Jump to content

Motoras Pentru Stergatoare


vavi
 Share

Postare recomandată

am facut actele si mi-am luat broscocu! m-am rugat tot drumul sa nu ploua pentru ca shtergatoarele merg in reluare ... nu incet ... foaaaaaaaaaarte incet ... prea incet ... si pe treapta a 2 ... nu am apucat inca sa ma uit si sa-mi bag nara dar nu se poate monta shtiu si eu ... un motorash mai nou ? mai puternic ... mai rapid (eventual ... de la volkswagen-uri mai noi, sau opel ... sau orice)

Modificat de vavi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut actele si mi-am luat broscocu! m-am rugat tot drumul sa nu ploua pentru ca shtergatoarele merg in reluare ... nu incet ... foaaaaaaaaaarte incet ... prea incet ... si pe treapta a 2 ... nu am apucat inca sa ma uit si sa-mi bag nara dar nu se poate monta shtiu si eu ... un motorash mai nou ? mai puternic ... mai rapid (eventual ... de la volkswagen-uri mai noi, sau opel ... sau orice)

niste contacte slabite, care nu mai fac masa? niste axe neunse? chestii din astea "basic" nu avioane de genul - schimba motorul ca nu mai intra in viteza... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niste contacte slabite, care nu mai fac masa? niste axe neunse? chestii din astea "basic" nu avioane de genul - schimba motorul ca nu mai intra in viteza... ;)

Subscriu. Dea lungul timpului s-a dovedit "stiintific" ca de cele mai multe ori caiuzele unei proate functionari sunt ffffffoarte simple.

Mai ales la masina ta care ar trebui sa fie toata pe 12V inclusiv motorasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate ansamblul shtergatorului, demonteaza si vezi ca sunt mari shanse ca tzutzuroaiele pe care se prind shtergaricele sa se mishte fff greu in tubuletzele lor. Eu pe chestia asta am rupt pinionul de plastic de la angrenajul melcat din motorash, la bus, pt ca reducerea e f mare, motorelul relativ puternic asha ca daca se blocheaza efortul e f mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi si eu cred ca sunt niscaiva contacte slabe sau o problema minora...daca cumva se dovedeste a fi de la motoras am eu unul de 12v daca iti trebuie sa-mi spui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum asta nu e o problema de tuning ci de tehnic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut eu o "inginerie", am mutat topicul aiurea si nu pot sa-l mai recuperez pt ca nu pot modera acolo unde este acum. Am vb cu moderatorul de acolo sa ne arunce inapoi mingea la noi in curte :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ... corect ... e de tehnic nu de tuning ... eu in ideea MODIFICARI am postat acolo ... o sa ma uit in weekend p-acolo ... e pe 12 v instalatia, si cate si mai cate trebuie reparate ... garnitura la pompa sprits inlocuita :) ca picura o picatura de benzina pe la 15 secunde + ca lasa o pata pe jos de ulei de undeva .. nu mare ... dar nu-mi place asha ... trebuie sa ne uitam ... deocamdata ne batem capul cu actele si lipsa de timp si nitsel lipsa de bani dar incet incet le fac pe toate si invat pe parcurs ce si cum ... :)

B)-->

QUOTE(Gabi.B @ Feb 22 2007, 10:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Desi si eu cred ca sunt niscaiva contacte slabe sau o problema minora...daca cumva se dovedeste a fi de la motoras am eu unul de 12v daca iti trebuie sa-mi spui :)

sigur, am sa te anunt dar alt motorash nu se potriveste? vorbesc prostii proabil dar altul de la alta marca de mashina? :lol:

Modificat de vavi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie asemanatoare mi s-a intamplat mie. Mergand, pe ploaie chiar, au inceput sa se miste stergatoarele din ce in ce mai incet. Dupa ce am desfacut motorasul am gasit cauza: din cauza mizeriei acumulate in timp, se gripase axul rotorului in bucsele alea. Solutia: desfacut, curatat bine, uns. Au mers brici apoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

astea sunt contactele ... poate sa mearga asha din cauza ca sunt murdare sau poate fi din contactul de la volan ? plus ... nu-mi merge viteza a doua cum am mai spus ... nu am avut spray sa le curat ... inca ... dar sambata asta le ashteapta ... curent primeshte deci nu vad de ce ar fi mizeria de pe contacte ...

post-9878-1173893319_thumb.jpg

post-9878-1173893417_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfat! desfa complet ansamblul de stergatoare. da-le jos de pe masina. verifica daca motorasul invarte la fel si daca pui contact direct pe borne. daca da, desfa bratele de pe axuri si verifica iar. daca merge bine, inseamna ca axurile sunt uzate/murdare/ruginite. daca merge la fel, inseamna ca motrasul trebuie schimbat, sau, daca te bagi, desfacut si curatat :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am vazut niste coduri la motorasele de parbriz, gen: 21,6x ; 216 ;21x.

ce reprezinta?

de astea este vorba:

IMG_0938.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema cu mersul in reluare este din curatarea bucsei care zice un coleg mai sus din motor, dar si din partea fieratanii exteriare care nu sunt unse.

Eu am scos tot afara am curatat motorasul i-am dat vazelina , la fel si la partea metalica de exterior, in special in zona unde se cupleaza stergatoarele, deoarece intra apa si spala vazelina.

Spor. (ce spune alex spune bine)

PS verifica si firele, ce intra in motoras, deoarece se poate sa fie cu izolatia mancata si sa fac un scurt asa mai mic , cat sa nu declanseze siguranta.

Modificat de SKULLMAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu mai e cazul... vavi a vandut masina :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul meu,dupa ce ca avea o singura treapta,si aia "foarte inceata" acu am vazut ca nu mai merge deloc....am gasit dimineata zapada pe parbriz si nu m-a dus capu sa o dau jos cu mana fiind si afanata si am dat drumu la stergatoare...am observat ca nu merge....m-am mirat...dupa care sa aud un pocnit,semn ca s-a DUS...o sa il desfac sa vad care e treaba..daca nu mai merge facut nimic....o sa apelez la voi sa il schimb :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,semn ca s-a DUS...o sa il desfac sa vad care e treaba..daca nu mai merge facut nimic....o sa apelez la voi sa il schimb ;)

postez eu inaintea ta: schimb motoras defect cu unul bun :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu mai e cazul... vavi a vandut masina ;)

nu mai citroends21 89 95, lasa vanzarea, eu am rezolvat problema altfel :D nu mai tii minte? am luat un motoras mai putin obosit de la tine :blah_: la care se vedea clar diferenta intre viteze si care mi-a si prins bine pe o ploaie torentiala ce-a tinut sibiu - cristian si putin mai incolo. iar asta care-l aveam eu, sunt sigur ca daca se unge bine la tijele alea interioare care duc chiar la bratele shtergatoarelor, ar merge nitselush mai ok

practic masina e la mine in curte inca si circul cu ea, s-a dat doar avans momentan. inca e a mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut niste coduri la motorasele de parbriz, gen: 21,6x ; 216 ;21x.

ce reprezinta?

de astea este vorba:

IMG_0938.jpg

ceva legat de codurile astea stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"sibiu- cristian, adica 12 km?? bun motoras... "

@ rica, ideea era ca daca nu-l schimbam, puteam sa stau linistit pe dreapta ca nu vedeam nimic la cat de slab era celalalt. Schimbat fiind, a facut fata ploii si vedeam si eu drumul. A fost ploaie din aia deasa cu picaturi mari de tot. Nu e vorba de distanta, ci de faptul ca "bine am facut ca l-am schimbat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"sibiu- cristian, adica 12 km?? bun motoras... "

poate brasov cristian, ca sibiu crisitan sunt mai muulti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit cand trebuia sa tac...scuze!! in alta ordine de idei, sistemul este foarte bun, la mine dupa ce am scos vopseaua si mizeria din lagarele finale a mers excelent. am desfacut cutia de angrenaje ca nu se opreau stergatoarele in pozitia de jos si am gasit totul impecabil, ziceai ca ieri a fost facut... problema era de la firele de legatura intre motor si comutator care erau puse prost de cineva.

@seby - depinde care Cristian, de BV sau SB, m-am gandit ca e vb de ala de SB

Modificat de ricacristea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

asadar... am o intrebare prosteasca dar cum la electrica fara schema in fata nu ma pricep...

am un motoras la split care mergea la 12V cu un mosorel de sirma infasurata pe o chestie ceramica... cum naiba cuplez motorelu?

schema splitului e in poza atasata. motorasu e ca acela postat de cristobob, cu 3 papuci. macar principiu de functionare ceva... sau daca e pe 6v cum il pun la 12?

daca ma iau dupa schema, am motoras pe 6v cu o singura viteza chiar de split insa trebuie cuplat la 12v si nu ma pricep...

4_52bug.jpg

tot aici, daca o sa citeasca cineva pricepit in electrice auto, ma poate ajuta contra cost sa imi faca niste module ca la prosti gen intrare 12v iesire 6v durabile sa imi leg si semafoare si eventual alte lucruri pe 6v la splituletz?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am motorasul pe 6V, iar instalatia pe 12V.

Am mers cu el asa mult si bine (si as mai fi mers daca nu murea masina).

Am vrut sa merg cu el pina se arde, si-apoi sa-l rebobinez la 12V. Dar nu s-a ars desi a mers uneori chiar citeva ore incontinuu.

Am desenat mai demult o schema de legare, pentru varianta butonului de actionare cu 4 borne: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=622696

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult Osi, insa eu am comutatorul la panou pe bord, comutator care imi inchide un circuit facut din 2 fire, nu am buton cu 4 papuci cum au broastele mai noi...

daca te uiti in schema mie imi trebuie o solutie sa leg un motoras la comutatorul D3 din poza... adica acela din panoul din stanga jos.

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!