Jump to content

Buton Reglare Oglinzi Cu Probleme?


octavp_2000
 Share

Postare recomandată

Salut VWForum,

Revin cu o intrebare. E legata de faptul ca mi-am schimbat butonul care regleaza orglinzile la Passat ( din 2000 ). Acu' dupa ce mi-am schimbat butonul ( nu eu, cei din service ) am observat ca pe interupatorul de la faruri si de la stopurile pentru ceata ( din stanga jos la volan ) este aprins semnul de ceata chiar daca nu am aprins farurile. E posibil sa fi incurcat cei de la service niste fire sau e posibil sa fie un defect aparut din cauza uzurii sau mai stiu eu ce ?

Multumesc anticipat pentru orice hint sau explicatie!

Octavp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal cred ca este aproape imposibil sa se incurce firele, pentru ca sunt "infipte" intr-o mufa care, probabil, se poate introduce intr-un singur mod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul de reglaj al oglinzilor comunica direct cu modulul electronic de inchidere centralizata din usa soferului iar informatia se transmite catre cealalta oglinda multiplexat prin CAN BUS (nivele logice)

Intrerupatorul de lumini comanda electric direct luminile de ceata. Sansele ca problema sa fie generata de schimbarea joystick-ului de oglinzi sunt inexistente. Demonteaza intrerupatorul de lumini si verifica contactele electrice.(in pozitia oprit "0" apesi pe comutator si il rotesti putin spre dreapta, apoi tragi de el in exterior, dupa ce l-ai extras verifica contactele electrice)

Un articol si cu imagini despre cum desfaci intrerupatorul citeste AICI PE ClubB5 Forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Buna ziua

Poate cineva sa ma ajute?

Am rupt din greseala butonul reglare oglinzi. de unde pot cumpara altul? sau tot ansambul.

passat varinat b5

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inceraca la Volksparts, cred ca e cam 60 lei sau mai putin. Uite aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9910&st=0. Ce inseamna tot ansamblu, la tine? Se schimba comutatorul tot, daca la asta te referi. Uite in poza cum arata.

238465030102844500500g.th.jpg

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
adriankorgpa60

Buna ziua.

Am o mare rugaminte la D=voastra.

Cand a fost iarna asta mare mi-au inghetat usile si am reusit sa deschid doar geamul de la sofer.

Am intrat pe feam in masina dar am rupt butonul de reglaj la oglinzi.

Ma poate ajuta cineva cum pot sa schimb acel buton si de unde pot sa-l comand.

Tin sa anunt ca am un passat din 1999 1.9 TDI PD 116cp.

Va multumesc.

Acesta este butonul.

Ma gandeam ca trebuie sa schimb tot cu maner.

Va multumesc f.f.Mult.

Modificat de adriankorgpa60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul reglare oglinzi se schimba separat de manerul de deschidere usa. dai fata de usa jos si ai acces la el prin spatele fetei. daca mi-aduc bine aminte are cleme. pt buton cauta la vanzari online piese de schimb. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Am un golf 4 din 2001 si mi sa rupt butonul de raglaj oglinzi . Poate cineva sa ma indrume , unde as putea gasi, si la un pret rezonabil? Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dezmembrari ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

vin cu o problema deoarece nu am gasit nimic care sa fie asemanator cu problema mea pe acest forum,asa ca de multa vreme nu am mai folosit butonul de reglare oglinzi, intruna din zile mi sa parut ca una ar fi putin cam dereglata si am vrut sa o reglez si surpriza nu mi se regleaza nici una din oglinzi,absolut nici o comanda nimic din buton,mentionez ca nici acele leduri mici din portiera de la reglare nu se aprind,stie cineva de unde ar putea fi problema?am cautat in manualul de utilizare sa vad poate este siguranta dar nu are siguranta pentru oglinzi,este vorba de passat din 2002,130 cp, sase viteze. astept raspunsuri si lamuriri.salutari

Modificat de C o s m i n
muat in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici ca nici becurile nu se aprind, e posibil sa nu fie conectata mufa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile functioneaza?

O problema de contact probabil, ori in stalp, ori in mufa de la motorasul geamului sofer, ori a iesit mufa din butonul de oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geamul da functioneaza,dar daca e iesita mufa de la buton ce ar fi de facut (de mers la meserias, nu?)sau a doua varianta ar fi sa ma bag eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de tine. Ce crezi ca poti sa faci.

Daca nu, la electrician.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

john_doe200616

Buna ziua. Am vazut ca nimeni pe forum nu s-a lovit de aceasta problema,sau cel putin nu in acest topic: tata are un passat din 2001 si in momentul in care comutez pe oglinda din partea soferului  sa o reglez, in acelasi timp se misca si oglinda din dreapta si executa aceeasi miscare. Trebuie sa comut apoi pe cea din dreapta si sa ajustez cum trb. Ce e de facut? Mentionez ca atunci cand o reglez pe cea din dreapta cea din stanga nu se misca. E normal ce se intampla sau e vreo problema in modul de comanda sau ceva de genu?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

john_doe200616

Ok. Multumesc de lamurire. Numai ca era ciudat ca de exemplu fratele are un vectra si oglinzile se regleaza separat. La munca am loganuri noi si vechi si se regleaza separat. Dar daca e ok si nu e un scurt acolo m-am linistit. Mersi mult de informatii.

 

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la VAG e asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori sa stiu, daca pot schimba butonul de comanda geanuri..al meu e cu lumina verde si rotund, plat, si as dori sa am la fel cum au si cei de pe b5.5. tip joystik..se poate?

 

plus ca are si lumina aia verde urata; am schimbat ledurile si tot asa a ramas culoarea...cred ca este ecranat sau ceva de genu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Difera ,mufele, dar se poate adapta. La cel nou e mufa ca la tempomat la tine e mai mare si mai simpla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, deci trebuie sa tai firele, si de unde iau, sa imi dea cu tot cu fire si sa adaptez eu..insa locul unde vine e la fel, ma refer sa nu care cumva sa ramana vro gaura sau nu intre si sa fiu nevoit sa decupez..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna. Am descoperit azi ca nu mai functioneaza reglajul electic al oglinzilor. Curioas este ca au functionat inclusiv incalzirea, dar azi nu mai functioneza decat incalzirea pe ambele, iar din cele patru moduri de reglaj objinda, sus, jos, stanga, dreapta, mai functioneza doar pozitia stinga. DAR la pozitia stanga oglinda (oglinzile) se rotesca in sus. Doar atit. Le reglez manual , si la o noua reglare din joystik pe pozitia la stinga oglinzile se duc in sus. La reglajul separat functioneaza doar oglinda din stinga cu acelasi simpton, la cea din dreapta reglajul separat nu mai functioneaza. Ce ar putea fi.E posibil sa o ia razna asa din senin? Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!