Jump to content

Polo Vs Fiesta


4abc
 Share

Postare recomandată

Prietena mea vrea sa isi schimbe masina si oscilam intre vw POLO si ford FIESTA...

FIESTA mi se pare o masina frumoasa si utila pentru oras dar nu stiu cat e de fiabila si ce costuri imiplica intretinerea..Am fost la test drive si cu motorizarea aceasta se misca super bine(dupa parerea mea).

POLO in opinia mea este o masina cu traditie vw cum sunt toate de altfel dar mi se pare cam scumpa pentru ceea ce ofera...Motorul nu m-a impresionat deloc in test drive...materialele de interior ar fi superior calitative fata de fiesta insa atatia bani nu stiu daca merita doar pentru un pic mai mult spatiu si traditia VW.

ASTEPT PARERILE VOASTRE!

VA MULTUMESC!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi de cateva ori la motorizare dar nu precizezi care e motorizarea pentru cele doua masini. Ai facut un test comparativ cu acelasi motor pe ambele masinute? Care e pretul fiecareia , care sunt dotarile fiecareia ,,, detalii detalii detalii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in titlu! 1.4 TDI la Polo comparativ cu 1.4 TDCI la fiesta.

Din cate stiu, la fiesta garantia e de 4 ani fara limita e km. La polo e doar 2 ani. In plus, am auzit numai de bine de motoarele diesel de la ford. Foarte economice si fiabile. Nu pot spune ca cele de la VW nu sunt la fel. :)

Nu ai spus nimic de preturi. Conteaza si cum se simte prietena ta in masina, la volanul ei. Mie personal imi place mai mult Polo la interior decat Fiesta. Si de pozitia in scaun am fost mai incantat la Polo decat la Fiesta. Dar stiu persoane care stateau mult mai bine in fiesta decat in polo, fabia sau ibiza. Portbagajul, daca nu ma insel, e mai mare la Fiesta.

Modificat de o3_cep
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My bad , sorry :D nu vazusem bine titlul.. dar ca tot veni vorba , ce rost are sa discutam noi aici atata vreme cat masina e pentru prietena sa... oare cine ia decizia ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine decizia imi apartine in proportie de 90% mie..asemenea pareri asteptam eu..nu prea ma intereseaza pretul care este foarte diferit deci nu ar incapea comparatie intre preturi

Pe mine ma intereseaza avanatajele si dezavantajele celor doua masini cu cele 2 motorizari... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar motoarele tdci de 1.4l de la PSA-Ford sunt economicoase ,merg destul de frumusel si nu sunt atat de zgomotoase precum tdi-ul de 1.4 de la Polo.Doar atat!

Dc vrei probleme cu fulia de la accesorii,cu injectoarele,dc vrei scartait de usi(caroseria nu e indajuns de rigida) si alte belele ia-ti Fiesta.

Eu am 2 preteni care lucreaza la Ford(nu dau nume),unul e sef de atelier si altul e la receptie si cand imi vad Polo mereu mi-l lauda fata de Fiesta,chiar dc am 50 mii de km cu ea.

Crede-ma ,in afara de serviceurile bune si preturile mai mici la revizii, Fiesta e mai slaba decat Polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele masini fac parte din clasa mica si de pret si de dimensiuni. in primul rand datorita pretului se fac niste compromisuri. de ex la fiesta joja de ulei e din plastic.

in alta ordine de idei fiabilitatea ford, ca si cea vw de altfel e dovedita. mototul de ford mi se pare ceva mai performant, mai nou si mai economic.

in afara de asta, daca ar fi sa aleg eu, in primul rand pt ca e o masina noua, m-as uita la garantie, unde ford ofera o perioada dubla fata de vw. legat de costuri ulterioare... nu stiu ce sa zic, zicea cineva mai sus ca ar fi mai ieftine reviziile la fiesta. eu mai am un ford in familie si desi trec destul de rar prin service, cand trec si vad factura imi cam vine sa plang.

personal as alege fiesta desi niciuna dintre masini nu mi se pare completa si designul vw e mai reusit. orice ai alege va fi o masina excelenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_snacks

Din cate stiu motorul de 1,4 de pe polo are 3 pistoane asa ca este mai zgomotos, cel de pe ford cate are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul de ford mi se pare ceva mai performant, mai nou si mai economic.

Aici te contrazic.Tdci-ul de 1.4 este mai slab decat Tdi-ul de 70 cp de la Polo si nu sufera comparatie cu cel vechi de 75 sau varianta mai noua de 80cp.

O varianta mai puternica a tdci-ului de 1.4 ar fi cea de 1.6 si 90 cp care are ceva performante sportive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca ma bag dar la noua corsa nu s-a uitat, e de luat in seama fiind masina anului in romania si la cele 2 motoare diesel de 1,3 de le are in comparatie cu fordul nici nu se pune problema, fordul e recunoscut prin cea mai proasta caliatate la interior, te poti taia in plastice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai corsa a avut din 2002.Si a stat in service vreun an..stii cum sunt femeile(gauri,hartoape,borduri...la ce mai ai nevoie sa schimbi viteza daca merge si asa..si asa mai departe).In opinia mea opelul e o masina slabuta..eu nu as compara-o nici macar cu renault...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict estetic vorbind imi place mai mult fiesta, iar faptul ca ford ofera 4 ani de garantie, pt. ea ca femeie (care presupun ca nu se pricepe la masini) mi se pare un punct in plus foarte important.Din descrierea ta inteleg ca nu are cine stie ce grija de masina asa ca nu stiu ce importanta are ce motor e mai fiabil ...avand in vedere ca fiabilitratea lui se refera la o exploatare corespunzatoare... si oricum banuiesc ca nu va tine masina o viata.

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu cred ca nu prea e loc de "oscilatii" intre Fabia si Fiesta. Am fost in showroom-ul din Bacau al Ford, doar ca sa vad ce noutati mai au. Cind colo, ce sa vezi? Fiesta expusa avea vopseaua exfoliata pe cca. 1 cm patrat, sub luneta. Si se vedeau si urme de ceva maroniu... poate o fi fost rugina. I-am zis uneia de acolo si nu s-a sinchisit prea tare, semn ca nu era ceva nou. O fi e la faptul ca Fiesta nu e galvanizata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu vopseaua la fiesta a fost chestiune de un lot de masini, cand a aparut modelul asta nou cu facelift.

in fond ai 4 ani garantie.. 4 ani nu te intereseaza tabla si nu imi zi ca tii o masina din clasa mica mai mult de 4 ani.

polo e frumusel, dar in ultima perioada nici vw nu mai e ce era acu 5-7 ani, iar in segmentul asta de pret permite-mi sa cred ca se face rabat de la calitate indiferent de firma. e adevarat, o fi avand fiesta finisaje ceva mai primitive, dar se zgarie mai greu si se intretin mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, fordu` sta bine la capitolul rugina, ce are demn de luat in seama e motorul de 1,4tdci,care mi se pare superior fata celUi de 1,4tdi,care pe linga faptul ca e in 3 pistoane, mai e si PD.Caroseria de POLO e mai de calitate decit la FIESTA.Alegerea ramine sa o faceti voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un ford fiesta 1.4 tdci in familie pe care am vreo 30 000 de km...Despre polo nu pot sa zic multe

Despre fiesta - Parti rele - calitatea materialelor e jalnica (interioru zici ca e facut acu 8 ani )

- pozitia pe scaune foarte nasoala (indiferen de loc) de asemenea eu dupa ce merg o ora cu ea ma doare spatele

- costuri extrem de mari la piese

-motoru nu trage liniar si e si foarte zgomotos;pana la 2000 de ture de rogi de ea

- Parti bune - nu prea bagi bani in ea...(masina are acum 78 000 km si nu am bagat nici un ban in afara de revizii)

- garantie mare

- pret mai mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Lumea tot o da inainte cu garantia de 4 ani la Ford, aveti grija fratilor ca nu e pentru toata masina...ci doar pentru motor si cutie, adica cele mai rezistente piese. Iar pentru restul, ca la Lego: pentru asta te acoperim 18 luni, pentru astalalta 12 etc. Intrebati-va prietenosul reprezentant de vanzari Ford, sa vedeti cum o scalda. Eu unul prefer 2 ani cap-coada, chiar daca mi se pare putin in compararatie de ex. cu asiaticele.

Acuma, la Polo vs Fiesta, Fiesta la aceleasi dotari e mai ieftina, si se vede/simte, la preformante sunt destul de apropiate, cat priveste piesele de schimb, aici Fordul e mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus ambele masini (mai mult Polo decat Fiesta, dar ma rog...). Singura Fiesta care merita in fata Polo este ST vs GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Off Topic -> Hai sa nu o mai frecam la misto . Am avut de la volkswagen 6 modele inclusiv pasat / golf si polo . [am scris pasat cu un singur s in bataie de joc , pentru ca masina e o bataie de joc ] . Dupa atatea greseli [ in loc de greseli a se citi volkswagen] am renuntat sa ma mai gandesc vreodata sa am un volkswagen . Am trecut pe ford si sunt foarte multumit . 

On Topic -> am trecut la ford si am un Focus automat si o fiesta 1.4 Tdci cu 300.000 de km in bord . Da , este intradevar o masina mai saracacioasa la interior ,dar cine spune ca mizeria asta de polo e peste fiesta , se inseala amarnic . La piese nici nu vreau sa ma gandesc . Stiti cu totii ce scoruri are vw la orice piesa si , mai mult de atat suntem cu totii satui de problemele pe care masinile astea de 2 bani facute de vag  le au . Eu am trecut la Ford si sunt extrem de multumit de alegerea pe care am facut-o, piesele sunt incomparabil mai ieftine , masinile mult mai simplu de exploatat , motoarele astea TDci de 1.4 si 1.6 sunt super economice , si mai mult de atat , recomand tuturor celor care sunt in cautarea unei masini din orice clasa sa compare putin costurile de exploatare intre Volkswage si ceilalti competitori pentru ca nu vreau sa tin partea Ford . Sunt atatea masini mult mai bune decat scursura asta care se numeste Volkswagen . Sunt mecanic , imi asum ce am scris mai sus si daca cineva vrea sa ma contrazica nu are decat . Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gospodaru: Off topic: Desigur... Esti mecanic si, automat, tu stii mai bine. Si eu sunt pescar si am prins biban la patratica de mamaliga. Cine vrea sa ma contrazica nu are decat. Argumente folosite: ai avut 6 VW care au fost cazane, iar acum conduci un Mercedes pt. ca Ford este mai bun. 

@4abc: On topic: Dupa descrierea ta, partenera ta de viata nu exceleaza intr-ale soferiei, prin urmare, alege masina mai ieftina. Ca intretinere sunt similare. Totusi, pt problemele intalnite la diesel-urile PSA, documenteaza-te pe forumul Ford. Te vei lamuri. Poate nu vei fi nevoit sa cumperi 6 Forduri pana sa ajungi la Logan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 ; masinile sunt masini..depinde foarte mult de cum sunt intretinute si de bucsa dintre volan si scaun..desi gospodaru sa gandit sa invie un topic vechi de 8-9 ani, tin sa precizez ca polo si platforma aceasta pe care s-a construit si ibiza si fabia sunt niste masini foarte bune ; nu sunt complicate, preturile la piese sunt mai mult decat acceptabile, sunt fiabile si usor de intretinut ; am ibiza si ca masina de servici, niciodata nu a facut nazuri ; la fel si ale mele..doar strictul necesar ; cu toate ca sunt mai scumpe pe piata SH, merita compromisul ; si eu oscilam intre ibiza / polo / peugeot 206/207 / ford fiesta; fordurile sunt cele mai slabe calitativ si incomode la condus..corsa D am avut si era ok, insa avea destule defecte de fabrica ; peugeotul era ok in raport calitate pret..insa 207-le e cam scump la intretinere si stricacioase ; nu au excelat niciodata la suspensie si directie..iar motorizarile, da ! Sunt foarte economice, insa nu sunt monument de fiabilitate ; fiecare masina are bubele ei, insa polo este cea mai calitativa dintre toate in gama ei iar la costuri este foarte acceptabila asa ca numai arunca cu rahat in altii ; de mecanici ca tine e plin la orice colt de bloc stai fara grija..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un topic deschis acum 8 ani! Pt ce va certati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cred ca a si vândut mașină pe care dorea sa o cumpere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!