Jump to content

Passat B5.5 Sh Vs. Octavia 2 Elegance


GicuP
 Share

Postare recomandată

Am de ales intre:

VW Passat B5.5 cred ca Comfortline din 2005 primavara, are 14.500 km 100% reali (il iau de la un prieten). Ca si dotari are absolut tot ce trebuie, mai putin jante, piele si comenzi audio pe volan (4 geamuri el, ABS, ESP, Tempomat, Climatronic, BC, Senzor ploaie+oglinda antiorbire, incalzire scaune, radio CD 8 boxe, etc.).

Motor 130CP, 6 viteze.

Pret cu TVA 17.500 Euro.

Octavia 2 Elegance 1.9TDI 105CP fara alte optionale.

Pret DDP 17.800 Euro. (nu mai pun taxa de prima inmatriculare pentru ca obtin reducere de la dealer)

Va ascult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat-ul B 5.5, a carui motorizarea (din cate stiu) este Euro 3, nu merita 17,5 K Euro. Nici daca ar fi fost nivel de echipare highline plus extras.

La un buget in jurul acestei sume, as prefera sa configurez o O2 de pana la 20k Ddp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul e Euro 4 si preturile de 17500-17800 sunt cu toate taxele. Cam atat pot sa ma intind si nu mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am vazut si eu ca aceasta motorizare exista si cu norma de poluare Euro 4.

Oricum tot nu as da atatia bani pe un B5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceeasi suma eu zic sa alegi masina noua - orice ai zice 2 ani pe o masina se vad.Imi dau seama ca te tenteaza sa schimbi marca (adica de la Skoda la VW) si ca diferenta de 25 de cai e un atu pt passat , dar eu in locul tau asa as face - as lua o masina cu 0 km pe gustul meu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea:O2.

Argumentul: masina NOUA.

Singurul dezavantaj important sunt cei 25cp dar care se poate rezolva cu un tuning la motor dupa cateva mii de km si ajungi la 130-140 cp in conditiile unui tuning soft care sa nu afecteze in nici un fel componentele masinii.

Anunta-ne si pe noi ce ai ales. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezavantajul puterii se mentine inclusiv in cazul unei remapari, pt ca exact acelasi lucru se poate face si-n cazul motorizarii de 130 Cp.

Tot la dezavantaje se mai poate trece si cutia cu 6 viteze vs cea cu 5.

Insa si O2 are avantajele ei, date de o platforma tehnica mai noua, si nu numai dezavantajele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul imi face cu ochiul pentru ESP, senzor de ploaie, tempomat, incalzire in scaune si faptul ca e VW.

Octavia are marele avantaj ca e noua, dar trebuie sa astept aprox. 2 luni.

Deocamdata as cam inclina spre Passat. Mai am timp de gandire cam 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am masina din semnatura de o saptamana si sincer iti spun cele doua luni merita, dar cel mai important este ca tie sa-ti placa masina,asa ca decizia finala tine numai si numai de tine. Succes, si sa o stapanesti sanatos indiferent de decizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii astia iti iei un passat modelu' nou second (1,9 105cp trendline) din De an fab 2005 si pe carte in Ro 2006. asta daca accepti second hand. asta are rol de info.

dintre vehiculele in cauza =passatul nu face niciodata banii aia , categoric Octavia

passatul in cauza este cam 12.000-13.000 in Germania.cam asta este pretul de referinta(hai maxim un 13.500-14.000) ar face "evaluat" la noi.

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La preturile din DE trebuie adaugat aprox 1500 Euro adusul si taxa de prima inmatriculare.

Modelul nou nu imi place absolut deloc. Spatele mi se pare foarte nereusit, iar la interior prea mult metal si gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La preturile din DE trebuie adaugat aprox 1500 Euro adusul si taxa de prima inmatriculare.

Modelul nou nu imi place absolut deloc. Spatele mi se pare foarte nereusit, iar la interior prea mult metal si gri.

pretul este cu transport si taxa de inmatriculare inclusa

ideea finala este ca iti place sau nu passatul nu merita luat la banii aia chiar daca are 1000km.Dar nu te obliga nimeni sa nu o faci.Octavia 2 este sfatul meu.

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru diferenta de pret as lua Octavia2 noua. Pentru simplu fapt ca 17500euro consider ca e o suma prea mare sa o platesc pe o masina SH fie ea cu 14000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Passat, dar sincer nu cred ca merita banii astia chiar daca e 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marca, motorul, cutia si optiunile ma imping catre passat... dar totusi octavia este noua... daca ar ajunge pe la 15k passat-ul, ar fi clar dupa parerea mea. Oricum, ca idee overall eu as lua passat-ul pt motor chit ca are 2 ani. 14.000km la un passat inseamna totusi masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

exact in situatia ta am fost si eu, si mi-am luat Octavia defapt o iau poimaine.De ce 2 luni? a mea mi-au adus-o intr-o saptamana, e adevarat ca eu am acceptat varianta care tocmai era pe un transport sa vina, abea o astept.

Deci eu am ales Octavia ceea ce te sfatuiesc si pe tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marca, motorul, cutia si optiunile ma imping catre passat...

... si suspensia fata, semnificativ mai rafinata ca la platformele PQ35 si PQ 46. :P

Pentru un temperament mai sportiv as inclina catre platforma vechiului passat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PASSAT 100 % daca km sunt reali iei masina, fara suparare dar octi chiar 2 pare un pic carutza fata de passat..nu e scump, nu compara cu masinile din vitan de 11 mii cu 300 de mii la bord luate din olanda si date inapoi la 80 de mii, preturile sh din romania sunt artificial mici pentru ca se vand harburi masluite, o masina adevarata sh din germania e cam la pretul asta....ia Passat, nici nu se compara, criteriul de noua, daca il folosesti, poate sa te conduca si la....logan si faci economie de 10 mii.....ia Passat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi posesor de Passat, recunosc ca Skoda are preturi corecte. Octavia este o masina buna (am avut Octavia 1 si am fost super multumit). Gandeste-te apoi si la revanzare, cat pierzi la una si cat pierzi la cealalta.

As inclina spre O2. Am mers de curand cu una si mi-a placut, chiar daca materialele folosite in interior sunt de slaba calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca merita passatu mai ales ca are putini km si sunt rulati afara .. e ca noua .. nici nu se compara cu O2 .. acum ramane la alegerea ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia:

In cele din urma m-am hotarat pentru Passat. Stiu sigur cum a fost exploatata pentru ca masina o vad de cand era noua tot a treia zi pentru ca e a sotiei unui prieten. Nu a avut nici macar o zgarietura si km sunt 100% reali. M-au atras, pe langa imagine si clasa, ESP-ul, senzor de ploaie si cei 30CP in plus. Pe langa asta, Passatul imi e familiar pentru ca il conduc pe al mamei mele (cel Variant din semnatura) cel putin o data pe saptamana. O sa pun poze cu cel nou dupa ce il primesc.

Si daca dupa ce le-am cantarit toate eram aproape convins de Passat, picatura care a umplut paharul a fost faptul ca Fabia a stat 50 de zile in service-ul Compexit din Cluj pentru ca ei sa-si dea seama ca e dauna totala. Asa ca am renuntat definitiv la ideea de Skoda noua, tocmai pentru a nu mai fi legat de acest service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!