Jump to content

Bec portbagaj


Fritz
 Share

Postare recomandată

Vin si io cu o problema legata de masina mea...

Nu am idee de ce in bord imi sta aprins la jumatate din intensitate becul care imi indik daca e deschis porbagajul...e in mijloc situat...cand pun contactu se aprinde si daca deschid porbagajul tipa si scrie pe BC si se aprinde si mai tare adik la intensitatea lui maxima...noaptea e foarte stresant dar ziua il vad daca ma uit mai atent...aveti vreo explicatie???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GargareONline

Eu am patit tocmai invers.....cand deschideam usa din dreapta nu se mai aprindea lumina la bord ca si cum ar fi usa deschisa

Am rezolvat prin curatarea cu un spray a mecanismului din usa care prinde practic usa de masina..se pare ca acolo sunt cablurile care detecteaza daca o usa(portbagaj in cazul tau) este deschisa.

Incearca sa dai cu ceva acolo probabil face un scurt....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceasta seara am mai obervat o chestie :beerchug:...cand deschid porbagajul uneori tzipa la bord BC-ul ...apoi se inchide apoi iar tzipa...deci cred ca e ceva de la porbagaj...oare e pe duca iala de la porbagaj???io asta zic ca este ...cred ca maine am sa desfac si am sa vad care e faza acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajutati-ma va rog cu o problema..

Nu mi se aprinde deloc lampa interioara de la hayon. Am verificat becul, nu e ars. Poate fi alta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Este distrusa yala de hayon. Trebuie demontat captuseala interioara a hayonului, demontata yala si curatata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi belea se poate sa fie si la mee ??? ...sa dea domnu sa nu ramanem cu hayoanele blokte ca ne-am scos din foame ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e cauzata de switch-ul din yala de la portbagaj. Un search va poate ajuta.

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce trebuie curatat la yala sa se aprinda becul? Eu am avut probleme cu acuatorul, am schimbat 2 :lol: dar nu-mi dau seama ce ar trebui curatat, banuiesc ceva contacte. Nu am vazut cu search ceva gen DYS.

Aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=6290&st=30 au fost unite mai multe topic-uri asemanatoare dar nimic concludent ce se curata.

Modificat de KLAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi dustrusa yala de la hayon..nu ar trebui sa mai dea si alte semne?

adica..sa nu se deschida hayonul..sa apara in bord..cred

si asa e..cum se poate curata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) yupiii mia-m rezolvat iala de la porbagaj...in mufa de la iala era umpic de oxid si facea scurt si de aia nu mergea acuma totu pare sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

;););) iar a inceput sa se aprinde becul de la porbagaj ...cred ca maine iar am sa desfac sa vad care e treaba...este tot oxid pe mufa ...ma enerveaza ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar fi utila o solutie care sa izoleze mufa si switchul respectiv de umiditate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc la un spray anticoroziv care cred ca m-ar ajuta sa nu se mai faca acolo ozid sa faca scurt si sa imi dea mie informatie falsa ...bafta ...va zic maine ce rezolv daca desfac :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte hazliu este faptul ca dupa ce mi-am lovit masinuta :offtopic: a inceput sa mi se aprinda becul de la porbagaj dar nu cand deschid porbagajul ci capota. La voi se aprinde tot asa? Ma gandesc sa fie ceva de la alarma desi e prea putin probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu nevoie de ajutor...nu mi se aprinde becul in portbagaj. am demontat yala, am verificat su curatat intrerupatoarele...si cele din yala si cel de unde se deshide portbagajul. stie cineva exact circuitul electric al becului din portbagaj? care din sw il comanda? k pe mine unul m-a exasperat :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e logic ca e cel de la deschidere si nu de la yala. Ca yala poate sa fie decuiata si portbagajul sa fie inchis, caz in care nu trebuie sa lumineze.

Iti trimit schemele cu becul din portbagaj, dar spune-mi te rog daca ai alarma sau nu, ca difera in functie de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu nevoie de ajutor...nu mi se aprinde becul in portbagaj. am demontat yala, am verificat su curatat intrerupatoarele...si cele din yala si cel de unde se deshide portbagajul. stie cineva exact circuitul electric al becului din portbagaj? care din sw il comanda? k pe mine unul m-a exasperat :salut:

Verifica si becul sa nu fie ars, ca nu are rost sa te apuci de demontat degeaba ! Uneori solutii simple sunt cheia unei probleme !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident k am verificat becul :lol:

intrerupatorul care actioneaza actuatorul de deshidere a hayonului are doar 2 fire si merge f bine. (cel plasat kiar in locul de unde tragi sa se deshida portbagajul)

l-am curatat, l-am masurat, e ok.

astept schemele, are alarma si inchidere centralizata din nastere.

ms

Modificat de warum
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:;):mop: iar a inceput sa se aprinde becul de la porbagaj ...cred ca maine iar am sa desfac sa vad care e treaba...este tot oxid pe mufa ...ma enerveaza ;)

O intrebare, iti merge stropitorul din spate?

Poate e problema ca undeva printr-o conducta iese un pic de apa si ajunge apa pe mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala l-am reparat. iar sw apar ok. o schema m-ar ajuta.

O intrebare, iti merge stropitorul din spate?

Poate e problema ca undeva printr-o conducta iese un pic de apa si ajunge apa pe mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am promis, iata schema circuitului de bec din porbagaj la G4 Variant cu alarma si inchidere centralizata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Imi cer scuze pentru mica deviere de la subiect dar lumina din porbagaj cum o schimb?e aceeasi procedura ca la plafonerele spate?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea lampa din spate o poti scoate fie cu o surubelnita lata apasand dintr-o parte, fie direct cu mana, pentru ca iese foarte usor. Bagi un pic degetul intr-o parte si tragi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de ajutor,chiar acuma ma apuc de treaba!O zi placuta :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce proprietate are microswitch-ul din yala?daca leg plusul cu minus ar trebui sa se aprinda becul sau sa arda o siguranta?eu cred ca are rolul de a inchide circuitul?e nasol far alumina in portbagaj..:blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!