Jump to content

Bec portbagaj


Fritz
 Share

Postare recomandată

unul este masa - altul merge catre lampa portbagaj - al trei-lea - pentru martor bord (care are)/modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil eu nu am modul confort avand in vedere ca nu mi-am dat seama ce face al treilea fir: lumina si martorul sunt "controlate" de acelasi fir la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai geamuri electrice, ai modul confort. Altfel, trebuie sa ma uit pe diagrama daca vrei.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am geamuri electrice, chiar 4 :) Nu mai stiu sigur care fire din mufa le-am conenctat: cel din mijloc sigur cu cel de pe partea tesita de pe mufa, nu ce rotunjita...

Daca poti sa te uiti pe diagrama, mersi, daca nu ii ok avand in vedere ca se aprinde si in bord si in portbagaj becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel maro e masa.... restul pleaca catre lampa si sub bord.

 

ai 4 geamuri electrice = ai modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Sper in seara asta sa pun switch-ul si sa vad cum functioneaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut.

Nu mi se mai aprinde becul de din portbagaj si nici cel de la usa din stanga cand le deschid.Care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch usa dus si la fel si la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Am obesrvat ca lampa de la usa din dreapta se aprinde putin cand deschid usa dar nu ramane aprinsa cum ar trebui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si/sau lipituri reci la yala usa... verifica si cablajul la yala de la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Am obesrvat ca lampa de la usa din dreapta se aprinde putin cand deschid usa dar nu ramane aprinsa cum ar trebui

Se aprinde putin si se stinge ?

 Sau nu e aprinsa la intensitate maxima?

 

Aceeasi problema ca la usa din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aprinde si se stinge uneori , sau nu se aprinde deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, aceeasi problema, switch sau lipituri reci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golful meu la care nu am mai stat sa verific si asta...m-am trezit ca nu am iluminat interior. Am verificat sigurantele si sunt bune. Nu stiu insa daca am tensiune in panoul de sigurante ca nu aveam multimetrul la mine, dar mi se pare ciudat sa nu functioneze nici un bec din interiorul masinii.Cand deschid usa nu functioneaza. Cand actionez butoanele plafonierelor nu functioneaza. Ce ma sfatuiti sa fac si unde sa ma mai uit?
Multumesc.

Edit: stie cineva cum se desface plafoniera centrala? Am tot cautat sa o desfac si nu stiu cum.

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi de geam de marginea dinspre parbriz si va culisa in jos si va iesi apoi. Inplafoniera ai doua suruburi cruce, le desfaci si tragi de plafoniera in jos. O sa vezi o rama de metal intre plafonul textil si plafoniera. O lasi pe loc, doar impingi clemele din corpul plafonierei sa o scoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am reusit :) Multumesc mult. Am vazut azi ca s-au aprins becurile. Toate, dar numai cand am deschis usile din spate. Cand deschid usile din fata nu se aprinde nici un bec. Apoi au murit din nou. Apoi iar au functionat.

Cel din portbagaj nu se aprinde "de nici o culoare". Pot sa-i fac ce vreau. Am incercat sa scot lampa dar nu am reusit, asa ca va mai cer instructiune si pentru asta. In ce parte a lampii e positionata clema care o tine prinsa de capitonajul din portbagaj? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut ! am si eu o problema cu microswitchul din broasca din haion ... trebuie sa o schimb ...imi poate explica cineva cum trebuie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scot cele 2 suruburi, se scoate mufa si acea tija de actionare si apoi se scoate broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva cat timp trebuie sa stea aprins becul din portbagaj? Atata timp cat portbagajul e deschis sau are temporizare? Mentionez ca la mine se sta aprins aprox 15 sec. din momentul deschiderii haionului. Il pot reaprinde pentru inca 15 sec. deschizand una dintre usi.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ramana aprins atat timp cat e portbagajul deschis.

 

Ai cumva bec cu led la portbagaj ?

Daca da, atunci de acolo ar fi problema.

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e cu led, am uitat sa specific. Se poate remedia fara a monta o rezistenta de 5W in paralel?  Am leduri si la plafoniere si la usi, dar numai asta din portbagaj se manifesta asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat inapoi becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat inapoi becul.

si eu la fel :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua.Nici eu nu mai am lumina in portbagaj si ma intereseaza sa cumpar un switch pentru yala de la haion,problema fiind de la el.Deocamdata nu am idee cum sa-l reconditionez ca nu e coclit tare,doar ca nu mai are tablita de cupru care culiseaza.Pana aici poate il repar,dar cum il pun la loc ca am taiat acele doua nituri din plastic.

Aveti ceva idei,ca de cumparat am inteles ca se poate doar daca iei yala cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau adaptezi unul de portiera Saia Burgess v4nct7 si scapi de problema corodarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!