Jump to content

Accident (cu Casco)


sonyman
 Share

Postare recomandată

Sambata la pranz am pati-to. Ma duceam cu mama in vizita la spital la tata. Eram pe sos.Mihai Bravu pe banda a2-a pana in cu intersectia cu Calea Vitan. Deoadata in stanga mea pe banda a3-a apare un Hyundai Galloper care imediat ce trece de mine fara sa dea semnal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca-mi pare f. rau pentru tine. Stiu cum e sa-ti "beleasca" altu fata, sa-ti vezi frumusete de masina zdrobita si sa nu poti zice nimic. E groaznic. Bine macar ca ai avut CASCO. Ai fost mai prevazator ca mine. Nu ai ceva poze, sa vedem si noi "opera" lu' tampitu' ala? O sa-ti cam trebuiasca multe pe-acolo. Ca fata-i "inima" masinii. Tot ce-i mai scump si mai important e in fata. NOROC cu CASCO. Eu personal, daca te pot ajuta cu ceva sfaturi, oricand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu intotdeuna ce imi fac pe casco imi fac la reprezentanta VW .. daca plateste casco .. cel putin cunosc pe acolo si nu dau buleala .. cel mai bine o faci unde ai cunostinte ceva ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi indicat sa faci reparatia la un service care are contract de plata directa cu firma ta de asigurari. Asa eviti scosul banilor din buzunar si asteptarea la "rand" ca sa-ti recuperezi banii platiti pe reparatie. Tinichigerie buna are Avia Motors Pantelimon. Discuta cu ARDEI_IUTE si te lamureste el mai bine ca noi. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pt sfaturile de pana acum si pt ca imi intelegeti durerea. Momentan va trebui sa astept sa vina constatatorul de la BRC Asig. acasa sa faca poze,dosar,etc. Azi am fost la ei (in cele 48 ore) pt a anunta dauna am facut o cerere si a ramas sa fiu contactat zilele urmatoare pt intocmirea dosarului. Cu alegerea servisului e inca ambigua treaba deoarece dupa ce discut cu contatatorul pot sa-mi aleg un service agreat de ei pt ca reparatia cred ca e de ordinul miilor de euro si nu o pot face decat cu plata prin virament. O sa revin cu lista serviceulor agreate de BCR Asig. O idee interesanta mi-a oferit pe PM sfigmo dar de durata si cam costisitoare. Daca imi explica si mie cineva cum fac sa uploadez o schita si o poza, ca nu reusesc deloc. Revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa pun lista completa eu cu serv. agreate de BCR Asig. pana maine cel tarziu! imi pare rau pt masinuta ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate si eu am trecut de curand printr-un accident similar (am lovit din spate un Megane, iar avariile au fost asemanatoare). Iti inteleg perfect supararea, sunt lucruri care se intampla fara sa le putem controla prea mult.

Dupa accident primul drum a fost la Politie pentru a-mi elibera constatarea, apoi la sediul soc de asigurare, unde au facut si ei constatarea lor. Am dus apoi masina intr-un service agreat de ei, undeva pe sos Giurgiului la intersectia cu Luica (ceva cu RRR Auto). S-a facut comanda de piese si am revenit peste vreo 4 zile, atunci cand au sosit si piesele. S-au apucat sa dea jos ce era busit pe masina, moment in care au aparat si alte stricaciuni - ventilator, vascocuplaj, etc) A fost nevoie de o reconstatare la care a fost prezent si cineva de la asigurari si s-a comandat si restul de piese. - am inteles ca aceasta reconstatare e ceva obisnuit pt ca nu au cum sa-si dea seama de toate daunele pina nu se apuca sa dea jos de pe ea. In cinci zile masina a fost gata. O surpriza placuta am avut cand m-am dus sa o iau, era spalata, mi-au pus freon in instalatia de aer, au schimbat antigelul si , n-o sa credeti, au fost si cu ea la spalat si arata impecabil.

Singurul lucru pe care l-am observat a fost distanta foarte putin inegala intre aripa din stanga - capota si aripa din drepta - capota. Am vb cu sefa din service si s-a reglat in cateva minute, asa ca am plecat pe deplin multumit.

Daca e service agreat si de BCR ti-l recomand. Eu nu am trecut de loc pe acolo in timpul reparatiilor, am tinut legatura telefonic. Am avut incredere in ce o sa faca si pt ca mi-a fost recomandat de cineva cunoscut mie de la soc de asigurare.

Asa ca am trecut peste amaraciunea accidentului si in 2 sapt am avut masina la fel ca inainte.

Bafta si fara alte incidente/accidente pe viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaug schita accidentului cu scuzele de rigoare pt. intarziere (timp putin,probleme,alergatura multa) schitaaccidentpptdf9.th.jpg

La 4 zile de la accident a venit ag. constatator care dupa ce-si face meseria imi inmaneaza procesul verbal in care costat ca nu mi-a trecut parbrizul spart si aripa stanga pe care am observat o zgarietura maricica si noua( probabil provocate de bucatile de bara sparta a Hyundaiului care au zburat spre mine in urma impactului). Va mentionez ca pe nota de constatare de la politie mi-a fost trecut parbrizul, dar nu si zgarietura pe care nici eu n-am vazut-o atunci. Explicatia ag.cost. a fost ca ce putea sa vina spre mine din celalalt ca sa se sparga parbrizul si sa zgarie aripa, si ca urmeaza sa vada pozele marite si mai discutam la reconstatare :)) Am ramas masca, n-am blocat si astept "revederea" cu el. A doua zi am dus masina la Avia Militari unde s-au apucat imediat de ea si au anuntat BCR Asig. sa vina pt. reconstatare. Au trecut inca 4 zile si ei n-au aparut. Maine o sa-i sun si eu. Keep in touch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai CASCO le zici "BOILOR, daca tot refuzati sa credeti ca parbrizul s-a fisurat din accident atunci considerati ca s-a fisurat in alt eveniment si TOT TREBUIE sa mi-l reparati". Ma rog, adapteaza putin textu' inainte :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,ce nesimtiti sunt ai tai mai ales cand ai casco,asa mi s-a facut mie cei de la omniasig la o masina,dar inteleg intr-un fel ca era doar rca,dar la casco :)) presupun k dai o gramada de bani pe an si chiar nu inteleg,de exemplu si eu am lovit-o recent pe a mea si am avariat slabut bara fata,m-am dus la constatare iar politaiul a uitat sa treaca si aparatoarea de noroi care avea urechile rupte ,iar cei de la asigurari mai exact de la Unita mi-au trecut ei pentru schimbare fara sa ma mai trimita la politie :)) iar akum am pastrat bara noua pe care intentionez sa o vand iar pe cea ''lovita'' (putin crapata) o repar si o las momentan pe masina.Ca o concluzie iti doresc succes si iti dau si un sfat sa nu te iei cu iei in gura k nu faci nimik eu am ajuns sa fac si reclamatie la oficiul care se ocupa de magarile constatatorilor si am observat pe pielea mea k cei de la omniasig,cel putin de astia stiu aveau aranjat si bineinteles k mi-a fost dat un raspuns nefavorabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Trebuie sa stiti cateva lucruri:

orice reparatie platita de o firma de asigurari se transpune intr-un dosar de dauna care trebuie sa contina obligatoriu niste

hartii. Dosarul se considera inchis dupa ce s-a facut plata iar documentele din dosar vor arata pas cu pas cum s-a facut si de ce .

Inspectorul de daune trebuie sa aiba grija ca reparatiile ce se fac sa duca la aducerea vehiculului la starea

estetica si functionala de dinaintea producerii evenientului asigurat . Partea rea este ca asiguratorul plateste factura pentru o singura reparatie ( daca nu a iesit bine nu e treaba lui ), care cel mai indicat e sa o faceti la dealer sau undeva unde aveti garantie sa va puteti lua de guler cu ei in caz de nemultumiri.

Problema cu parbrizul avariat si neplatit pe dosarul respectiv ar fi cam asa:

Daca hartiile nu vorbesc despre parbriz crapat in acel eveniment si se face plata lui doar pe baza pozelor , plata acestuia va fi imputata angajatilor de la societatea de asigurari respectiva care au dat acceptul de plata( se poate considera chiar frauda) si asta nu imediat ci mai tarziu ( zile sau luni)cand se mai uita inca o data pe acel dosar un supervizor desemnat sa faca acest lucru si acel supervizor nu a stat de vorba cu voi sa stie exact cum a fost , si nici nu-l crede pe cuvant pe cel care a facut plata . Insa daca politia "spune" pe document ca este spart si parbrizul , dinamica accidentului o sustine plus pozele facute... atunci si presedintele tarii o sa-l creada .

Asta este un bug al sistemelor de asigurare si poti sa ai nenorocul ca din cauza unui politist cam distrat sau a lipsei unei hartii sa "mori"cu dreptatea

in mana.

Verba volant..scripta manent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci si la Augsburg (tinichigeria o au la capatul Colentinei daca iti este de ajutor). Sunt Agreati de BCR. Cat despre BCR, la mine au platit fara sa cracneasca (oglinda+capac +un plastic+vopsit)=430 Roni. eu am platit reintregirea sumei (adica vreo 30 Roni). Ideea este ca la service poti sa descoperi si alte lucruri distruse in accident care nu sunt trecute initial si apoi intra in reinspectie si in general se rezolva. Mai ales la tine ca probabil isi vor recupera banii din RCA celuilalt. Ceea ce este nasol, ca atat tu vei plati reintregirea politei iar ei isi recupereaza banii de la RCA celuilalt - practic iau de 2 ori bani pentru acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrq: recuperarea banilor de la alte societati de asigurari pe regres poate dura si ani intregi, minim cateva luni bune, iar reintregirea sumei asigurate nu reprezinta valoarea reparatiei(recuperata prin regres).

deci nu iau de 2 ori bani pt acelasi lucru.

Practic pana asiguratorul de rca nu achita celui de casco reparatia masina ta este subasigurata cu o valoare egala cu ceaa reparatiei si la un nou accident firma de asigurari va achita doar o parte din dauna.

Asta daca NU este reintregita polita casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fOfftopic:

Atata timp cat nu mi se returneaza suma dupa ce o recupereaza de la RCA, tot consider ca nu este normal ce se intampla.

Eu nu cred ca o societate de asigurare trebuie sa fie o investitie sigura, adica orice o fi ea nu poate sa piarda. Daca este asa, atunci sigur este mai corect sa depun sumele care le dau la CASCO sa le depun la banca. Societatea de asigurari nu ar trebui sa traiasca din prima de asigurare cci din reinvestirea respectivului capital.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu cred ca e corect 100%

oricum unele firme de asig au renuntat la reintregire(cel putin la pers fizie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Revin cu scuzele de rigoare, pentru o pauza atat de mare, cu rezolvarea problemelor avute si bineinteles cu noile probleme aparute care m-au tinut atata timp departe de voi.

Accidentul cu Galoparul mi-a tinut masina 2 luni in service la Avia Militari. S-au rezolvat toate cu timp pirdut, nervi si o gramada de bani(2500RON din my pocket). Cei de la BCR Asig m-au imbolnavit de nervi, dar pana la urma mi-au decontat suma devizului (20.000RON) dar cu interventi la nivel inalt, bineanteles fara parbriz si aripa stanga zgaraiata aprobate. Dupa expirarea contactului de CASCO cu ei mi-au cerut pt urmatorul an de asigurare 1700E, moment in care le-am zis ADIO. Am fost rugat sa pun o poza cu masina lovita.

Iat-o lovitkp8.th.jpg

Grila fata a venit ultima de am crezut ca imbatranesc si n-o mai vad. I-am intrebat daca nu cumva aduc piesele dupa Luna, ca la aproape 2 luni de la comanda si de acolo ajungea. In fine, la circa 2 luni de la bucuria asta vine alta. Veneam de la Balea Cascada si intrasem pe DN1 cel vestit si plin de semafoare, cand in deptul com. Cartita la un semafor care s-a pus pe rosu toata coloana opreste, mai putin Dacia din spatele meu care era plina de adolescenti de 18-19 ani cu soferul cu carnet de 1 1/2 luna, care a uitat sa mai puna frana si fiind si dupa ploaie a intrat ca tancul in spatele meu. Eu am avut bara spate fisurata si toba putin indoita (la prima vedere), iar el avea elicea de la ventilator pe capacul de tacheti (adica jale). Cea urmat: tel la 112 care a trimis un echipaj dupa 3 ore tocmai de la Sibiu, ajuns in Bucuresti, cautat constatatorul de la UNITA avea el asig obliagatorie, dupa care cautarea unui service serios.

Revin cu cotinuarea cat pot de urgent. Sunt la servici si trebuie sa plec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead: Nu prea esti norocos man sorry sa-ti zic. Sincer si eu am avut o perioada d-asta naspa cand am avut 2 accidente in decurs de 1 luna (reparatia ambelor a costat 100 mil in total (ambele nu au fost din vina mea)). Credeam ca m-a blestemat cineva, dar uite c-a trecut. Eu zic ca acuma daca tot ai reparat masinuta sa n-o dai ca macar stii ca e mult din ea e nou (sunt sigur ca te gandesti s-o dai sa scapi de ghionion).

Una din daune a fost la Unita, sa impartasesc cateva impresii : agentii constatatori au un grad de amabilitate scazut, dosarul, totul merge f. greu. In fine eu am avut dauna de 65 de milioane si logic ca am achitat eu cu banii mei si apoi am depus dosarul la unita pentru decontare. 1 luna mi-am vazut de treaba mea si apoi vazand ca nu-mi trimit banii am sunat la ei si aparent nu prea se apucasera de el ca nu gaseau polita aluia pe care am reparat-o, in fine chestii care nu ma interesau. Dupa o discutie rapida la fata locului s-au apucat de dosar. A mai trecut o luna pana am primit banii. :| PRESUPUN ca mergea mult mai repede daca ceream sa deconteze direct cu service-ul (am facut-o la PBN) dar mi se pare ca s-au miscat cam greu. Daca vrei iti zic eu cateva locatii de constatare Unita si telefoane ceva ca si eu m-am chinuit sa caut. Numai bine si drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonyman, urat, urat, urat. Imi pare rau de saraca masinuta. Eu daca imi vedeam masina desfigurata de niste descreierati dinastia facuti soferi la apelul de seara, cred ca ii intindeam pe strada pe toti. Acuma, stii cum e, fata dac-o lovesti, se schimba totul, ca e plasticarai mult, dar spatele e mai dificil, sa nu ramana urme. In sensul ca daca trebuie indreptat/taiat pe-acolo, e belea. Sper totusi sa nu fie cazul la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!