Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

Automotive Electronics

Si ai schimbat "senzorul" ? :lol:

Salut,

Cumva functionarea neconforma a geamurilor apare dupa ce vii de la spalatorie?

Odata cu spalarea sub presiune in zona oglinzilor exterioare apa se prelinge pe cablurile lor, ajungand la modulul de confort din portiera.

Singura remediere ar fi prelungirea cablurilor oglinzilor, implicit formarea unei bucle (cot) de picurare inaintea modulului.

De unde ai aflat ? :D

Modificat de electricu"
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

Da, l-am schimbat cu senzorul de acceleratie laterala al ESPului... :vaidecapulmeu:

Pe cel vechi il donez....cineva interesat ? :icon_cool:

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

julian_alex

Nu mai deschid alt topic pentru ca problema asta s-a mai discutat oarecum, insa din ce gasit eu pe forum, tot n-am reusit sa inteleg ce trebuie facut. Fabia mea are geamuri electrice doar pe fata. Ele functioneaza la prima apasare a butonului de comanda si se deschid/ inchid normal. Problema este ca daca apas butonul mai tare(pozitia a doua cred), geamul se opreste brusc din urcare/coborare. La alti prieteni in aceasta pozitie a doua geamurile se inchid sau se deschid singure, chiar daca se elibereaza butonul. Va rog tare mult sa ma ajutati.

Din ce am inteles, ar trebui sa scot borna, sa cobor geamurile si apoi sa incui masina tinand mai mult cheia intoarsa. Asa se face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

Pentru reinitializarea geamurilor la reconectarea bateriei : (cu portierele inchise desigur) se inchid geamurile cu ajutorul cheii pana la inchiderea lor completa, tinandu-se in continuare cheia pe pozitia inchis pentru cca 3 sec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai aflat ? :D

De la tine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma tot nu am decelat exact unde era problema mecanica

Dupa dez- si reasamblarea modulului din usa in bucati (motoras, cutie cu pinion) si invers merge impecabil

Probabil ca undeva "tinea" cand si cum si facea figuri....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o problema asemanataore.

Masina are din fabrica geamuri electrice doar pe fata. Cel de la sofer merge perfect, nu mi-a cauzat niciodata probleme.

Insa cel de pe partea dreapta(pasager) a inceput sa functioneze anormal de vreo 3 saptamani. Pur si simplu nu mai este actionat atunci cand apas butonul. Se blocheaza pur si simplu in orice pozitie indiferent daca apasa butonul de la sofer sau cel de la pasager. Dupa un timp isi revine. Din cate am observat nici macar nu se aude clinchetul releului care actioneaza geamul.

Azi de dimineata iar mi-a facut probleme , nu a mai vrut sa se deschida. Am incercat sa vad daca in situatia asta functioneaza deschiderea gemurilor cu ajutorul cheii(prin inchiderea usilor cu cheia si mentinerea ei in pozitia inchis mai multe secunde) si surpriza , a mers. Dupa aceea au inceput sa functioneze si butoanele.

Intrebare mea este : ar putea fi o problema a calc. de confort ?Exista siguranta dedicata fiecarui geam in cutia cu sigurante sau e una singura pentru ambele geamuri? Ar putea fi aici un contact imperfect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit-o cu fabia mea acum 2 saptamani!Eram la semafor cand am auzit un zgomot si m-am speriat crezand ca a intrat cineva in mine.De-abia cand am dat sa ridic geamul din stanga mi-am dat seama ce s-a intamplat.Mi-a cazut geamul in usa(nu mi-am dat seama fiindca era dat jos).Zgomotul facut m-a facut sa cred k s-a spart geamul dar norocul meu a fost doar macaraua.Am sunat la baietii de la Volskparts si in 3 ore am ajuns la ei mi-au dat macaraua- pret 250 de lei.Inca 200 de lei montajul la o firma care pune boxe ( pe Drumul Sarii ) baietii au fost super Ok!Au asteptat sa ma duc sa cumpar macaraua(treaba a inceput pe la 18 si s-a terminat pe la 21).Nu a fost o experienta deloc placuta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, dar cred ca e cam mult 200 tinand cont ca sunt instructiunile pe forum si iti spun din proprie experienta ca sunt doar 4 nituri de scos si de insurubat 4 piulite. :lol: Cred si eu ca au fost amabili. :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer am incercat sa scot eu si sa o montez dar daca continuam in ritmul in care am inceput dura 2 zile!Eu m-am dus la ei sa imi dea doar usa jos 50 de lei dar cand am vazut cat e de munca si cat de intortochiat e mi-am calcat pe inima si am dat banii!:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutari tuturor. am si eu probleme cu geamul din stanga fata. mi-a cazut jos si de ceva vreme... cam de vreo 3 luni umblu cu el proptit in usa.nu trebuie schimbata toata macaraua...trebuie schimbati doar suportii din plastic ce tin geamu. pana cam in 2002 la toata gama vag s-au pus suporti de plastic din cate am inteles. spuneati ca nu este kit de reparare...eu am gasit si contine cablurile ce actioneza geamu, niste suporti metalici si capacul care se pune pe macara pt a actiona cablurile. kitul a fost in jur de 1-2 mil daca tin bine minte. asa ca vedeti cum rezolvati problema nu merita sa schimbati cu totul macaraua. :angry: :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Prezentul document este dat jos de pe unul din site-urile de specialitate din USA şi tratează problema mecanismelor de la geamuri. Asta apropo de problemele generate de plasticele alea din mecanismul de ridicare electrică. Iniţial l-am citit cu beneficiul

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care-i legatura cu Skoda? VW are politica separata si Skoda are alta politica... Pentru piata EU poate au o politica iar pentru piata US alta (dat fiind faptul ca acolo trebuie sa intre pe o piata plina de cotete americanesti ieftine)....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ BLitz: zici de cotetze americane ieftine, dar cotetze mai ieftine ca alea romanesti cred ca nu-s. As vrea si io un cotetz de mustang, corvette, charger, gt40 sau viper, ieftin si americanesc ;)

Nu cred ca asta e motivul, ci RESPECTUL pentru client. Amin.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

In ultimul timp nu am avut timp sa mai intru pe forum, dar azi mi-am facut pt. ca vroiam sa va povestesc ce problema am avut acum 2 saptamini. Si coincidenta: gasesc acest topic deschis exact cu problema pe care vroiam sa o semnalez si eu.

Deci, Charisman, nu fi trist ca pe 12 iulie am patit acelasi lucru, tot noaptea, la geamul de la sofer. Din fericire, cineva m-a ajutat cu ceva componente second si am scapat foarte ieftin, dar mi-a picat fata cind am auzit cit ma costa daca inlocuiam macaraua.

Forte neplacuta experienta, oricum. Chiar ma gindeam ca in 2 ani si 35.000Km practic nu am avut probleme cu masina, dar uite ca au aparut acum...

salut ionut.am si eu problema asta cu geamu la sofer si nu stiu de unde sa gasesc doar plasticu ala care actioneaza sufele k in rest macaraua e ok.pls poate ma ajuti si pe mn:D id-dragos_toma_87 tel0726703632

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,am si eu o problema la geamul dreapta fata ,se deschide singur,am crezut ca s-a oxidat circuitul electronic asa ca am dat jos butonul si l-am curatat dar facea aceeasi figura,dupa aia m-am gandit ca o fi de la butoanele din partea stanga le-am curatat si pe alea,aceeasi problema ,m-am inervat si am dat jos mufele si din stanga si din dreapta am crezut ca o fi ceva scurtcircuit si tot face figuri ,nu-mi ramane decat sa scot siguranta,am uitat sa va spun ca problema a inceput dupa o ploaie saptamana trecuta,care ar fi cauza???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se deschide de tot ? incearca o readaptare a pozitiei geamului. deschide geamul complet, baga cheia in usa si tine-o invartita pana urca geamul sus, si inca 3 secunde dupa ce se inchide complet. Ar putea ajuta. Vezi daca merge si zi-ne si noua.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se deschide ...

nu merge cred ca va rebui sa desfac usa sa vad ce sa intamplat,cineva mi-a spus ca este ceva centralina??? in usa ,se poate sa se fi infiltrat ceva apa ca la skoda adevaru este cam ia apa peste tot, mai ales la usile din spate,oricum va anunt daca gasesc problema

Modificat de BLiTZ
Te rog nu mai folosi QUOTE la mesajul anterior. Este deranjant, inutil si interzis de regulament. Foloseste pentru postare butonul REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

mai bine dai fetele jos si cureti apa de tot de prin circuite, mai ales la unitate de comanda.

e bine sa verifici si starea macaralei, ca la multi a picat din senin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am intrat si eu in club. Intr-o zi frumoasa de primavara, adik vinerea trecuta, vrand sa ma duc la o iarba verde, deschid geamu si deschis a fost:|. Nu am gasit nicaieri piesa respectiva, (minunea aia de plastic), numai macara compleata. O sa incerc sa mai caut la dezmembrari. Dar inca o intrebare? Sigur nu potriveste cu cea de G4. Eu le-am vazut si imi par foarte asemanatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna! Imi spuneti va rog in ce mod se deconecteaza mufa cablului de la incuietoarea usii? Am tot incercat dar nimic, si nu vreau sa o fortez sa nu o rup din greseala. Imi pare rau pt. off topic, dar aici cred ca as primii cel mai bun raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna! Imi spuneti va rog in ce mod se deconecteaza mufa cablului de la incuietoarea usii? Am tot incercat dar nimic, si nu vreau sa o fortez sa nu o rup din greseala. Imi pare rau pt. off topic, dar aici cred ca as primii cel mai bun raspuns.

Trebuie sa fie o clema sau doua nu mai stiu sigur pe care trebuie sa apesi si iasa foarte usor.

Spor la treaba

Am gasit si o poza, uite de care clema e vorba.

post-21780-1239185182_thumb.jpg

Modificat de stilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie o clema sau doua nu mai stiu sigur pe care trebuie sa apesi si iasa foarte usor.

Spor la treaba

Am gasit si o poza, uite de care clema e vorba.

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu problema la geamul de pe partea soferului. Acum cateva zile am fost pana la Focsani, si pe drum, pentru ca era soare afara, am actionat geamul de vreo cateva ori sa ma mai racoresc. Problema mea a fost ca la un moment dat, cand am vrut sa inchid geamul (el fiind deschis complet), a urcat vreo 4-5 cm, dupa care s-a blocat. Am apasat iar butonul, a mai urcat inca 1.5 cm (dar foarte greu) si iar s-a blocat. Am incercat si a treia oara sa-l urc, si a luat-o in jos (mentionez ca eu am actionat spre a-l inchide). Am repetat actiunea in speranta ca se va inchide, dar nu s-a inchis: urca cam 5 cm, apoi vreo 1 cm foarte incet si apoi o lua in jos. Si pentru ca nu puteam sa merg cu geamul jos, cu 120 km/h, m-a ajutat prietena mea sa-l inchid, ea actionand butonul si eu ridicandu-l cu ambele palme, dintr-o parte si din alta, pana s-a inchis (de inchis s-a inchis tot in trepte). Acum mi-e frica sa mai apas pe buton, de teama sa nu raman cu el in portiera :) (nu de alta, da` nu am bani acum) :). Aveti idee ce ar putea fi?

Mai am si o a doua problema, cu butonul de la geamul de langa sofer. Nu prea mai functioneaza, decat in momentul in care actionez butonul ca sa inchid geamul. Si atunci cand incerc sa inchid geamul, trebuie sa apas ca-lumea ca sa se inchida. Iar ca sa se deschida, trebuie sa imi tocesc degetele si sa apar cu forta, pana ii gasesc pozitia ca sa se deschida. (trebuie sa curat pe acolo de oxizi)?

Modificat de BLiTZ
Atentie la ortografie pe viitor. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!