Jump to content

Rabatare Oglinzi Dupa Incuierea Usilor


Crista_Silviu
 Share

Postare recomandată

Faceti si voi o poza cu butonul ptr rabatarea oglinzilor si dati indicatiile aferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    21

  • pavy

    15

  • Crista_Silviu

    12

  • ninu

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. Pentru a intelege ceea ce se discuta aici am facut o schita ( poza nu am). Dupa cum se vede si in poza pentru actionarea rabatarii butonul trebuie rotit (nu conteaza directia) spre semnul de rabatare doar atunci cand contactul este pus sau dupa ce a fost luat contactul, fara a scoate cheia din contact sau fara a deschide usa.

Sa fie oare o setare din VagCom?

Eu am fost la reprezentanta si mi s-a spus ca nu se poate face nimic din VagCom pentru rabatarea oglinzilor...dar se poate pune functia de rabatare pe Aux-ul unei alarme aftermarket.

post-3755-1176292036_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi ceilalti care avem butonul dar nu ni se rabateaza oglinzile cum putem afla care este cauza?

Stie cineva cum se demonteaza oglinzile si sa vedem daca avem sau nu motorase?

Pls help us!!!!!

Eu cand le rabatez (cu mana ;) se aude un carait, oare ce o fi? ;)

Modificat de adriahno
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca mai sunt si alte discutii pe tema defectiunilor de rabatare si incalzire a oglinzilor si nu s-a gasit nimic...am inteles ca pentru demontarea oglinzii se trage de sticla acesteia dar cu grija deoarece se pot rupe ceva fire pe acolo.... cred ca cea mai buna solutie pentru a descoperii problema este o scurta vizita la service. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la scanare cu vag-com " se vede " daca ai sau nu rabatare ?

eu am semnul de rabatare pe butonul de reglare al oglinzilor dar

nu functioneaza cu nici o procedura descrisa mai sus !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnez si eu petitia celor care au semnul de rabatare pe butonul de reglare al oglinzilor dar nu functioneaza, in speranta ca ne da cimeva solutia.

Atasez si o poza.

post-9363-1178217520_thumb.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Ca sa desfaci oglinda, partea de sus (cea vopsita), trebuie sa se scoata ridicand-o. Tragi un pic de ea in fata, ca are niste cleme de vreo 2mm care o tin in partea de jos, si in acelasi timp in sus. Iese fara probleme, eu le-am scos de cateva ori.

Si vedeti daca aveti motorase. :Driver: Nu v-as sfatui sa scoateti oglinda fara sa demontati capacele. Poate va faceti de niste bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare : Daca in oglinzi ar fi motoare, la rabatarea manuala a oglinzilor , care

si asa se face greu ,adica intampini o rezistenta din partea oglinzii , deci

la rabatarea manuala nu ar trebui sa se auda motorul , adica rotorul de la el

cand o rabatezi manual ( fortat oarecum daca ar fi cu rabatare electrica )

sau si mai simplu sa ma exprim

daca oglinzile ar fi cu rabatare electrica , ele pot fi rabatae si manual ?

si daca da nu ar trebui sa se rabateze usor , fara rezistenta care se intampina la

oglinzile fara rabatare ?

Multumesc

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu neaparat trebuie sa mearga usor sau sa mearga greu(sa opuna rezitenta). Depinde de metoda folosita de constructor. Dar se vede sigur daca dai jos capacul de pe oglinda. Si in 2 minute ai rezolvat treaba. La cele cu rabatare manuala, cum e la mine, are doar un bolt gaurit prin care trec firele si un arc gros in jurul lui, care tine oglinda fixa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Red Folosind VIN Decoderul de aici poti afla daca masina ta a fost dotata din fabricatie cu oglinzi rabatabile electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crista_Silviu

Am gasit ceva interesant pentru a putea rabata oglinzile si ridica geamurile. Este un modul care se leaga pe firele din usa soferului si preia semnalul telecomenzii originale de la inchiderea centralizata, impartind semnalul si catre geamuri si catre oglinzile rabatabile. Acest modul se numeste AutoWindow Reflex...problema este ca nu se expediaza si in romania...si costa cam 400 RON. Pentru detalii pun un link: http://www.autowindow.com/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crista_Silviu
Publicat (modificat)
Poti face in felul urmator:

La modulul de comanda din usa sofer, o sa vezi ca comanda pentru selectia oglinzii (stanga sau dreapta) se face pe un singur pin al microcontrolerului de gestiune al usii sofer. Cum? Simplu. Intrarea este o intrare A/D si prin punerea la masa a 2 rezistente, cu valori diferite pentru stanga si dreapta, microcontrolerul isi da seama, dupa conversia A/D, care este oglinda selectata.

Acum, pentru rabatarea oglinzilor, trebuie puse AMANDOUA rezistente la masa, ca si cum ai selecta simultan si stanga si dreapta. In momentul ala, deoarece microcontrolerul vede o a treia valoare de rezistenta (evident cele 2 in paralel) interpreteaza o a treia optiune, cea de rabatare.

Solutia ar fi un mic releu pe iesirea aux, de care vorbeai, a alarmei care sa puna cele 2 rezistente, simultan la masa.

Asa o sa ai rabatare din telecomanda alarmei pe care ai montat-o ulterior.

Am desfacut astazi panoul usii soferului si am incercat sa-mi dau seama ce e pe acolo dar nu stiu care este microcontrolerul usii soferului...e vorba de cel cu butoanele de la geamuri? Am mai vazut ca firele de la comanda oglinzilor ajung si in mufa motorasului de la geam si mai ajung si in comanda cu butoanele pentru geamuri. Unde trebuie sa pun rezistentele ?

P.S. cum adica intrare A/D ?

Modificat de Crista_Silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu o problema cu oglizile si desi am cautat nu am gasit nimic.Am oglinzi retractabile electric si problema mea este: atunci cand actionez butonul, se retracteaza , se aud motorasele cum merg iar cand ajung la capat motorasele inca mai merg 15-20 sec si apoi pocnesc oglinzile foarte puternic si chiar lovesc geamurile laterale, apoi cand il actionez sa le aduca la normal(sa le de-retracteze) nu mai merge nimic, le dau manual.Stie cineva ce problema au?Unde ma pot duce sa le rezolv?Sau daca e ceva usor, spuneti-mi,incerc si singur?Sau poate e vreun mester p-aici care se pricepe.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista retractarea oglinzilor si la Passat B 5,5 ?

Eu am pe butonul de reglare a oglinzilor desenata pozitia de rabatare, dar la actionarea lor nu se intimpla nimic .

Trebuie bagat un motoras ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e full,full si deci avea din fabrica.In rest nu stiu.Oricum vad nu are multa lume pt ca nu am primit nicio solutie din partea nimanui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista retractarea oglinzilor si la Passat B 5,5 ?

Da, exista pliere electrica. Eu am varianta Highline si imi functioneaza toate cele patru pozitii de pe butonul de comanda a oglinzilor. Aceasta functie, din ce am vazut eu, nu este prea des intalnita.

virgil_, neavand probleme cu oglinzile, nu le-am desfacut. Dar se pot desface si trebuie verificat motorasul din interior daca functioneaza in ambele sensuri, prin alimentare directa. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forceturbo- Maine o sa le desfac.Crezi ca acelasi motoras le pliaza si depliaza(adica e posibil ca un motoras sa mearga in 2 sensuri?daca da, atunci daca nu merge intr-un sens ce inseamna ca are un obstacol, sau ca e ars??).Presupun ca ar trebui sa fie cel putin cate un motoras in fiecare oglinda,nu?

O sa va spun ce-am gasit pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce scrie in manual, pentru cazurile in care oglinda a fost lovita. Poate te ajuta.

84621009jm5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ma alatur si eu celor care au probleme cu oglinzile

nici la mine nu se rabateaza :icon_thumright:

am citit si in carte dar pauza, nimeni nu-ti zice in ce moment se pliaza oglinzile,

in plus la mine in loc de dezaburire este un 0 (poza) dar habar nu am, nu am mai vazut la nimeni

eu am passat 1.9 TDI Sportline din 2000.

post-20087-1205842884_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat dar nu am gasit nimic despre schimbarea butonului pentru oglinzi si incalzire. Trebuie desfacuta fata de usa sau exista vreo posibilitate de a-l schimba mai usor? Mentionez ca am rupt tamburusul de reglare (mai exact axul lui).

Multam anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi suntem :P , raspunsul este NU; nu este nevoie sa desfaci fata de usa, poti scoate butonul (tot ovalul acela care se vede delimitat) cu ajutorul unei surubelnite foarte subtiri; in partea dreptunghiulara are 2 cleme care trebuie apasate cu varful surubelnitei si gata l-ai scos afara; mare atentie sa nu zgarii fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, am si eu o intrebare ... pentru modelele care nu au rabatare electrica se poate modifica aceasta optiune ? daca cumpar motorasele, switch-ul cu optiunea de rabatare + cablurile/mufele aferente ? sau trebuie schimbate oglinzile cu tot ? ma gandeam sa caut piesele pe la dezmembrari ...

multumesc :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nici aia nu-s prosti. :beer:

La pretul la care se vand cele noi...

Dar merita incercat. Insa iti trebuie oglinzile cu totul, nu doar motorasele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ba mai mult...niste cipuri atasate pe motorasele de pe geamurile electrice ale usilor fata si o mica coodare cu vds pro :frigbaitata: , asa ca ia si motorasele din portiere :D

PS : ce mi-ar placea sa fiu eu autorul.....operatiunii ...just for fun.:D

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Motorasele sunt de tip pas cu pas, adica in momentul inchiderii oglinzii sunt alimentate intr-un sens, in momentul deschiderii sunt alimentate invers (adica se inverseaza + cu -). cred ca daca se doreste numai rabatarea din butonul de pe usa, este de ajuns sa avem oglinzile amandoua motorizate ceva cablaj (daca nu se scoate schema din autodata si se trag alte cabluri) si fara nici o programare a modulului de confort sau ECU ar trebui sa mearga.

Sunt necesare doar cele trei fire pentru comanda motoraselor.

Din cate vad in schema firele se leaga pe pinii 9, 13 si 14 din modulul de control al usii soferului pentru oglinda din stanga si pe pinii 14, 16 si 26 din modulul de control al usii pasagerului pentru oglinda din dreapta.

Toata discutia se bazeaza pe modelul de masina pe care o detin.

Poza care face cat 1000 de cuvinte:

retractareoglinzi.th.jpg

Daca se doreste rabatarea si din telecomanda este putin mai complicat si o gramada de timp necesar studierii problemei.

Modificat de Srvceinf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!