Jump to content

Inchidere centralizata Fabia


Florinel
 Share

Postare recomandată

nu prea merge...e telecomanda cu 4 butoane...e ceva defect undeva....unde o fi montata centralina??/

post-99468-0-35065800-1331311599_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 342
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    57

  • Carmina

    20

  • kelu

    18

  • VwAudiGroup

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

repede nu merge.... :lol: ba va merge daca apesi cele 2 butoane mai mari de pe telecomanda, din poza doar pe unul se vede semnul, dar banuiesc ca cele doua mari va fi combinatia castigatoare, lasa ,,centralina" ca aia este functionala, la tine inchiderea centralizata nu stie ca are si telecomanda.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat de mi s-a aplecat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Este posibil ca de la lipituri reci pe broasca sa se inchida si deschida aleator usile? Caci mie asa imi face. Doar usa dreapta fata nu joaca, cele doua din spate si cel de la sofer se inchide si descuie aleator.

E posibil deci de la lipituri reci? Daca da, care e cel mai probabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci in yala sau fire intrerupte.

As incepe chiar de la usa dreapta fata, cred ca ea e cea care le da tonul la dans celorlalte :icon_cheesygrin:

post-25544-0-77087400-1332353762_thumb.j

post-25544-0-96451000-1332353771_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am desfacut cauciucul ce leaga usa de stalp si cum am miscat mufa de jos, in care este si firul pentru deschidere - inchidere, tot "dansau" celalalte usi. Am scos mufa si era verde de la oxidare.

N-am avut spray de contacte, dar am miscat de mai multe ori, pana a incetat dansul, oricat am miscat nu s-a repetat fenomenul. Maine caut spray de contacte si reiau operatia. Sper sa fie doar atat problema.

Noroc ca sunt la Cluj si aici gasesc mai usor ce imi trebuie. (cel putin sper).

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

azi nu mi s-a mai deschid portbagajul...l-am deblocat din interior si din aproape in aproape..am vazut ca e motorasul ala de jos..care e incapsulat intr-un dispozitiv alb. E ars-nu mai invarte sau i s-au dus carbunii. Arata fix ca unu din ala la care ne montam cand eram mici elice.

Ce ma sfatuiti sa fac? Gasesc un astfel de motoras? dar nu stiu daca e de aceeasi putere/ Sau ma ajutati cu un cod de piesa? O sa incerc si la dezmembrari

multumesc

e fabia break 2005

asa arata

http://www.passatplus.de/umbauteile/motoren/1M0959781A-1.jpg

dar de unde il comand si cu ce cod?

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are scris codul pe el: 6H0 862 159 B. Fiind din Bucuresti, cred ca glumesti cu ,,de unde". :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult Carmina. solenoidul ala e. dar la dezmembrari am vazut ca e 100 de ron. o sa ma uit maine si pe original :) ele or fi la fel la toate? break/hatchback sau in tot grupul vag e acelasi solenoid?

eu poza asta am gasit-o pe net...era ca informatie despre cum arata, nu stiu sigur si nu cred ca asta e la fel-codul.

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca e ars, si nu doar cablajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt sigur...ca l-am invartit pe el putin si dupa aia cand actionam maneta...parca dadea sa o ia dar nu putea. Plus ca am masurat cablu per cablu pana am ajuns la el. Prima oara am inceput de la maneta si tot asa...la el se oprea totul. Parca ar avea carbunii dusi. am gasit la un baiat de hatchback dar nu stiu daca se potriveste.

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3B0 862 159 A

7L6 959 781(asta ar fi codul nou)

Am pus si niste poze sa vedem daca vorbim despre acelasi lucru.

L-am pus si desfacut sa vezi daca e motorasul ala la care ii montai elice cand erai mic :lol:

Cu el in mana la magazinul de piese nu cred ca ai cum sa gresesti.

post-25544-0-10215300-1332447452_thumb.j

post-25544-0-42060200-1332447509_thumb.j

post-25544-0-42641700-1332448101_thumb.j

post-25544-0-00834200-1332448112_thumb.j

post-25544-0-80047000-1332448140_thumb.j

post-25544-0-77963100-1332448214_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fix asta e da:)arata la fel pai si motorasul ala nu vi se pare ca e la fel?:) o fi de putere mai mare, nu contest. O sa ma duc la un magazin de piese dar l-am gasit la dezmembrari de la un hatchback. intrebarea mea daca difera intre sau credeti ca difera? cred ca il comand si daca nu se potriveste ii iau motorasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu difera nimic, Sudsemnatule ataca-l cu incredere :lol: in cel mai rau caz iti vei aminti de motorasul copilariei :lol:

Simpatic omul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am comandat, ajunge maine :) m-a lamurit un coleg de pe forum ce si cum :)

ps. multumesc pentru compliment :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut, am si eu o problema cu inchiderea centralizara, am o alarma maat 675 montata pe masina si de la un timp nu mai imi deschide cum trebuie masina...uneori cand o deschid incepe sa se inchida sa se deschida singura la intervale de 1 secunda .... alteori o apuca in mers sa faca asa...cand o deschid si are toane si incepe sa se inchida-deschida intr-una si geamurile de pe fata fiind electrice coboara singure....nu mi se mai aprind becurile din plafoniera la usa deschisa pana cand deschid portbagajul din masina si dupaia se aprind toate...uneori nici atunci si imi raman semnalizarile aprinse continu pana nu scot sigurnta pe care e legata alarma... sa fie tot lipituri la rece pe broasca de la sofer?

mentionez ca atunci cand se inchide-deschidea intr-una portbgajul se blocheaza si nu se mai deschide decat din masina....ma omoara...zici ca e bantuita

astept un raspuns...

Modificat de mur@
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Renunta la alarma si vei scapa de probleme, nu masina e bantuita ci alarma aia de cacao, am o cunostinta la fel ca tine patea, dupa ce a facut curatenie s-au linistit si apele. De lipituri reci vorbim dupa ce te scapi de maat.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult o sa o dau jos sa vedem cum se comporta dupaia...... revin cu amanunte din masina bantuita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin dupa cateva saptamani bune de "teste".

La mine era problema contactul oxidat in mufa din stalpul dreapta. De cand am dat cu spray de contacte/curatat pinii. E liniste. Nu mai joaca nimica. Si mergeam asa cu masina de aproape 4 ani, credeam ca era de la modulul AM de chei briceag.

Acum e totul ok.

Deci daca aveti probleme de inchidere deschidere aleatoare a usilor, verificati mufele albe din stalpi la usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna de curand cum a dat frigul am si eu probleme cu inchiderea, cand inchid usa se inchid si se redeschid usile si tot asa o apuca. Am inteles in mare ca ar fi din broasca intrebarea mea este urmatoarea spre norocul meu o ruda are un parc auto cu piese SH si are in parc 2 fabia dar cu volanul pe dreapta se va potrivi daca schimb tota broasca? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De potrivit stiu ca se va potrivi doar ca eu voi lua de pe usa din satnga care nu este cea a soferului sunt identice nu difera ceva contace intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca au butuce cu cheie, pe ambele parti, totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok si daca vei achizitiona doar broasca fara butuc....tu oricum vei folosi butucul/cheia pe care o ai acum.

Tu nu ai problema cu butucul, tu ai problema doar cu broasca usii.

In ambele cazuri se pot si repara, dar daca ai ales varianta mai comoda...decizia iti apartine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!