Jump to content

Se Schimba Sau Nu Pe Garantie?


leone82
 Share

Postare recomandată

am fost la revizia de 10.000 si am vazut pe toba (pe final) rugina .. avea o gaura milimetrica si probabil de la apa sau mai stiu eu ce a inceput sa rugineasca ... se schimba pe garantie ?? sau nu ?

Cei de la service au vrut sai dea un pct de sudura .. nu am fost de acord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@black shadow

Frate pai la tine parca-i o gaura facuta cu autogenu'! :) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-mi vine sa cred cata gaura!cum ai descoperit-o si ce ai sa-i faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alteacupra

S-a rupt "mustata" (sau suport sau cum ii spune) de sustinere a tobei finale cu tot cu material , nu s-a dezlipit. De unde autogen pe drum spre munte :) ?

@ryco78

Se auzeau batai usoare (cum vibra toata linia, cap coada) si batai metalice cum lovea acel brat desprins de toba; in plus ma tot clanxonau si am oprit sa vad totusi sa vad care e problema. Initial am crezut ca sunetele erau din cauza drumului, mai mult de 40 km de serpentine format din placi de beton. De la o masina de ceva mii de euro nu ma asteptam :P.Poate era defect de fabricatie :P. Oricum cred ca dadea semne de "batranete" deoarece erau urme de umezeala "grasa" in locul unde era sudura, de mai demult. Problema rezolvata pe drum la fata locului, cu cordelina din dotare :P . Partea proasta ca m-am intors acasa din drumul spre munte, nu ma mai riscat alte aventuri ;) .

Am fost la dealer, reclamat problema, plimbat pe la vreo 6 birouri ( pana le-am spus pe un ton macabru ca e al 6-lea birou si sa nu ma trimita iar la primul...ca deja fusesem pe acolo si aceeia m-au trimis la ei , asteptat o ora sa faca constatarea (sa vada daca nu cumva a lovit-o bomba atomica), facut poze, lansat comanda ca nu aveau pe stoc (desi politica declarata a Porsche Romania e alta ;) ) si asteptare...

Se SCHIMBA pe garantie, nu se sudeaza!

Dupa ce mi-a adus masina inapoi din atelier sa mor nu alta, idiotul a urcat-o pe bordura ca doar nu e a lui si bucsaraia si cauciucurile trebuie vandute. Eu nu am urcat/fortat nici o bordura de cand am masina si "nea Gogu" isi permite :(

Singurul lucru pozitiv e ca se aude stereo evacuarea :). O placere, incepi sa-ti dai seama ca ai aruncat banii degeaba pe sistemul audio :(.Daca nu se facea pe garantie puteam sa ii fac o a doua evacuare :( .

Al doilea lucru pozitiv e ca voi avea toba noua.

Toba finala are o sigla mare VW.Mai bine o lasau "noname".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine nu ma ajuta nimeni ???? toba daca e gaurita ... mie mie se pare ca e inceput de sfarsit ... oricat de mica ar fi gaura ... sa astept pana se mareste gaura ca a lui blackshadow sau sa incep sa fac presiuni de pe acum sa o schimbe ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) domnilor in continuare raman la ideea ca mai nou masinile astea sunt facute sa reziste 5 ani si maxim 150.000 de km...cu toba , acum ca am citit si eu topic ul cred ca am si eu o problema ,de fapt sunt sigur...de fapt dc stau sa ma gandesc tu esti norocos...ca din a mea cutie de viteze a inceput din nou sa curga ulei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@black shadow

o intrebare suplimentara:daca s-a rupt suportul cu tot cu material ai pierdut si guma de sustinere sau aia a ramas agatata de caroserie?

@LEONtin

Sa stii ca ai dreptate cu pierdutul de ulei de la cutia de viteze.Eu am observat c-am la o luna dupa ce am cumparat masina(noua) si m-am dus la Seat,tot ce au facut a fost sa-mi stranga mai tare suruburile.I-am intrebat daca nu va fi nicio problema dar mi-au spus ca nu,atata timp cat s-au prelins doar 1-2 picaturi.Si faza cea mai tare a fost cand mi sa zis ca e oarecum normal :) pt. ca Altea (la data respectiva) vine din fabrica fara o etansare totala,adica fara lipiciul respectiv ce ar fi facut cutia de viteze 100% sigura :Driver: .Am ramas mut ;) si oarecum dezamagit de noua mea masina,la banii astia ar fi trebuit sa fie mai izolata ca o amfibie...

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa mai schimb frate...ca data trecuta doar v am povestit tot ce am facut ...au strans si la mine putin surubrile si acum iara am vazut ca este umezeala acolo...nu este deloc normal...va asigur eu...nu trebuie sa piarda deloc ulei nici macar o picatura..ca doar nu e dacia lu tata...stai sa vezi ila vara cd se va incalzi si se va dilata...asta astept sa se intample, sa se incalzeasca si apoi ma duc peste ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@black shadow

o intrebare suplimentara:daca s-a rupt suportul cu tot cu material ai pierdut si guma de sustinere sau aia a ramas agatata de caroserie?

S-a rupt cu tot cu material acel suport. Tamponul de cauciuc sau guma de sustinere impreuna cu acel brat desprins au ramas acolo agatate de caroserie. Bratul l-am "izolat" cu burete sa nu mai bata in toba in timpul mersului.

Piesa (toba) a sosit si luni sunt programat in service ptr. inlocuire pe garantie.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P gata, am schimbat toba. Acum am o toba nou nouta. Parca e mai lucioasa decat cealalta cand era noua :P .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine. Ma intreb daca chestia asta cu toba s-a intamplat numai la masini cu motor 1,6. Eu daca as avea leon acum as verifica si eu toba sa ma asigur ca totul e ok. Sunt un pic dezamagit de treaba asta. Sunt pe puctul de a cumpara alta masina din clasa leonului si deja am indoieli daca o sa fie leon sau altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca era defect de fabricatie. La toba noua, bratul e sudat chiar pe "buza" tobei si nu pe mijloc cum era la mine. O sa fac poze pentru exemplificare.

Daca ar fi maine sa-mi iau o masina din clasa Leonului, tot Leon as alege :) .

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!