Jump to content

Probleme Cu Rar-ul Dupa Tuning Exterior ?


bebeko
 Share

Postare recomandată

mmneg, dar se pune prob si la jantele pt acelasi model dar care nu sunt omologate pt motorul ala, sau care un sunt trecute in talon. de ex: daca tu pui de mk4 GTI pe 18" si ai in talon decat 14-15-16, crezi ca daca te opreste si te intreaba, nu iti ia talonul? il intereseaza pe politist ca s-au mai pus pe 18" la GTI? nici la RAR nu cred ca isi cam bat capul cu asa ceva.

oricum, nu e cazul de jante originale de marca..ca si eu daca pun de Touareg sau de Phaeton (bine, exagerez, dar ca sa se intelegea ideea), fie ele originale, dar daca sunt pe 18 sau 19..tot imi va face prob politia.

tot ce e in talon e sfant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru, am mai spus, e in functie de codul motor.

normal ca daca iei din prima masina cu 17" (puse de producator) se pot omologa fara probleme.

problema se pune la jantele aftermarket ce depasesc dimensiunile posibile date de producator pe respectivul cod motor.

EXACT !

Octavia 1 RS are 16" si 17", restul de Octavia 1 au 15", 16" si 17" (in fct de echipare si optiuni).

Octavia 1 4x4 are standard 15", dar oricand poti pune originale 16" sau 17", pt ca si codul motor este f apropiat de al RS-ului. E poate caz particular, dar RAR-ul ar trebui sa-si updateze baza de date, pt ca jantele originale de fabrica nu au nevoie de omologare pe variantele unei clase anume de masini. Cat despre jantele aftermarket de la tuneri, omologarea pt schimbarea dimensiunilor mi se pare discutabila. TUV-ul ar trebui recnoscut implicit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca tot nu si-o updateaza, ii dam in judecata si le-o updatam noi pe banii lor, care sunt tot ainostrii, dar macar el mai dam de lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bazele lor de dat sunt facute pe baza informatiilor luate de la importator. acesta depune la RAR o documentatie tehnica pentru fiecare cod motor.

ramane de vazut ce se intampla cu TUV-ul, daca va fi sau nu recunoscut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!