Jump to content

Oglinzile Laterale Se Regleaza... Aiurea ?


inhum4n
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema de vreo cateva zile. AM un passat din 2003, oglinzile retrovizoare sunt electrice iar de cateva zile am observat ca in momentul in care vreau sa reglez oglinda din stanga.....sunt pe L(left).......dar reglajul se face in dreapta....in momentul in care vreau sa fac reglajul in dreapta......acesta se face normal ... si cum trebuie..in dreapta

Aveti idee ce as putea face sa functioneze normal?

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca incerci s-o regleza p-aia din stanga, si se regleaza concomintent ce-a din stanga + cea din dreapta... "Asa face toate". Daca o misca numai p-aia din stanga, nu e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca incerci s-o regleza p-aia din stanga, si se regleaza concomintent ce-a din stanga + cea din dreapta... "Asa face toate". Daca o misca numai p-aia din stanga, nu e normal.

Cand butonul e pe stanga o regleaza numa p'aia din dreapta iar cand e pe dreapta tot numa' p'aia din dreapta.....stanga nu se misca niciodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deci in mod normal ar trebui ca atunci cand o pui pe "L" sa le regleze concomitent pe ambele. Tie nu ti-o misca aparent ce cea din stanga. Vezi daca intra toate cablurile in ea sau ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deci in mod normal ar trebui ca atunci cand o pui pe "L" sa le regleze concomitent pe ambele. Tie nu ti-o misca aparent ce cea din stanga. Vezi daca intra toate cablurile in ea sau ceva....

Acu cateva zile cand functionau....cand o miscam pe stanga.....functiona numa' stanga si la dreapta..la fel

:huh: Acu...stanga nu mai stie nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este cum spui tu, adica "....cand o miscam pe stanga.....functiona numa' stanga", ceva nu era bine nici atunci! Asa cum spunea EXECUTRON, cand buonul este pe pozitia L (Left) si actionezi reglajul, trebuie sa se miste ambele oglinzi(stanga si dreapta) in raport de acelasi punct de vedere (al soferului). Cand butonul este pe R (Right), se regleaza doar oglinda din dreapta! In mod normal, pentru primul reglaj, se face mai intai reglajul pe Stanga, ignorand miscarea oglinzii din dreapta, dupa care se face corectia celei din dreapta pe pozitia R, urmand ca, in mod firesc, reglajul oglinzilor sa fie facut doare pe L.

Foarte probabil este vreun contact imperfect! Daca mecansimul are probleme ar trebui sa auzi un harait sau sa vezi ceva miscare! Succes!

Modificat de olycoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod sigur e de la vre'un contact! du-te la un service sa vezi despre ce e vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La mine la inceput se reglau fiecare separat indiferent de pozitia butonului, adica cand irea pe R se regla dreapta, si cand ierea pe L se regla stinga.

De la un timp cand este pe L seregleaza concomitent ambele oglinzi si cand este pe R doar dreapta.

Cum pot sa le fac sa se regleze separat ca inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca inainte se reglau separat?

La mine de cand stiu, butonu pe stanga o regleaza si pe aia din dreapta, butonu pe dreapta o regleaza doar pe aia din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
La mine la inceput se reglau fiecare separat ...

Iti zic eu. La inceput nu ai fost atent la asemenea detalii :Driver: .

Acelasi lucru l-am patit si eu cand am luat masina, am reglat oglinzile, dar crede-ma ca HABAR N-AM daca reglarea a fost facuta la ambele o data. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa e la toate Passat-urile (si nu numai), dar de obicei sesizezi numai dupa ce umbli la una dintre ele. Banuiesc ca sistemul e facut sa permita reglarea mai usor, avand in vedere pozitia soferului.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am passatu de 3 ani aproape si numa azi am vazut ca daca misc oglinda din stanga se misca si cea din dreapta... Am crezut initial ca s-a stricat, am sunat la service si mi-au zis ca e normal ca sa se miste si cea din dreapta chiar daca e pus pe L (LEFT), totusi nu inteleg care e ideea...

Cei de la service mi-au dat o explicatie: Daca vrei sa dai in marsarier si sa vezi fix ce ai langa tine fixezi oginda pe L(left) si dai sa vezi in jos si se misca concomitent si oglinda dreapta si stanga ca sa iti fie mai usoara manevra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau... daca urca altcineva la volan, sa le poata misca pe ambelele deodata, sa-ti fie tie mai usor cand le reglezi inapoi. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Eu am luat masina de noua si la livrare , dealeru mi-a spus de la inceput de oglinda, sa nu ma sperii ca e vreun defect. Intai se regleaza oglinda din stanga si apoi cea din dreapta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La mine mergeau, independent. Pana acum 30 de minute. Dupa remontarea fetei de usi, stanga driver, la comanda oglinzii L , pleaca concomitent ambele.

Nu era asa.

Revin cu noutati mai pe seara dupa ce scot fata de usa :( si fac masuratori pe switch-ul de la portiera.

Daca la L se muta L+R, de ce nu scrie acest lucru pe buton??? :vaidecapulmeu:

Modificat de Rudy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e straniu, normal este sa se regleze amandoua cand butonul este pe L. Daca ai cartea cu instructiunile masinii, acolo scrie cum se face reglajul. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
la comanda oglinzii L , pleaca concomitent ambele.

Nu era asa.

Daca nu era asa, nu era bine.

Normal e :

- Reglezi L, se regleaza si R.

- Reglezi R, se regleaza doar R.

In acest fel, daca urca la volan alt sofer, printr-o singura miscare ii optimizeaza ambele oglinzi. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu era asa, nu era bine.

Ok, multumesc.

Sincer nu prea ma deranja, dar am crezut ca am mufat ceva gresit (ceea ce este imposibil).

Si ma batea gandul sa scot borna la baterie, ca sa-i resetez ECU.

Danke .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuCy_Medias

Salutare!In legatura cu problema asta,si la mine ela fel,cand e pe R...merg amandoua...cand e pe L merge doar una,sau invers....!Primadata trebuie reglata aia cu ce merg amandoua..si dupaia doar aia singura:)!!Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Depinde cum ai setarile facute. Oglinzile se pot regla fie independent fie cand o reglezi pe stanga se va misca si dreapta automat. Mie mi se pare stupid sa se miste simultan si din BC+ am lasat setarile pt a se misca independent. Daca nu ai BC+ cel mai probabil poti face setari din VAG-COM. E drept ca am Golf dar nu vad de ce nu s-ar putea asta si la Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat toate jetele din parcul nostru auto,, "Problema" nu e problema, Toate au acelasi comportament.

L=L+R

R=R

Amuzant a fost faptul, ca nici unul dintre soferii profesionisti de pe ele, nu au sesizat acest lucru si le conduc de mai bine de 4 ani.

Modificat de Rudy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am avut si eu aceeasi problema,la un passat din 2000. am fost la service si mi-au spus ca trebuie inlocuit modulul din usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie inlocuit nimic, asa e normal sa functioneze.

L=L+R

R=R

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la service si mi-au spus ca trebuie inlocuit modulul din usa soferului.

asta e tare.inseamna ca e bun service-ul la care ai fost cu masina.e perfect normal sa functioneze asa.stanga le regleaza pe amandoua,dreapta doar pe dreapta.sunt curios daca ai fi cumparat calculator de usa nou,ti-l montau si apoi vedeau ca nu s-a schimbat nimic, ce faceau?spuneau sa schimbi ECU?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat 1.6, din 1997,(bord iluminat verde) functioneaza independent fiecare.Nu le pot regla impreuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!