Jump to content

Schimbarea bateriei din cheia briceag


mmbank
 Share

Postare recomandată

eu zic sa cautati pe la ciasornicarii, exista sansa sa fie rulaj mai mare de marfa si sa nu prindeti bateri care au stat prea mult prin sertare. De asemenea uitati-va la data de valabilitate a bateriei, este inscrisa pe ambalaj. Daca aveti noroc, cei de acolo v-o si schimba fara costuri suplimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • maco37

    5

  • C o s m i n

    4

  • albert

    3

  • Rudy

    3

TIP BATERIE : SONY CR2032

3 volts lithium cell j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu aceeasi problema. am desfacut cheia in doua dar acum nu imi dau seama cu trebuie desfacuta in doua jumatatea cu butoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si la mine s-a desfacut foarte greu. Nu am reusit doar prin tragere de cele doua capete asa ca am apelat la o surubelnita pe care am bagat-o la mijloc, in locasul (santuletul) unde intra cheia mecanica si am rasucit astfel incat cele doua parti sa ti se desfaca. Merge si cu o moneda subtire.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat pe loc la reprezentanta 8 ron bucata.Cred ca daca aveti probleme cel mai bine ar fi sa procedati ca mine, nu dureaza decat 5 minute si nici nu-mi mai bat capul cu deschiderea cheii sau mai stiu si eu ce alte probleme...Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intai desfaci pe lungime, tragi de cele doua capete. iar jumatatea cu butoanele se desface vertical, partea superioara impreuna cu butoanele are inaltime cam 1/4 din rest. Trage de ea cu incredere si o sa mearga 100 % :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

s-a stricat si la mine o cheie briceag!

nu mai merge deloc...asa dintr-o data.

problema vine acum:

eu am chei briceag care se desfac in doua de la mijloc dar nu vad nimic, nicio baterie nimic. zici ca e capsata.

ce pot face?

sa instalez alarma ...asta pana mai pot deschide masina ;) cu cheia ramasa.

astept sugestii.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa ce ai desfacut-o in doua, partea cu butoane se mai desface in inca doua bucati exact pe acolo pe unde ii chederul ala de cauciuc care o inconjoara. Acolo ii bateria. Si oricum poti deschide masina manual, fara butoane. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci

cand s-a stricat cheia nu a mai miscat nimic, chiar daca am introdus-o in incuietoare usii...parca era blocata incuietoarea...nu se rasucea...nici la haion nici la usile fata.

ooooooo

daaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

gataaaa

desfaci cheia in doua si partea cu butoanele se mai desface odata transversal.....initial zici ca sunt lipite.

o desfaci ca un ou kinder:)

asa...inca ceva

are doua baterii!

seria CR 1620

3 VOLTI / baterie

producator PANASONIC. :)

Modificat de c o s m i n
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum a zis userul mirciu trebuie sa faci,doar ca eu am baterie Varta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am si un surubel in partea din spate sub emblema...l-am desurubat si apoi am tras tare de ea...s-a desfacut in 2 apoi am desfacut partea cu butoane ...tot asa...tragi tare de ea pe latime....eu am scos si bateria si toata placuta de circuite...bateria am masurat-o la ceasornicarie ( am mai spus asta intru-n post legat tot de chei) si am curatat de praf cu alcool tot...inclusiv circuitele...dupa ce le-am uscat le-am montat pe toate si acum merge de la o distanta care nu functiona inainte....aprox. 30 metri.. :icon_thumright:

model baterie : Panasonic CR2032 / 3 volts lithium

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Cu mentiunea ca se lucreaza mult mai fin si preferabil cu scule de plastic sa nu ramana urme, nu ca nea caisa ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Da exista. Masina mea are anul de fabricare 1999 si detin cheie briceag la ea (alea originale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ma... cum sa nu fie? Exista ambele variante. 

Eu am avut fara cheie briceag. Dar exista si cu cheie briceag din fabrica.

Asa cum dealtfel exista si B5.5 atat cu briceag cat si fara. Depinde ce optiuni a platit primul proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum sa nu. Cine ti-a zis ca n-ai chip in ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa o desfac.... :) are chip

Dar , vroiam sa intreb inca ceva .....daca o fi avut si cheie briceag cu inchidere pe cheie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca avea cheie briceag, o aveai si tu. Daca nu ai, inseamna ca n-a avut.

Cumperi un kit aftermarket si ti-l montezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau in functie de anul de fabricatie si modulul care il ai tu pe ea, se poate adapta o cheie/chei briceag OEM.

 

ai o scanare a masinii, sa vad ce modul confort are masina - sa vedem daca suporta modificarea fara inlocuirea modulului confort....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!