8.5 in

Rim Width Range: 5.5 - 7.5 in

Overall Diameter: 24.97 in 634.23 mm

Overall Diameter: 25.07 in 636.77 mm

Sidewall Height: 3.98 in 101.09 mm

Sidewall Height: 4.03 in 102.36 mm

Radius: 12.48 in 316.99 mm

Radius: 12.53 in 318.26 mm

Circumference: 78.44 in 1992.3 mm

Circumference: 78.75 in 2000.2 mm

Revs per Mile: 832.9

Revs per Mile: 829.6

Actual Speed: 60 mph 100 km/h

Speedometer1: 59.7 mph 99.6 km/h

Speedometer Difference: - Speedometer Difference: 0.397% too slow

Diameter Difference: - Diameter Difference: 0.4%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mmneg. De ce trebuie sa merg cu grija? Cu astea de 205 o sa am eroare cu plus la vitezometru, adica o sa am mai mult decat indica?... eu asa am inteles din ce ai scris, scuza-ma daca am inteles gresit.

Cred ca am sa caut un cauciuc uzat de 205/50/17 si sa vad cum arata.

Eventual poate tu ai mai vazut si oricum ai mai mare experienta, un cauciuc de 205/50/17 nu o sa dea impresia ca e mai ingusta janta fata de unul 225/45/17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa mergi cu grija pentru ca janta va fi mai putin protejata. cauciucul va fi cu 2 cm mai ingust decat un 225 si marginea jantei va fi mai expusa riscurilor.

cauciucul va sta cam cum e la michael numai ca la tine va fi mai inalt.

eroarea de vitezometru este aproape inexistenta si total neglijabila. ai eroare mai mare din niste cauciucuri tocite decat din dimensiunea asta.

legat de latime, doar cauciucurile vor parea mai inguste.

-pentru dimensiunea asta ar fi nevoie de niste arcuri sport, pentru ca altfel o sa arate ca un tractoras (rotile vor fi agresive si masina va parea ca sta cocotata)

-singurele avantaje sunt look-ul agresiv si solicitarea mai mica a servodirectiei.

-dezavantaje: janta va fi mai putin protejata, trebuie sa mergi cu mult mai multa grija decat cu 225; vad va ai motor puternic, o sa pierzi ceva aderenta la plecarea "in forta" fata de 225

acum depinde de tine si cum iti place.

eu cred ca merita sa iei un cauciuc uzat sa vezi cum da pe janta. (s-ar putea s gasesti mai greu, nu e tocmai o dimensiune uzuala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum ca ai explicat babeste :(. Am cautat pe net cauciucuri de 205/50/17 si culmea ca sunt mai scumpe decat 225/45/17.

Despre suspensii sport, sunt in plan, dar sa am si bani :P.

Daca te rog nu faci un topic si sa copiezi posturile astea in el, ca sa mai avem unde discuta pe tema asta, ca am sa caut un cauciuc de ala second si sa fac poze... sa ne mai dam cu parerea :).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cererea lui Mmneg, fac acest topic pentru a ramane exemplu pentru cei care vor sa obtina un efect vizual mai agresiv. Am mutat cateva posturi de pe alt topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine pun niste poze, dar cu 205/45/17 ca 205/50/17 nu am gasit deloc. O sa fac poze si cu jantapusa pe masina sa vedem cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!