Jump to content
cris_cdc

Consum Ulei Golf V TDI

248 postări în acest subiect de discuţie

topgear4all   
topgear4all

Sincer nu am apucat sa ma uit de cand am schimbat filtrele ulei...chiar sunt curios...dar ma astept sa fi mancat din simplul motiv ca-i dau in barna:))

La fel nu curge,nu scoate fum...

Modificat de topgear4all

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dudu   
Dudu

Motoarele cu DPF cer o anumita specificatie de ulei, 5W30 - din cunostintele mele, nu exista 5W40 cu norma 507

Pareri despre BMM nu-si au locul aici, totusi este un topic ce se refera la Consumul de ulei. Verifica aria TDI, in speta acest topic dar si altele pentru informatii

Rog ramaneti OnTopic!

Link către postare
22Vik   
22Vik

Salutare! Si eu am un consum mic de ulei la BXE-ul meu. Am 3500 km de cand am facut schimbul de ulei si am pus ''Castron'' FST titanium 5w40. Ultimii 2000 km i-am facut saptamana trecuta in concediu,mers pe serpentine,mers pe autostrada la 3000 de ture in treapta a 6-a ( asta ca sa nu spun viteza). Vreau sa spun ca mi-a consumat cam 2mm pe joja,asta nu stiu cat inseamna in ml. 

PS: Imi puteti spune unde este nivelul maxim de ulei pe joja la acest motor? Este la punctul sau la punctul pus pe fotografie? Acum nivelul se afla undeva intre punctul A si punctul B.

Multumesc,

post-93108-0-81240600-1408384383_thumb.j

Modificat de 22Vik

Link către postare
nenea2u   
nenea2u

din ce stiu eu.. nivelul maxim se afla in punctul C.. dar poate ma insel.. eu niciodata nu am trecut de acea limita

Link către postare
calin.g   
calin.g

Nu stiu cat de bine este dar eu il tin in punctul B pana unde incepe hasura.Deja A mi se pare cam exagerat.

Modificat de calin.g

Link către postare
nenea2u   
nenea2u

Nu mai stiu unde am citit, dar daca vrei sa mergi autostrada e bine sa tii nivelul la punctul C si daca circuli mai mult urban il poti tine pana unde incepe hasura.

Link către postare
calin.g   
calin.g

Da este corect nivelul la punctul C dar uneori la completare mai scapi pana la B ,si eu cam tot intre B si C il tin sa nu am stresul lipsei de ulei.Punctul A mi se pare exagerat de mult,chiar cred ca este peste nivel.Intre B si C nu sunt mai mult de 200ml.deci nu este mare diferenta.

Modificat de calin.g

Link către postare
nenea2u   
nenea2u

Nu mai stiu unde am citit, dar daca vrei sa mergi autostrada e bine sa tii nivelul la punctul C si daca circuli mai mult urban il poti tine pana unde incepe hasura.

Link către postare
Guest Dolfin   
Guest Dolfin

post-68691-0-49808000-1408397940_thumb.j

Link către postare
davydsss   
davydsss

Am fost cu masina la mare ,cod motor BMM 2006-2007.Mi-a mancat ceva ulei...adica de pe maxim s-a dus minim.Am mers tare cu 130xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx         .Masina a avut bagaje si inca 3 oameni.Acum intrebarea este,e normal sa manance atat ulei?Eu merg in oras 90% si de la primul schimb care l-am facut de cand am luat masina,undeva la 3-4 luni nu mi-a mancat gram de ulei(mers mai sport in oras).

Drumul a fost Drobeta-Turnu Severin -Bucuresti -Constanta.

Si masina la dus am resoftato la 170 cp in Bucuresti(TCM turbo).(stiu ca nu are legatura,nu de asta mi-a mancat ulei,dar sa dau toate informatiile). Taikmiu imi zise,daca omori masina si o turezi e normal sa iti manance ulei,asta stiam si eu ,dar va intreb si pe voi colegi.

Modificat de dudu
nu exista sosele in Romania sa permita vitezele de care vorbesti tu... Te rog respecta Regualmentul, urmatorul post "viteaz" iti va aduce warning

Link către postare
bgd_b92   
bgd_b92

Da..daca o turezi sau o ti constant 200+ km/h e normal sa iti consume ulei in limitele bunului simt. Insa la 130-160 nu ar trebui sa ai probleme. Daca zici ca pana acuma nu s-a mai intamplat, eu as pune-o pe seama vitezei pana la proba contrarie. Presupun ca nu ai pierderi pe la turbo?!

Link către postare
davydsss   
davydsss

Logoul a fost foarte ok din ce sa vazut.Cu toate ca turbo suiera putin(nu mai mult de 1900 rpm),nu a fost nicio problema la el.Totusi domnul Mugur unde am facut resoftarea si testele mi-a spus ca imi scapa putin aer pe undeva,mi-a spus sa verific toata tubulatura....Am luat niste manuale de pe forum(al meu e in Germana) si scria acolo ca motorul asta ar consuma un 1L/1000 km (care nu prea se pupa,ca de cand am masina am facut 10.000 km si nu am completat cu 10 L ulei).Asta ar fi prima oara cand imi mananca ulei.Cu tot cu plimbari si dus intors am facut cam 1400 km.Ambele drumuri am avut cateva minute in care stateam la xxxxxx.Oricum masinuta era putin lasata...portbagajul era full.Chiar ma mir cat loc am avut pentru 4 geamantane + plase +alte lucruri doar in portbagaj.

Si eu o pun pe seama vitezei...nu imi curge nimic,nu se aude nimic,fum scoate doar la o turatie agresiva pe loc si aia iese o data cand apesi pedala.Asta cu fumul o sa o pun pe seama resoftarii ca este normala.

Link către postare
danyy73   
danyy73

cum sa manance atata ulei la mia de km ? imposibil, poate un litru la 10000/15000,asta e altceva.

Link către postare
Ioana   
Ioana

Ca "poate" nu înseamnă că "trebuie" sau ca "va" consuma atât. Golful din semnătura nu a mâncat ABSOLUT deloc ulei în 95.000km.

Într-adevăr, dacă depășea 1l/1000km se punea problema garanției motorului dacă nu erau identificate alte probleme care sa ducă la consumul asta exagerat.

Propun sa citim cu atenție și sa nu inducem lumea în eroare.

Link către postare
danyy73   
danyy73

Mă refeream la postul lui davydsss. Zicea ca a citit undeva ca ar consumă 1l la mia de km.

Link către postare
Ioana   
Ioana

Știu, la acel post ma refeream și eu.

Link către postare
miliktsi   
miliktsi

Am in motor ( un 2.0 tdi 140hp bkd) un ulei castrol magnatec 10w40 si se pare ca se cam consuma. Acum trebuie sa fac revizia si as merge pe altceva. Aveti vreo recomandare mai buna?

Link către postare
Ioana   
Ioana

Ce recomanda producatorul si scrie in carte nu e bun? Ce inseamna "se cam consuma" ?

Link către postare
Motan08   
Motan08

Salutare,detin un vw jetta 2008 1.9TDI PD cu DPF ,au fost facute 2 schimburi de ulei de cand o detin ambele cu Castrol Edge Turbo Diesel 5w-40,de fiecare data la 1000km papa in jur de 1l ulei , exista un ulei special pentru DPF sau masina poate avea o problema.Va multumesc!

Link către postare
alinmarian31   
alinmarian31

Vreau sa fac si eu revizia luna asta la un golf 5 1,9 tdi , 77kw. A aparut ceva mai bun decat acest Castrol edge 5w40? La filtre voi ce recomandati? Eu am pus pana acum mann.

Link către postare
incepatorcj   
incepatorcj

Am folosit si mann si acum ultima data de la Mahle. Pt mine a fost irelevant la filtre, nu pot sa zic ca am observat o schimbare. Verific cand voi face urmatorul schimb.
In schimb am pus ulei Ravenol VMO 5w40, pot sa zic ca il consuma ceva mai putin fata de Castrol si sunet ceva mai putin galagios la turatii mari :)

Link către postare
alinmarian31   
alinmarian31
On 3/7/2017 at 3:40 PM, incepatorcj said:

Am folosit si mann si acum ultima data de la Mahle. Pt mine a fost irelevant la filtre, nu pot sa zic ca am observat o schimbare. Verific cand voi face urmatorul schimb.
In schimb am pus ulei Ravenol VMO 5w40, pot sa zic ca il consuma ceva mai putin fata de Castrol si sunet ceva mai putin galagios la turatii mari :)

Salut, eu trebuie sa pun ulei special pentru pompe duze? E diferenta intre uleiul normal si cel conceput pentru pompe duze?

Link către postare
EEXCALADE   
EEXCALADE

norma 505.01 ,5w40 daca efara DPF

• Upvote 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.