Jump to content

De Care Benzina 95 Sau 98


Ahiile
 Share

Postare recomandată

salutare tuturor,

Am un golf 3 din 97 motor 1.4 L. O am de mai mult de un an jumate si mereu am bagat benzina fara plumb 95.

Intrebarea este daca bag 98 se intimpla ceva? dauneaza motorului? e bine sau nu?

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e teama ca nimic rau nu i se poate intampla motorului, poate a devina mai linistit(mai putin zgomotos) si sa raspunda mai bine la apasarea acceleratiei. Dar pt asta trebuie sa alimentezi mai mult cu acelasi tip de combustibil, de preferinta unul de calitate (MOL sau OMV).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rau nu are de ce sa-i faca. La mine nu se simte nici o diferenta intre omv 95 sau carera 100 in mersul masinii. Si in cartea masinii scrie ca e obligatoriu sa bag benzina min 95, iar o cifra octanica mai ridicata nu sporeste performantele pasinii. Concluzie: cifra octanica 98 nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca la masina ta o benzina cu cifra octanica mai mare nici rau nici bine nu va face.

cred ca la motoare de peste 150cp sa se cunoasca ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin '84 cnd benzina era la cota si cota foarte mica se incercau fel de fel de solutii. Din experienta mea dau doua exemple traite cu raspandita Dacie:

1. Am facut un plin cu benzina de avion cu c.o. de 100. Masina a mers bine dar sub asteptari.

2. Am mers cu diluant de vopsea care avea c.o. apoape 70. Din cauza detonatiilor am strans segentii de ungere din baie.

Concluzia o tragi singur. De la 95 la 98 nu este mare diferenta, nu cred ca se va regasi in performante cu mult superioare justificandu-se astfel diferenta de pret. Eu unul merg cu 95. Daca pui de 98 esti sigur ca este de 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cifra octanica reala pt benzina (OMV petrom Luk) de 98 ar fi 94 si pt 95 ar fi 92. sursa ar fi niste "experimente" destul de interesante efectuate aici: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=11464&st=0. (daca cititi sursa aveti rabdare si parcurgeti pana la capat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu are cu ce sa dauneze. Din contra poate se infige chiar mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
parerea mea ca la masina ta o benzina cu cifra octanica mai mare nici rau nici bine nu va face.

cred ca la motoare de peste 150cp sa se cunoasca ceva.

Se cunoaste si inca bine! La mine este diferenta mare la cum raspunde masina la 95 fata de 98. Nu simt mari diferente intre 98 si EVO5 sau Carerra dar de la 95 la 98 (MOL) simt diferenta.

Alex, ai mai repeta experimentul pe VW? Pentru benzina este benzina de avion (care trece de 100 dar este foarte uscata) iar in loc de diesel poti folosi cu incredere petrol de aviatie (care este utilizat pe elicoptere). Aceasta ultima fraza a se citi si cu mesajul " Nu incercati asta acasa!"! Pe bune: nu o incercati!

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat LUK98 si nu mi se pare cine stie ce, e mai buna mol98.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeam pe un forum diferit,un baiat a analizat cifra octanica a benzinei in laborator,tipul fiind petrochimist.

Cica aia de 98 are de fapt 94 cifra octanica

iar aia de 95 are 91-92 max,depinde de furnizor

Aia OMV are mult plumb in ea,iar el recomanda Luk Oil

Va zic si eu ce scria acolo,analiza e foarte detaliata si atent facuta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta personala:

In Romania eu alimentez cu 98. Totul ok. Am fost in Elvetia si am pus tot 98. A trebuit sa urc muntii, asta insemnand ca masina a fost destul de turata. Rezultatul a fost 2 becuri aprinse in bord. EPC si Check Engine. A urmat o scanare cu VagCom fara sa ii spun nimic mecanicului. Nu s-a gasit ABSOLUT nimic. Dupa i-am povestit treaba cu benzina. Raspunsul: "De ce n-ai spus domne' de la inceput?" Arderea a fost mai rapida si catalizatorul s-a supraincalzit. Nici o alta eroare. Benzina de acolo era chiar de 98. Masina mea merge cu Euro 4 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

????? ce explicatie e aia ca "benzina de 98 (elvetiana :frigbaitata: ) arde mai repede" . Pai conform cu standardele cu cit urci pe scara octanica benzinele ard tot mai greu ( au o rezistenta la autoaprindere mai mare) si nu invers. Vad ca si pe acolo ai dat de "mari meseriasi cu explicatii pertinente" . Acel "check engine" ti s-a aprins tocmai pt ca undeva in munti ai alimentat cu o benzina inferioara (dar care la acea inaltime se comporta ca cea de 98) si apoi la coborire acea cifra octanica nu a mai corespuns cu cerintale motorului si acesta a inceput sa sesizeze autoapinderea. Explicatia: cu cit urci, aerul fiind mai rarefiat, nu mai produce aceeasi presiune la compresie si astfel scade si probabilitatea autoaprinderi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe cine a avut Dacie stie. Cum puneai benzina nasoala "cifra octanica mica" cum iti tacanea (adica detonatii de la autoaprindere). Si ce faceai ... mai scadeai avansul aprinderii si se rezolva.

Mare adevar a spus Red. Cifra octanica arata exact rezistenta benzinei la autoaprindere, cu cat mai mare cu atat mai rezistenta (se masuara procentual un volum de izooctan aflat in amestec cu pentan la detonatie). Cred ca se facea confuzie cu cifra cetanica care e tocmai invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul merg cu 95. Am pus de toate felurile si sincer va spun nu am simtit mari diferente. Am foarte multi km condusi atat in tara cat si afara si cred ca am ceva experienta.

Dar totusi sa va spun ceva despre calitate, e drept chestia se intampla acum cativa ani. Drum Galati-Roma si retur, masina CIELO. Consum pana la Arad cu masina plina 8L/100km. Alimentat din tara si circulat in Ungaria si Austria consum 7,5 L/100km(chestie de trafic cred, fara carute, RABE etc). Alimentat AUSTRIA cu benzina de 91 consum 6,5 L/100km si parca masina tragea altfel.

Eu cred ca acum si in tara noastra benzina (cele mai multe) are o calitate destul de buna, asta in cazul cand nu umbla unii cu smecherii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt explicatii. As da numele service-ului dar ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu cred ca toti marii furnizori de combustibili sunt seriosi, problema este la angajati.

salariul fiind foarte mic, cauta sa si-l imbunatateasca prin diferite metode.

benzina la noi in tara de unde vine? nu e toata de la nenea patriciu - pedromidia?

aduce molul sau omv-ul direct din ungaria si austria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omv/Petrom au propria/propriile rafinarii. De Mol nu stiu dar cred ca ce este benzina sub Evo cumpara de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
1. Am facut un plin cu benzina de avion cu c.o. de 100.

NU exista benzina de avion. Ala e PETROL :beerchug: cu cifra octanica de 120.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misto treaba cu benzina de avion :)

Sa revenim la subiect, eu am alimentat si 95 si 98 pe perioade mari de timp. Ideea este ca nu am observat absolut nici o diferenta, nici relanti mai silentios nici raspundere mai rapida la apasarea acceleratiei, NIMIC. Cat despre putere, ca sa vezi diferenta trebuie sa ai ceva puternic. De ex. am vazut la Top Gear o emisiune in care testau un Clio 1.4, un GTI Mk5 si un Evo. Toate cuplate la dyno. Singura la care putea "simti" ceva era Evo, dar nu era cine-stie ce crestere.

Ideea este ca rau nu ii faci, insa avand in vedere ca e mai ieftina cea de 95, nu vad de ce ai baga 98.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trimis un mail la Mol Romania si mi-au raspuns ca singura lor benzina importata din Unguaria este EVO5 - macar pentru atata lucru poate merita incercata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

OMV Carerra 100 este benzina fabricata in Austria. Este singura de la OMV care nu se produce in Romania. Dar sa nu uitam ca si aceasta se poate innobila cu apa romaneasca. Nu este obligatoriu. :angry:

Benzina de avion nu se gaseste la statiile peco si se numeste cherosen. aviasol ne poate da mai multe detalii. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este un topic pe tema asta in subforumul de la "Tehnic".

Propun unificarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!