Jump to content

se poate modifica inaltimea masinii in fata?


tonic
 Share

Postare recomandată

Nu stiu daca exista asa un topic aici.

Poate cineva sa imi spuna daca se pot regla suspensiile din fata la broscuta din 1963 ca sa fie mai inalta in fata?

La frana plus serpentina atinge un pic roata fata de oala farului.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1200 din 63 nu se poate. Eu la un moment dat inlocuisem amortizoarele cu telescoape de spate de mobra, ca sa se mai ridice. Ridicarea reushise, dar amortizarea... disparuse!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, cum, habar n-am. Mie mi-a ridicat-o mecanicul meu, n-am fost de fata :bounce:

Initial mi-a zis ca nu se poate (mi-o ridicase pe spate si de-acu statea cu nasu in jos). Dupa juma de an, cand am mai dus-o la el, cu alta problema, cand am luat-o m-a anuntat ca i-a saltat si fata. Si asa era. Prin ce metoda, nu stiu. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma masina sta un pic ridcata de spate.

daca o las un dinte mai jos de spate orae se rezolva problema sau are prea putina influenta asupra partii din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1200 din 63 nu se poate. Eu la un moment dat inlocuisem amortizoarele cu telescoape de spate de mobra, ca sa se mai ridice. Ridicarea reushise, dar amortizarea... disparuse!

daca puntea de 64 nu difera de 63, uite ca s-a putut .... :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o inventzie romaneasca: potzi sa faci nishte urechiushe la capul amortizorului (in partea de sus) si gata treaba....io am de-astea pt ca nu se potrivea prinderea amortizorului.....si-am rezolvat si inaltzimea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, cum, habar n-am. Mie mi-a ridicat-o mecanicul meu, n-am fost de fata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-a vrut sa-mi spuna atunci, l-am intrebat. A zis ca stie el cum ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar ca principiu, nu la amortizoare a umblat, alea au ramas tot alea, doar pe la barele de torsiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://homepages.picknowl.com.au/glenwall/lower.htm

http://beetle.cabriolets.online.fr/tech/ca...dification.html

http://www.runway34.com/mypics/morevw3.htm

e o chestie care o sa te indoaie la manopera, daca o faci la service... parerea mea... studiaza mai bine daca nu cumva o readucere la tinuta originala n-ar fi mai eficienta dpdv costuri...sau daca nu ti-o poate face cineva "homemade".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ;) , pe la barile de torsiune e smecheria ;) .. da' nici io nu stiu mai mult :-( da' era vorba sa mi-o ridice Sabin pe a mea, da' n-am mai apucat ca a plecat la mare, da' nu scapa d emine la intoarcere.. asa ca daca mai aveti rabdare 10-12 zile.. aflam ce si cum :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai corect sistem este mutarea fuzetei. Cu procedura asta nu se schimba nici uni unghi si nu se schimba proprietatile suspensiei si controlul directiei. Si schimbarea puntii din fata de la sistem fix la cel reglabil lucreaza, dar nu este 100% corect din privinta unghiurilor si nici suspensia nu este 100%. Cel din urma este cel mai ieftin de facut, vorbesc de pretul pieselor, dar costa mult manopera.

De ce nu incercati sa adaugati arcuri spirale(si mai bine daca este reglabil). Eu asa am avut inainte puntea din fata.

Eu nu cred ca daca schimbi telescopul o sa-ti ridice masina. Telescopul are rolul sa tina roata de pamint si sa nu sara roata. Tu ai probleme cu arcurile din punte. Desfa puntea si verifica toate piesele. Suruburile din mijlocul puntii sint la locul lor? Nu sint desfacute si arcurile sint rasucite?

O alta chestie, eu as vrea sa-mi stea masina in felul in care iti sta tie, adica fata mai jos si spatele mai sus. Vezi poze la german look.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www2.cip1.com/ProductDetails.asp?Pr...CC%2DC10%2D4031

Doua piese din astea se sudeaza in mijlocul celor doua tevi a puntii din fata si se poate ajusta inaltimea puntii.(puntea trebuie taiat in doua !!!)

Vaaaaaiii, cat de mishto si de ieftin!!! Tiiiiibbbbiiiiii.......... cum facem sa capatam si noi?!?!? :)

Recunosc, sa tai puntea si sa sudezi aia la mijloc e delicat, da' cum eu m-am nascut cu aparatu' de sudura in mana stanga si cu flexu' in dreapta (aici se poate lua si ad-litteram, cu discu' infipt :shock: in mana dreapta :) ), cred ca-i dau de cap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca trebuie taiata puntea in doua ,am niste pdf-uri cu toti pasi care trebuie urmati.Daca vrei o sa caut o modalitate sa ti-le trimit.Oricum trebuie data puntea jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistemele alea se gasesc si pe hoffman.

punte trebuie taiata pe mijloc si acolo se interpun aceste sisteme astfel incat din surub sa alterezi pozitia relativa a fasciilor elastice, care de altfel sunt fixe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!