Jump to content

Filtru Cutie Tiptronic


MCM
 Share

Postare recomandată

Daca cineva a schimbat uleiul la cutie ma intereseaza cit a costat filtrul, la AUDI CARDINAL , mi-au spus ca filtrul la masina mea

AUDI A6, 2002, 2.5, 155cp, tiptronic 6 viteze, numai filtrul costa 7 MILIOANE LEI,

pentru ca filtrul vine cu tot cu furtunul care duce de la cutie la radiatorul de racire!!!!!!!???????????

Este posibil asa ceva??/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista cutie tiptronic cu 6 viteze pe audi din 2002? din cate stiu eu nu are cum sa vina cu tot cu furtun! la cutiile automate filtrul este la baza cutiei si este chiar inainte de pompa de absorbtie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MCM - care este codul cutiei? Nu stiu daca tot tu ai scris si in alt topic despre aceeasi "problema" si mecanicul spunea ceva de 7,5l ulei (pt. schimb). Atentie la aceasta problema, legata de cantitatea necesara!! Daca poti sta langa mecanic cand face schimbul, ar fi perfect. De ce spun asta? Pt. ca sunt putine cutii care "inghit" atata ulei la un schimb - sa-i spunem - obisnuit/normal. Daca vorbim de un schimb TOTAL (inlocuire), da, atunci este posibil sa intre atata ulei dar, asta presupune demontarea cutiei,convertizorului,etc. :Driver: Cei care au cartile tehnice/de intretinere ale masinilor, cred ca pot verifica acest lucru; diferenta intre schimb si inlocuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COD CUTIE ESTE FSV , MASINA ESTE 2001 DECEMBRIE, DECI PE CARTE IESE 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin ce am eu despre cutiile automate, nu gasesc acest cod (FSV). Alte date despre ea nu ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate asta-i singurul cod care-l stiu , si am aflat ca exista filtru asta dar il caut mai ieftin de 7 milioane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal!

Vezi ca sub masina la imbinarea dintre cutie si motor ai o placuta metalica verde pe care ai numele fabricantului (ZF) si tipul cutiei

care la tine daca ai 6 trepte trebuie sa inceapa cu 6HP-XX, unde XX este un numar ca 19 de ex. Daca gasesti codul asta, iti pot spune ce e cu filtrul tau.

FSV este codul dat de fabrica Audi, si este poansonat pe aceeasi placuta sub codul de mai sus.

Teoretic ar trebui sa fie 6HP26, dar totusi trebuie verificat.

Modificat de d@nn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La A6-le meu tiptronic filtrul la cv a costat pbv1 108 ron + garnitura de baie 78 ron si asta pe 24.03.2007 :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit pe filtru+garnitura la cutie la Cardinal CT cam 2 milioane numai ca la mine cutia este in 5 trepte.Iar legat de cantitate stai linistit ca si la mine au intrat 7 litri deci nu e minciuna.Daca faci operatiunea la ei incearca daca poti sa vorbesti cu Dan Cornel sa lucreze la masina un tip Costica.El a lucrat si la mine si chiar stie ce are de facut.Scuze de :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine tot 200 ron in Timisoara si am tiptronic in 5 viteze. (filtru + garnitura). ulei l-am schimbat cu totul si a intrat 7 litre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat costa . NU confundati Multitronic cu Tiptronic. Seamana dar nu rasare nici la uz nici la pret.

Multitronic este o cutie automata ce permite schimbare manuala dar procedeul este clasic de automate . Multitonic este relativ nou si e alta mancare de peste. In primul rand se pot diferentia dupa maneta la Tiptronic dupa D mai exista 432 la Multitronic nu exista. Alta dif. este ca Tiptronic este cu 5 vit. si Multitronic cu 6. Alta diferenta este ca la Tiptronic se simte cand se schimba o viteza pe cand la Multitronic trecerea este lina (cam ca la autobuzele noi daca pot compara asa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK cu diferentele intre cele doua cutii, mai putin in privinta nr. treptelor de viteze; sunt si cutii tiptronic cu 6 trepte de viteza. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK cu diferentele intre cele doua cutii, mai putin in privinta nr. treptelor de viteze; sunt si cutii tiptronic cu 6 trepte de viteza. :D

....si tiptronic care dupa pozitia D au S si atat.am condus a4 2.5 tdi din 2004 cu asemenea cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!