Jump to content

Probleme La Cutia De Viteze Tiptronic


helldriver
 Share

Postare recomandată

dati-mi si mie nr. de tel la baiatul din constanta, multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dati-mi si mie nr. de tel la baiatul din constanta, multumesc anticipat

George / Constanta / reparatii cutii de viteze automate / tel 0745345998

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru nr. de tel remier dar ar fi 2 intrebari:1- pot sa merg cu ea pina acolo asa in avarie atitia km

2- totusi mi se pare mai convenabil Samer Timisoara, iti face cutia in o zi faza e daca ajung pina acolo pe roti in viteza 4 ea merge dar trebuie sa turez un pic ca sa se miste pe urma merg eu cumva .

stie cineva ,sau a mai mers cineva cu problema mea asa multi km,ma tem sa nu se rupa de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bine e sa vb cu Samer si sa-i ceri sfatul, daca tot intentionezi sa mergi la el.

Nu uita sa-mi scrii si mie aici sau pe mess, dupa ce rezolvi.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fostul proprietar al masinii mele a mers cu cutia pe avarie de la Bacau la Timisoara fara probleme. A fost reparata la Samer, are 100.000 Km facuti de la reparatie si merge super. La 100.000 eu schimb uleiul si filtrul de frica, nu ca ar trebui neaparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am vorbit cu el si mi-a zis ca cind ma hotarasc sa vin la el imi spune ce sa fac ca sa ajung la el. Acum tre sa mai fac rost de niste banuti.

Mai merg pe jos asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am vorbit cu el si mi-a zis ca cind ma hotarasc sa vin la el imi spune ce sa fac ca sa ajung la el. Acum tre sa mai fac rost de niste banuti.

Mai merg pe jos asta e...

ti-a spus un pret estimativ....sa stii cam la cat sa te astepti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1300eu dar am negociat la 1200eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sal am si eu 2 intrebari pentru posesorii de passat cu cutie tiptronic:

1 cand mergeti in modul manual, cand reduceti viteza si schimba singura din treapta 2 in prima treapta de viteza va da in nas brusc, stiu ca e normal sa intre in frana de motor da parca e prea exagerata zmucitura?

2 ce consum aveti urban si extra urban, eu am passat variant 1.9 Tdi-pd 116cp si computerul imi indica urban 10% noaptea cand e mai liber in oras iar ziua ajunge si la 14-15% cu clima on, iar extra urban la viteza medie 120km/h in jur de 7% rar scade sub 7 in special cand fac drumuri lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal am si eu 2 intrebari pentru posesorii ......de VW....cu cutie tiptronic:

1 cand mergeti in modul manual, cand reduceti viteza si schimba singura din treapta 2 in prima treapta de viteza va da in nas brusc, stiu ca e normal sa intre in frana de motor da parca e prea exagerata zmucitura?

2 ce consum aveti urban si extra urban, eu am passat variant 1.9 Tdi-pd 116cp si computerul imi indica urban 10% noaptea cand e mai liber in oras iar ziua ajunge si la 14-15% cu clima on, iar extra urban la viteza medie 120km/h in jur de 7% rar scade sub 7 in special cand fac drumuri lungi.

La mine schimbarea e lina fara nici un soc, atat pe D, cat si pe manual

Am in schimb un soc la accelerare cand trece din 2 in 3....acesta e un defect mostenit de la propietarul anterior, care nu a schimbat uleiul si filtrul la timp---> analizeaza care e situatia la tine din punct de vedere al intretinerii masinii

Cat priveste consumul e normal atat urban cat si afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in D nu am nici o problema, de genu asta doar ca din 2 in 3 scade de la 2000r/min la 1800r/min dar am vazut ca asa fat toate e un bug al lor, doar pe manual zmuceste cand intra in tr 1 din cauza ca nu se sincronizeaza viteza cu treapta de viteza, dar daca opresc mai brusc nu are probleme

ms pt info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Postez si eu aici niste manuale de reparatie pentru aceste cutii. Am sapat pe net dupa ele multa vreme, poate cuiva o sa-i foloseasca. De fapt vad ca nu ma lasa sa fac upload la fisiere asa mari asa ca le pun pe un server de-al meu:

http://85.186.68.249/tiptronic

Salut,

Cum ai gasit acesta documentatie ?

Ma intereseaza si pe mine doc. pentru cutia tiptronic JP JC7 09B321107 (asta e scris pe eticheta de pe cutie)

Rog ajutor urgent !

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal,stelian ce scrii tu cauze pot fi de la blocul de valve viteza care smunceste pistonul poate avea pilitura in pistonas si nu mai baga presiune sa ridice pachetul de treapta,sau o singura garnitura rupta in ea si scapa presiune,blocul de valve e compact si se schimba tot astai problema si costa 500eu

salut,astazi am venit de la sameer timisoara,sint,intradevar extra meseriasi nici nu a desfacut cutia si mi-a pus piesa pe banc ce trebuia inlocuita,dupa atita chin si cautari in sfirsit mi-am reparat triptonicul

ce era stricat piesa se numeste transfer raport marsarier-demaraj[d]

o garnitura rupta oring

in rest cutia era exceptionala

uleiul se schimba la 20.000km

filtru

daca vrei sa n-ai probleme

operatiunea a durat 3 ore demontat -montat

drumul naspa de tot rau gropi si de toate

la schimb se inlocuieste 7litri ulei atentie eu am inlocuit 5,6 si am stricato

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0788112198

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..........

salut,astazi am venit de la sameer timisoara,sint,intradevar extra meseriasi nici nu a desfacut cutia si mi-a pus piesa pe banc ce trebuia inlocuita,dupa atita chin si cautari in sfirsit mi-am reparat triptonicul

............la schimb se inlocuieste 7litri ulei atentie .......

Ai spus undeva ca ai negociat la tel inainte de a merge la Timisoara, si ai ajuns la 1200 E

Sa inteleg ca nu a fost asa de grav cat ai crezut la inceput ?

Cat te-a costat in final ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la inceput mi-a zis 1300 dar am negociat la 1200 si mi-a schimbat si un burduf la planetara moka bonus

sunt super multumit,deci am avut numai o piesa de schimbat si un oring,dar indiferent ce avea tot banii astia mi lua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la inceput mi-a zis 1300 dar am negociat la 1200 si mi-a schimbat si un burduf la planetara moka bonus

sunt super multumit,deci am avut numai o piesa de schimbat si un oring,dar indiferent ce avea tot banii astia mi lua

Inteleg ca ai negociat la telefon inainte sa vada masina, doar din ce ai povestit ca are...

... si costa tot atat daca a schimbat o piesa si un oring sau daca era nevoie sa schimbe 20 de piese.... sau toata cutia ???

Cei 7 l de ulei si filtrul au fost tot in banii astia, sau separat ?

...si ce ulei a pus de trebuie schimbat la 20.000 ?...din ce am citit pe forum ar fi indicat la tiptronic sa se schimbe dupa 50-60.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

nu vreau sa supar pe nimeni, dar este foarte ciudat sa dai sau sa-ti ceara cineva 1200 de euro pentru o garnitura, un burduf si 7 l de ulei.

referitor la consum, in oras daca merg lejer cu ea scot intre 9 - 11 l/100 km, iar afara la 140 km/h consum mediu 7 (clima ON). asa ca mai usor cu talpa :offtopic:

problema schimbarii treptei din a doua in a treia apare si la mine la fel si smuceala cand decelereaza, deja m-am obisnuit si nu le mai bag in seama. mergeti cu grija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut deci carei smecheria eu iam spus ce are masina

PO730 INCORECT GEAR RATIO

si automat si-a dat seama ce are piesa respectiva e destul de mare si nu lam intrebat cit costa asteas preturile daca nu se baga nimeni la cutii ma refer in iasi imi lua unul manopera 600eu si plateam pise si ulei plus filtru

deci in banii astia mi-a schimbat piesa reductor de putere treapta garniturile toate ,baie semeringuri etc plus ulei si filtru

ulei original si mi-a zis ca se schimba la 20000 deci indiferent de defect el o repara in banii astia,

asteas preturile si veneau masini una dupa alta si nimeni nu am vazut sa comenteze la adresa lor cas scumpi

am sa fac o poza la piesa si o so postez

cutia se desface ff usuor nuti trebuie scule vai de mine si nu e nimic capsulat sau sa se scoata cu o presa ,toate componentele sunt separate si indepedente cit am cascat ochii mi s-a parut ff simpla operatiunea demontarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COSMIN262000
Sal am si eu 2 intrebari pentru posesorii de passat cu cutie tiptronic:

1 cand mergeti in modul manual, cand reduceti viteza si schimba singura din treapta 2 in prima treapta de viteza va da in nas brusc, stiu ca e normal sa intre in frana de motor da parca e prea exagerata zmucitura?

2 ce consum aveti urban si extra urban, eu am passat variant 1.9 Tdi-pd 116cp si computerul imi indica urban 10% noaptea cand e mai liber in oras iar ziua ajunge si la 14-15% cu clima on, iar extra urban la viteza medie 120km/h in jur de 7% rar scade sub 7 in special cand fac drumuri lungi.

este normal sa ti consume asa. eu am tiptronic in 5 trepte si puterea marita la 165CP.

in oras cu clima am 13%. la drum de autostrada nu mi scade sub 7 neam. doar daca merg intre 100-120km/h scade la 6.8

dar este irelevant. oricum nu ti face griji. asta este normal. acum vb si din experienta altor prieteni de ai mei cu acelasi tip de cutie si motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci indiferent de defect el o repara in banii astia,

asteas preturile si veneau masini una dupa alta si nimeni nu am vazut sa comenteze la adresa lor cas scumpi

Parerea mea este ca o mare parte din cei ce repara automate, sunt ROMANI autentici (a se intelege snapani), 1200 de euro inseamna la preturile actuale, aproape 20% din valoarea masinii; decat sa le dau lor 1200 E sa-mi repare automata, prefer sa fac conversia la manuala cu mai putini bani. Sorry de offtopic, dar ma enerveaza atitudinea unor mecanici.

PS. Incearca sa folosesti semnele de punctuatie, sa te putem urmari mai usor. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COSMIN262000
salut

nu vreau sa supar pe nimeni, dar este foarte ciudat sa dai sau sa-ti ceara cineva 1200 de euro pentru o garnitura, un burduf si 7 l de ulei.

referitor la consum, in oras daca merg lejer cu ea scot intre 9 - 11 l/100 km, iar afara la 140 km/h consum mediu 7 (clima ON). asa ca mai usor cu talpa ;)

problema schimbarii treptei din a doua in a treia apare si la mine la fel si smuceala cand decelereaza, deja m-am obisnuit si nu le mai bag in seama. mergeti cu grija

si eu mi am facut cutia la Samer.

sa ti spun de ce este normal sa ti ceara banii astia pe ce spui tu. pentru ca in tot ploiestiul si tot bucurestiul nu am intalnit pe cineva sa mi puna diagnostic la cutie, iar acest om mi l a pus prin telefon, pentru ca ajungi dimineata la 8 la el iar la ora 16 pleci cu masina facuta catre casa, pt ca montatul si demontatul cutiei dureaza mai mult decat reparatia in sine. Pt ca omul este serios si nu si bate joc de ceea ce face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

psycho_mishu
este normal sa ti consume asa. eu am tiptronic in 5 trepte si puterea marita la 165CP.

in oras cu clima am 13%. la drum de autostrada nu mi scade sub 7 neam. doar daca merg intre 100-120km/h scade la 6.8

dar este irelevant. oricum nu ti face griji. asta este normal. acum vb si din experienta altor prieteni de ai mei cu acelasi tip de cutie si motor.

;) Nici nu sti despre ce vb... sa faci conversia de la automata la manuala taind jumate din partea fata (pod pedalier, etc )... doar asa sa iti reuseasca

Cei din timisoara sunt super profesonisti 1200euro = apro 5000 Ron care include montat-demontat, inlocuit piese defecte, inlocuit filtru + 9 litri ulri nou + garantie (numai uleiul + filtru + manopera la un service de 2 lei e in jur de 650 ron)

Fa un calcul cat te costa sa schimbi set ambreiaj+volant la aceeasi masina (cutie manuala), cred ca ajungi la acelasi pret....

SCUZE DE OFF TOPIC DAR MOR CAND VAD UAMENI CARE VB FARA SA SE INTERESEZE DE SUBIECT/PRETURI....

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristisan_2000

O intrebare am...cineva mia zis ca ca de fapt nu iti repara cutia ta...el deja are cateva pe stoc sa zicem gata reparate...si iti da una din alea de acolo.....e adevarat ? ma refer la cei cu probleme mai serioase la cutie.....sau e cutia ta reparata si data jos....

Referitor la consum la mine este asa : oras intre minim 9-maxim 13 l% iar in afara cel mai putin am scos un 5.9 dar asa a fost o singura data ...iar frecvent scot 6.5-7 l%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
SCUZE DE OFF TOPIC DAR MOR CAND VAD UAMENI CARE VB FARA SA SE INTERESEZE DE SUBIECT/PRETURI....

Pentru o cutie tiptronic, cod GPC, blocul de valve la reprezentanta vw costa 5700 ron, iar cutia intreaga costa aprox. 15.000 ron.

Ce cod este cutia ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!