Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

Pentru cineva cu experienta este usor, dar pentru un novice e delicata treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine de ceva timp la geamul soferul nu mai coboara geamul cat vreau eu ci numai daca dau la confort(adica coboara el singur pana jos), de urcat merge prin ambele metode. Acuma eu m-am obisnuit de vreo cateva luni asa cu el ii dau sa coboare pana jos si mai apas inca odata sa il opresc undeva vreau. M-am obisnuit asa ca am inteles ca degeaba desfac si curat ca ii ceva la modul si va trebuii sa il schimb cu totu si e cam 50Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa patesc si eu, imi face figuri in ultima vreme....cica ar fi paguboase modulele de comanda ale geamurilor de pe usa soferilor la Fabia

O sa-l desfac sa vad daca sunt bune contactele...sa curat...daca nu, in ultima instanta, o sa iau altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma chinuiam sa-mi fac rost de un torx din ala minuscul si mi-a spus un prieten cu fabia ca si el a desfacut sa curete a curatat si ca nu a mers. Acuma eu intreb butoanele din modul nu se pot schimba?

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vasi0000- cleme nu se gasesc separat decat pentru golf4/bora care vin strict numai clemele in kit. Pentru masina ta, poti achizitona fie macaraua cu sau fara tabla, sau un kit de reparatie. Cauta userul ing07 sau ing007 si vezi daca are ce iti trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cleme se gasesc OEM pentru Octavia 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

din ce am citit pana acum e problema veche cu clema asta

in seara asta m-am trezit si eu ca geamul s-a nu se mai ridica, dimpotriva, a intrat tot in portiera

am desfacut si am scos geamul si am incercat sa lipesc clema cu poxipol dar ... degeaba

plus capetele de sufa unul este in partea de sus iar altul e jos - cum le fac sa le apropii pentru a le prinde in clema?

singura sansa pentru a gasi o clema este doar la dezmembrari?

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi m-au sunat si mi-au spus ca pot sa-mi trimita o clema dar intrebare intrebatoare: a incercat cineva sa monteze o clema? capetele sinei pe care se plimba clema sunt indoite si in partea de sus si in partea de jos ... nu cred ca intra

si ... trebuie sa desfac motorasul pentru a trage sufa? imi poate da cineva cateva indicatii pretioase?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa desfaci motorasul pentru a putea lucra cu cablul. in kit ar trebui sa ai si o tabla in forma de "u" cu baza foarte lunga care va tensiona arcurile si va slabi cablul astfel incat sa poti lucra.Cleme nu o bagi prin capatul sinei, ci unde e fragmentul celei rupte,deci pe lateralul sinei.pur si simplu asezi clema cu santul pe muchia sinei si o impingi in timp ce o rotesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul link nu inteleg de ce sparge niturile de plastic de la suportul broastei si de fapt scoate tabla cu tot cu broasca iar geamul putea fi prins cu scotch de rama usii

iar in al doilea link la fel nu inteleg de ce chinul sa scoata tabla fara broasca cand e mai simplu de"n" ori sa scoti cu totul..sunt doua suruburi de scos in plus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geamul eu l-am scos si fara sa desfac nimic pe laterala sau pe la broasca

problema e ca eu am comandat doar acea clema, nu am kit cu totul, deci nu am nici o alta unealta pt acea sufa

multumesc pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti confectiona dintr-o bucata de cablu(nu litzat) acea"unealta. pur si simplu gasesti o varianta sa comprimi arcurile pe suportul melcului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, ideia e sa gasesc o solutie pentru a le apropia ... prin forta; clema se baga pe "sina" tot prin forta ... forta sa fie cu mine :)

am primit clema noua, pare OK, cred ca a fost desfacuta dintr-o macara noua pt ca prezinta mici urme cum a fost desfacuta dar nu e uzata

baieti de treaba, joi am vorbit cu ei ieri aveam mandatul de la posta in cutia postala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne intelegem...Nu trebuie aplicata o forta prea mare la asezarea clemei. Intai aszi cablurile pe clema si apoi santul clemei il asezi pe muchia sinei si descrii o miscare de rotatie in timp ce o impingi pe sina. Te vei lamuri cu siguranta la"locul faptei" :lol: cand o vei demonta pe cea veche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am prins ideia, astept sa se faca un pic de vreme si execut operatiunea; inca nu stiu cum o sa unesc cele 2 capete; din ce am vazut in video se demonteaza de pe rotile din capete, se aseaza clema cu tot cu sufa si apoi o sa incerc sa pun inapoi sufa in jurul rotitelor

ce-a veche ... am scos vreo 3 bucati, am incercat s-o lipesc cu poxipol si tot nu a tinut

meci pt informatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu amanunte:

am desfacut in aceasta dupa amiaza usa pentru a pune clema buclucasa si ... surpriza: sunt in oglinda :(

21042012009.jpg

am discutat cu baietii si luni imi trimit alta

si poate ma ajuta cineva si imi spune unde se prinde chestia aia de la centralizata, a cazut cand am scos macaraua si nu se potriveste nicaieri, pun o poza

21042012014.jpg

Multumesc!

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clemele sunt pentru cealalta usa....

Cam dureros cu tija de la yala, daca despre asta vb. Trebuie sa dai jos yala, ca sa o poti pune la loc.... sau macar tabla macaralei... care la tine e prinsa in nituri, nu ?

daca ai varianta cu suruburi, iti e mai usor

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e in suruburi, am dat jos macaraura, m-am uitat pe acolo dar nu-mi pot da seama unde se prinde;

oricum tb s-o mai dau jos odata macaraua pentru a pune clema potrivita dar as vrea sa rezolv atunci si tija aia

mi-ar fi de folos o schema

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: iar ai lucrat....

post-25544-0-84396500-1335032354_thumb.j

post-25544-0-78011400-1335032359_thumb.j

post-25544-0-16894700-1335032368_thumb.j

post-25544-0-57977700-1335032373_thumb.j

post-25544-0-50872100-1335032382_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un pic si fara un rezultat favorabil :(

merci pt poze, e vorba despre cealalata usa dar banuiesc ca mecanismul e c-am acelasi

trebuie neaparat sa dau yala jos?

am acces la mecanismul yalei dupa ce dau macaraua jos, o sa caut acea gaura unde vine prinsa acea tija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai acces la broasca. Sau ai dat jos macarauia fara broasca? Daca da, demonteaza sui broasca, pune-i tija si baga tabla cu tot cu broasca caci pe tabla ai 3 nituri negre de plastic in dreptul yalei, care tin un suport de broasca, tocmai sa te ajute la montare/demontare. Chiar daca dupa un chin groaznic vei reusi sa bagi tija cu broasca pe masina, in momentul in care vei vrea sa pui tabla pe usa va trebui sa jonglezi cu ea peste tija si risti sa iti sara iar sau mai rau, sa rupi urechea in care sta prinsa. In foto ai incercuit cu galben unde trebuie sa intre tija

post-11532-0-48309900-1335074084_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!