Jump to content

Sfaturi achizitie Superb


Merlin
 Share

Postare recomandată

F*CK. graba.. am vazut 105 cp si **** :dry:

OF: SCZ...si mie mi se pare un pic slabut.. depinde motorina..mie in oras mi-a luat 6.1 la schimbat e carte la 2100 rpm.. deci...in afara.. mi se pare un pic mai mica vit de croaziera.. adica 130 kmh la 3000 rpm. dar am 6 viteze ! Pt CR nu as fi asa de incantat..adica 1.6?

Modificat de CT91MOC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu merita cumparata la pretul ala pentru ca la banii aia iti iei una noua (tine cont de rabla, discounturi sau alte promotii existente)

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am "alaturi" un superb 1.8TFSI 160CP benzina al unui prieten pe care il consider drept reper.. cunosc modelul cat de cat si voi fi insotit in caz ca ma voi decide.

Nu prea poate fi considerat ca reper pentru 1.6 tdi .. poate doar asa caroseria si interiorul. Esti tanar, nu-ti lua 1.6 .. parerea mea este ca montat pe superb e departe de orice inseamna confort psihic pe drumurile noastre nationale. Daca era vechea varianta de 1.9 tdi 115 cp transformat in 1.6 tdi 115 cp personal as fi bagat o fisa pentru el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V 1.6 vs Skoda Superb 1.6 TDI vs Skoda Superb 2.0 TDI 170cp

0-100km/h 11,4 vs 12,5 vs 8,8

v max 164 vs 189 vs 222

consum oras 9,4 vs 6,2 vs 7.7

consuma auto 5,4 vs 4,4 vs 4.8

Modificat de Celeronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia am inteles-o si va multumesc pt asta.

- reperul are un rol f. important tinand cont de faptul ca la masa masinii e recomandata o motorizare cu un astfel de potential.

- Celeronu ~ ai mare dreptate dar venind cu un subiectivism crucisator.. e o diferenta totusi de valoare, tehnologie (ani) si de ce nu costuri luand in calcul toti indicii.

- intr-adevar nu isi justifica pretul judecand varianta uneia noi sub aceleasi dotari.. ar fi un risc asumat aproape inutil.

Din propria experienta, iti pot spune ca este deosebit placut la condus, nici eu neavând dorinte de sute de cai sub capota, este relativ accesibil de intretinut insa... aici e aici... nu va avea niciodata consumul 1.6 TDI CR. Esti din Buc. asa ca iti spun ca 1.8 TSI pe CC imi consuma 15l in varf (9.00 am, 17.30 pm), iar in rest, nu am vazut sub 11/12. Consum exclusiv urban, evident.

Asta intr-adevar m-a pus putin pe ganduri.. si-ti multumesc pt. detalii.

Raman insa cu o nelamurire de moment nefiind de specialitate.. cum de suntem nevoiti (persoane fizice) a plati tva. pt. acelasi produs in aceeasi tara de 2 ori.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform prevederillor Codului fiscal, nu se plateste tva de doua ori la acelasi produs. efectiv. Daca l-ai platit, iar ulterior l-ai dedus, cand vei vinde bunul respectiv, este firesc sa fie purtator de tva. Asta nu inseamna ca a fost platit de doua ori.

Exista o particularitate... practica pe care astia de la Weltauto au inventat-o: sa spunem exista ipoteza ca iti place ceva de la ei.

Planul tau este sa oferi masina pe care o ai si sa platesti diferenta pentru masina lor. Desigur, asta determina evaluarea masinii tale si determinarea valorii acesteia. Deschid un catalog gros cu o denumire pe care, evedent nu ai mai auzit-o pana atunci, si identifica "valoarea" in functie de anul primei inmatriculari, motorizarea, km. parcursi si nivelul dotarilor. Asta ar fi "valoarea de piata", care este sub valoarea de piata reala, data de preturile care sunt pe autovit sau alte site-uri de profil cu sute de anunturi cu masini similare. Si ne se opresc aici, din aceasta, mai scad si TVA-ul, motivand ca trebuie sa ofere factura fiscala la revânzarea catre o alta persoana. Concluzia: platesti tva-ul cand cumpari masina de noua si il mai suporti o data cand vrei sa o vinzi prin Weltauto.

Ex. personal: Octavia II, 1.9, cumparata de noua de la AviaMorors cu pretul 19.000 euro, superdotata, revizii facute cu sfintenie, cu 35.000 km/3 ani, in urma "evauarii" descrise mai sus valora pe "piata" ... 7.200 euro - la Midocar Vitan Weltauto - adica o devalorizare de 63% in 3 ani. :)

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia: platesti tva-ul cand cumpari masina de noua si il mai suporti o data cand vrei sa o vinzi prin Weltauto.

fain :exclaim: .

sunt curios totusi ce adaos isi pun caci cu tot cu tva afacerea nu pare deloc rentabila cel putin pentru modelul ambition mentionat. Si totusi cum de a acceptat respectivul o valoare atat de mica (fara adaos deci sub 16.350E) pt o masina inmatriculata in 30.08.2011 cu doar 2157 km la bord. Oricum ai lua-o (tva deductibil ori ba) tot spre neconcordanta tinzi cu socotelile judecand oportunitatile momentului pentru autoturismele noi.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi cum de a acceptat respectivul o valoare atat de mica (fara adaos deci sub 16.350E) pt o masina inmatriculata in 30.08.2011 cu doar 2157 km la bord.

Poate masina e recuperata de la vreun leasing neachitat.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imho, explicatia este simpla: masina apartine Porsche Romania, a fost folosita pentru test-drive, probabil ca au constatat ca nu exista interes pentru aceasta acitivtate, majoritatea clientilor solicitand la test ceea ce ar dori sa cumpere: 1.8 TSI si 2.0 TDI. Din care au, probabil, destule. Mentinerea in parc este nerentabila, in viitor vor veni si cele face-lift. Asa ca o dau cu vreo 1.300 euro mai putin fata de pretul de lista, de noua. O pune cineva boticul. Evident, Porsche Ro nu plateste producatorului pretul de lista pentru masina asta, prin urmare nu cred ca ies prea in pierdere.

L.E.: De curiozitate, urmareste masina asta, o vei regasi peste cateva luni cu mult mai ieftina :)

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Dragi colegi ,

 

Va cer sfatul pentru ca urmeaza ca maine sa mai apara in familie inca o masina, si anume o Skoda Superb 2.0 tdi.

Nu prea am multe cunostinte despre motoarele diesel in primul rand , si nici despre acest model in general nu cunosc multe detalii.

 

Masina este ca si cumparata ,astazi s-a facut TUV-ul de catre proprietar (expirase de aprox o luna , si are o a doua masina ) . Un singur proprietar neamt un carte de la achizitie , toate facturile de la serviceuri etc. Masina are 150.800 km...cartea si facturile dovedesc asta...dar orice e posibil.

Masina merge bine, trage, nu scoate fum etc

 

Ce ar trebui sa mai urmaresc , la ce sa ne asteptam in viitoarul apropiat ? Care ar fi problemele comune ?

Stiu ca in perioada 2006-2007 s-au facut niste motoare 2,0 tdi cu probleme...

 

 

Multumesc !

 


seria de sasiu  TMBCR63U779009272

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor are masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu...incerc sa il aflu in scurt timp


unde pot gasi codul de motor in actele din Germania?


post-42428-14496865098871_thumb.jpg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Model name:

3U

Skoda Superb

Equipment level and body type:

C

Comfort, sedan (4 doors)

Engine:

R

2.0 PD-TDI 8V turbo, DPF, diesel 103 kW (140 PS) @ 4000 rev., 320 Nm @ 1900 rev., SOHC, EU4

Engine code:

 

BSS

Model Year:

7

2007

Airbag configuration:

6

2 front, 2 side (in seats), 2 curtain

Producing factory:

9

Kvasiny (Czech Republic)

Country of manufacturer:

TM

Europe, Czech Republic

Name of manufacturer:

B

Skoda Auto a. s.

Validity code:

7

7

Body serial number:

009272

009272

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos !

 

de motorul asta ce stiti ?


si...partea aia , cu injectoarele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica pompa de ulei daca e cu ax in ce stare se prezinta ,injectoarele sunt ok Bosch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam putini km pentru 2007 (sa nu mai zic ca si pentru un 2.0Tdi). Verifica starea ei generala sa nu fie o masina "statuta" . Daca poti sa o ridici pe un elevator ar fi foarte bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am exact masina asta si iti pot confirma ca ai facut o alegere buna. Superbul de 2 litri nu a fost comercializat in Ro si sunt destul de putine pe strazi.

Ca o particularitate, sub portbagaj exista un rezervor de 4 litri pentru aditivul (G 052 143 A2) care ajuta la regenerarea filtrului de particule. Eu, in vreo 130000 km, l-am completat o singura data.

N-am avut deloc probleme cu injectoarele, turbina sau alte parti ale motorului. O sigura data a intrat in limp mode, din cauza DPF-ului, dar s-a rezolvat usor. In rest, nimic, si o am de 7 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost achiziționata azi. Nu va fi masina mea, personala, dar va fi in familie.

Din pacate la Tuv, nu s-a putut fara sa nu stearga unu aripa spate...

@kimu.. Mulțumesc mult, vesti bune pentru mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ambreiajul cum sta treaba in general la astea?

a avut pus ulei 0w30...trebuie sa vad de care, dar as trece pe 5w30 - Liqui Moly

 

-trebuie anvelope noi de iarna ..si vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. De circa 2 saptamani sunt si eu posesorul unei Skoda Superb 2.0 140 CP adusa personal din Germania .Am de aproape 11 ani o Octavia 1.9 90 CP si trebuie sa spun ca este ALTCEVA. Comfort net superior , finisaje de asemenea , si sa nu mai spun de dinamica impresionanta   . Maina este din 2006 ( 28.02 prima inmatriculare ) , un singur proprietar si are 200000 km. As fi recunoscator daca , dupa seria de sasiu imi poate spune cineva ce dotari are masina .TMBDR63U669113822. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie nevoie la un moment dat sa completezi aditiv pentru filtrul de particule. Si nu stiu toate service-urile de treaba asta ca e foarte rar pe Superb si pe Passat.

 

Dotarile le vezi tu direct pe masina, nu prea sunt multe dotari ascunse. 

Sigur are : Climatronic, plafoniera cu Catvision, iglinzi electrice si inclazite, scaune incalzite, ESP, faruri cu proiectoare de ceata integrate, etc

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie nevoie la un moment dat sa completezi aditiv pentru filtrul de particule. Si nu stiu toate service-urile de treaba asta ca e foarte rar pe Superb si pe Passat.

Dotarile le vezi tu direct pe masina, nu prea sunt multe dotari ascunse.

Sigur are : Climatronic, plafoniera cu Catvision, iglinzi electrice si inclazite, scaune incalzite, ESP, faruri cu proiectoare de ceata integrate, etc

Stiu de aditiv si mi-am "asumat " acest cost suplimentar. Cand am intrebat de dotari, ma refeream la cele care nu se vad ( nr exact de airbag-uri, folow me home, eventual incalzire suplimentara, etc..) . Bariera lingvistica a facut imposibil sa cer foarte multe relatii privind dotarile suplimentare...Multumesc oricum pt raspuns..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!