Jump to content

Schimbat Ulei


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Salutare ma scuzati daca nu am gasit pe forum daca s-a mai discutat acest topic (probabil din cauza oboselii). Am masina din semnatura si am ulei longlife trb sa il schimb cam in 10000km. Care este cel mai bun ulei pentru un astfel de motor.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

castrol sau mobil 0W daca vrei long life sau 5w daca vrei pt 15000km.

cauta pe forum ca sunt foarte multe discutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK am intels dar ce marca de ulei ma scuzati daca sun cam cazut in cap :). Pai merg cu masina maxim 200KM pe saptamana, din care 100 ii merg in regim de autostrada express 170-190KM/h. As vrea sa raman tot pe longlife.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la marca e bine sa pastrezi o continuitate .adica sa pui de la acelasi producator de la care ai avut si pana acuma. Doar daca nu ai avut de la tractor, atunci sa schimbi marca ... NORMA trebuie sa fie exact cea recomandata de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai unde vad marca de ilei care a fost inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai luat-o de dincolo neamtul are "prostul" obicei sa agate o hartiuta cu marca uleiului, km la care a fost schimbat, etc.

Chiar daca ramai pe longlife, in Romania va trebui sa-l schimbi mai repede decat in germania. Este obligatoriu daca tii la masina ta. De aceea majoritatea dintre noi foloseste 5w si-l schimba la 10-12 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok guys mie imi arata ca trb sa il schimb dupa 10K parca e bine? Sa il schimb acum? Maxu ce marca de ulei sa bag.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Mobil ESP formula, dar e mai scump.... unde mergi sa-l cumperi trebuie sa aiba un programel care iti spune ce ulei iti merge la tipul de masina - restul depinde de buget.

LE. Indicat ar fi sa-l schimbi cat mai repede, nu stii pe mana cui a fost. De asemenea distributia si alte cele, nu vrei sa stii la ce belele te expui daca ti se rupe cureaua de distributie.

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distributia a fost candidata la 98K si acum am145K. Cat dai tu pe ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol SLX LongLife 3 , 5W30, asta la cat tre schimbat, pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol SLX LongLife 3 , 5W30, asta la cat tre schimbat, pareri?

eu nu l-as tine mai mult de 15000 km.poate 20000 km max,filtru de aer schimbat la 10000 km,filtru de motorina la schimbul de ulei si motorina euro5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de schimbul de ulei inainte de a pune uleiul nou spalati motorul cu ulei de aceeasi calitate ?cam 2 l turat putin si apoi golit si pus filtrul nou si uleiul nou?Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ANdi. B - 6 sute si ceva mii lei / L, daca bine tin minte.

adnico - aia se facea la dacii, si se mai face la motoare varza, si se punea ulei mai rau, nu de acelasi fel, frectie la picir de lemn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mikael_blue@yahoo.com

cele mai bune uleiuri sunt castrol,aral,mobil.producatorul recomanda 5w30 sau chiar 0w30 dar asta e valabil pana pe la 100 000 km parcursi.dupa acest rulaj apare o oarecare uzura si uleiul recomandat este 5w40 care are o vascozitate ceva mai mare.cei care au 150 000 km(un exemplu) si folosesc 5w30 o sa constate ca se pierde ulei si trebuie sa completeze intre schimburi.pentru tdi-urile mai noi(cele cu pompe duze) sunt uleiuri (gen aral tronic 431 5w40)speciale pentru pompe duze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!