Jump to content

Turbina "fluiera"


catabeg
 Share

Postare recomandată

am dat jos turbina si am curatato;dupa montare masina are un fluierat,care se aude si la relanti,incet,si care creste in intensitate cu turatia motorului.Inainte de curatare nu se auzea asa de tare;din cauza ca am curatato sa se auda asa,m_ai tare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am schimbat uleiul de la 5w40 la un 10w40 ( ambele respectand norma vw 505.00) si am facut ceva drumuri mai lungi am sesizat un " passsait" si cand schimb vitezele si cand lass aceleratia.passaitul asta se aude usor si pe accelerare dar nu e atat de evident si pot sa va spun ca si sunet este de o frecventza inalta. Este exact ca si un sunet specific motoarelor cu blow-off-valve( mie mi se pare foarte mishto). Masina merge ff ok si sunetul asta e ff evident in special cand circul in dreptul unor cladiri si se reflecta. Mentionez ca am fost la mecanic si mi-a verificat etanseitatea racordurilor si la testul cu vag-com mi-a dat valoarea de 2 bari la mers constant 3000 rpm. Nu consuma ulei si geometria lucreaza foarte bine.

Trebuie sa adun bani ,sa ma astept sa crape cat de curand?

Turbina mea este garret iar motorul este un tdi 5 cilindrii cod motor axg pe un T4 150 cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D-nilor, nu mai inteleg nimic, am tot citit prin topic si unii spun ca e normal sa fluiere incet turbina .........iar altii spun ca este inceputul defectarii turbinei. Cum este normal sa se/nu auda turbina??? Sa fluiere incet, sa fluiere tare sau sa nu fluiere deloc???? A mea fluiera incet, cand misc roata se aude un fluierat usor si f incet, este normala functionarea??? Ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand misti roata? cum adica? sper sa nu te referi la faptul ca auzi o fluieratura cand virezi rotile pe loc :P asta ar fi o cu totul alta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@noobsound: Scz, poate eu m-am exprimat mai "plastic", nu cand virez rotile, cand plec de pe loc, la relanti nu se aude fluieratul , cum plec de pe loc se aude un fluierat usor (incet), in timpul mersului nu se aude .....deocamdata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat turbina pana la urma. Vroiam sa merg linistit in concediu.

Poze cu turbina veche si cea noua:

post-8178-1278755709_thumb.jpgpost-8178-1278755717_thumb.jpg

post-8178-1278755733_thumb.jpgpost-8178-1278755737_thumb.jpg

Chiar daca turbina veche era "in parametrii" se simte ca trage mai bine cu asta noua.

Singura problema la cea veche era o pala ciupita, in rest nu are absolut nimic. Asa ca o sa o tin ca piesa de schimb in caz de nevoie.

Intrebarea mea e acum, cum sa o pregatesc pentru depozitare ? Trebuie sa o curat ? Cu ce sa o curat ? Ce indicatii, contra indicatii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 TDI 4Motion

Bucatica aia lipsa din turbina este suficient de mare pentru a dezechilibra rotorul, in scurt timp turbina avea sa cedeze de la vibratiile produse in sarcina. Cu turbina nu prea ai ce sa faci asa cum este, poti sa ii inlocuiesti 'miezul' cu unul nou gata asamblat si echilibrat si sa o pastrezi sau sa o vinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, stiti cumva cine se ocupa in Cluj cu curatatul turbinei?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Turbina de pe al meu BKD, de la un timp, a inceput sa fluiere intr-o veselie! La inceput, doar fluiera, acum da cu fum... alb! Da ii da bine, bine. Am stat asta-seara cu ea la relanti vreo 6 minute, fumega alb, dupa ce-am plecat, ceata groasa in urma mea. Apoi trag pe dreapta, rog pe cineva sa o accelereze, masina se accelereaza foarte bine dar apare fumul alb, si suna evacuarea ca o valva care se deschide, un pfff, dupa o anumita turatie si apoi fumul alb. Ma duc cu ea la drum intins unpic sa vad cum se manifesta... Urca la 4500rpm fara probleme, doar cu fluieratul de care spuneam si ceata in spate, 1>2>3>4>5>6 si ajunge frumos si la 200 km/h. o tin acolo cam un minut, apoi intorc si ii dau iarasi jar, fluieratul prezent, fumul alb din spate rarit, dar tot prezent. Ajung acasa, rog iarasi pe cineva sa o accelereze dupa 10 min de relanti, fum alb mai rarit, acelasi pfff si fluieratul omniprezent! Ce as putea sa fi patit?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaug recentele constatari... Peste tot prin compartimentul motor numa' ulei. Luni am sa dau jos turbina sa vad ce are, intuiesc lagarele bulite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba axul turbinei Garret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Exista kit de reparatie sau turbina cu totul, contacteaza-l pe Cipos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Salut,

Acum cateva luni am schimbat turbo la CIPOS si am facut un up-grade de la turbo de 1.9 la turbo de 2.0.De cateva zile observ ca dimineata dupa ce o las 2-5 minute si plec pana ce se incalzeste motorul se aude turbina cum fluiera....:(Tinand cont ca am dat o o suma bunicica imi e frica sa nu pice iar ..:icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si o cauza? Ai avut spikeuri/surge in turbina?

La mine stiu ca dupa chiptuning ii dadeam blana de la 1000 rpm (atunci inca nu eram membru vwforum si nu stiam ca nu se da asa jos) si asta a slabit axul/lagarele.

Asa, din senin, nu cred ca se apuca sa fluiere o turbina noua... parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Eu am soft pe ea de 70.000 de km si nu am avut probleme.Scurgeri nu am ...nu am avut uleiul il schimb la 10.000.Turbina veche m-a tinut 180.000de km si nu o menajam in privinta turatiilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Am vorbit cu Cipos la telefon si a zis ca e normal sa faca asa modelul asta de turbina... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Ce model de turbina e? Ai lag mai mare respectiv intra mai sus decat cu cea de 1.9?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Este Garett vnt17 , cam pe la 2000de ture se simte prezenta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Am mai citit si pe alte forumuri ,am intrebat si eu mai multi mecanici si nu prea este de bine.E posibil sa pice daca nu acum mai tarziu sigur....O sa vorbesc cu CIPOS daca pot sa o schimb pe garantie ca la cati bani am dat pe ea:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa aud asta. Dar nici mie nu mi se pare normal sa fluiere turbina daca e noua. Eu mi-am luat masina de noua si turbina nu fluiera (acum fluiera si a pierdut din performante). Am mai condus un Audi A5 TDI in drive test si nici la aia nu ii fluiera turbina...

Ai putea sa faci un log in mers cu VAG-COM, sa vezi daca se comporta ok, daca nu ai facut asta pana acum si sa postezi in sectiunea cu logurile... Asa te lamuresti putin mai bine, cred.

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut. O problema cu fluieratul la turbina am si eu. Mi-a aparut sambata dimineata cand mergeam pe Dealul Negru spre capitala. Am auzit un fel de fluierat care venea dinspre motor. Cand acceleram era mai subtire iar cand luam piciorul de pe acceleratie se auzea un fluierat perfect. Semana mai mult cu o sirena de politie sau de salvare. Cand m-am intors in oras am fost la un mecanic sa vad exact cauza. Din pacate mi-a zis ca e vorba de turbina si ca trebuie schimbata. Cert este ca de cand am luat masina (acum 2 ani) turbina imi manca ulei. Acum pe bord am aproape 95.000 de km. S-a dus cam repede daca sunt reali km...Din verificari pareau reali. Acum vreau sa va intreb ce sa fac: sa iau o turbina noua de la Cipos sau sa o reconditionez pe aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva se aude mai mult ca un tiuit-fluierat subire....de la polizarea palelor turbinei, de carcasa? Cum sta cu jocul axial ?

Daca dispui de fondurile necesare, eu zic ca mai bine cumperi una noua decat sa platesti la jumate si pana la urma tot la una noua sa ajungi (mai devreme sau mai tarziu). Cum zice o vorba din popor....Lucrul nou, e lucru nou....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite am facut acum o inregistrare cu fluieratul turbinei ca sa vedeti exact cum e.

Modificat de cristian-mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta chiar fluiera....parca nu e zgomot de pale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial am crezut ca e vorba de vreo fisura la un furtun ceva si iese aer pe langa, dar mecanicul la care am fost a decuplat si turbina si cand am accelerat nu s-a mai auzit fluieratul. Deci tot din turbina pare sa vina zgomotul. Sunt curios daca a mai patit cineva ceva asemanator pentru ca nu stiu cat de grava e situatia si cat mai pot merge cu ea asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!