Jump to content

Inchidere centralizata Fabia


Florinel
 Share

Postare recomandată

Verificarea am facut-o la mufa cu un singur fir din cele 4 mufe de la stalp. Am scos mufa si firul dim mufa dinspre usa. Continuitatea am verificat-o pe circuitul din usa nu spre mufa XS4. Comtactul verificat intre papucul scos din mufa si masa. Asa am crezut ca este corect. Asa cum am spus mai inainte am pus la masa si pinul din mufa de pe stalp ca sa simulez contact inchis dar fara rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 342
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    57

  • Carmina

    20

  • kelu

    18

  • VwAudiGroup

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

semnalul de la switch, intra in calculatorul de usa. Acesta il "traduce" si il trimite pe CAN....ca informatie. Deci, tu nu ai verificat switch-ul.

Florine, nu toate masinile sunt la fel. NU si la Fabie. Deci el a verificat corect switchul. Informatia de usa deschisa se transmite pe cate un singur fir catre centrala electrica si nu catre modulul de confort.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu am avut timp sa verific schema electrica, si am raspuns standard..... mea culpa.

Inseamna ca, pana la urma are switch-ul pus prost ... sau are o problema pe cablaj....de are continuitate si cu usa inchisa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mutumesc tuturor pentru raspunsuri.

Precizez ca fata de usa nu a fost demontata pana acum, deci varianta cu switch-ul pus gresit cade. Ramane ca defectuinea sa fie la cablaj. Ce verificari mai pot face.... daca se mai pot face imi recomandati. Revin cu intrebarea daca se face resoftare sau se inlocuieste modulul de comanda. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un motoras de care imi trebuie codul la al meu este ;6Q1759801 si pe cel care l-am luat are codul 6Y1959801 , nu l-am pus inca . Oare sa mearga??????????

este vb de motorasul de la geamul din fata stanga . Mentionez ca am o skoda fabia elegance cu geamurile toate 4 elecrice si oglinzile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defectiunea de la broasca usa rezolvata prin repararea micro-contactului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Problema mea e urmatoare....Skoda fabia 1.4 mpi, an 2000, cheie briceag [ inchidere/deschidere pe cheie ], geamuri electrice fata !

Pe data de 1.01.2012 ( alta zi nu se putea sa se intample ), cand am dat sa incui masina din buton, supriza, usa soferului nu a binevoit a se inchide...Am verificat toate usile crezand ca e o problema generala...dar nu, doar usa soferului nu a mers....Am bagat cheia in yala si s -a inchis si usa buclucasa.....Ei bine de atunci sunt momente cand usa se deschide/inchide din buton, dar foarte rare...Precizez ca din interior, cand apas butonul de blocare al usilor se inchid toate usile....dar usa stanga fata Nu !

Din ce am citit pe topicul acesta am inteles ca problema ar fi 2 switchuri...asta sa fie si la mine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie demontata broasca si facuta o revizie generala-lipiturile de pe placa, motoras curatat, switch-uri interioare masurate.problema e in broasca clar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai repede e vorba de lipituri reci, pe placa yalei. Oricum, trebuie demontata yala si sa refaci lipiturile. Ti-am atasat poze orientative, sa vezi despre ce e vorba.

:lol: am postat in aceelasi timp....sorry - se poate sterge postul meu.....multumesc

post-30007-0-72556000-1325628439_thumb.j

post-30007-0-90150400-1325628454_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos ...O sa ma duc zilele astea la un electrician ca pe parte electrica sunt praf si nici nu am cine stie ce cunostiinte :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi la electrician dar vezi sa stie despre ce este vorba in propozitie ca de obicei dau niste diagnostice de trebuie sa schimbi si cutia de viteze :lol: .spune-i din start sa dea broasca jos si sa-i refaca lipiturile pe placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost mai devreme la electrician si mi a zis ca un releu ar fi de vina, ca a intrat apa pe acolo si ca a oxidat...Dupa 5 ma duc sa mi iau piesa inapoi si sa o montez, revin cu feedback...Sper sa rezolv problema :(

Legaturile de care ziceti voi erau okey

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avind in vedere ca are momente cind merge si cind nu(deci cind vine curent la motoras cind nu) e clar ca nu trebuie broasca schimbata .doar electricianul.se verifica daca sunt lipituri reci si se refac daca sunt dupa care se verifica daca microcontacti functioneaza daca nu se schimba si se mai verifica ca rotitele sa nu aiba dinti rupti si doar daca au dinti rupti schimbi broasca ca rotite nu cred ca se gasesc separat.daca vi prin gorj cauta-ma ca ne uitam la ia, eu am avut lipituri reci si le-am refacut .numai ca la mine se incuia cu cheile in contact dupa aceia nu am mai avut probleme

Modificat de liviu242006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mecanici ca aceia ce ti-au zis ca trebuie schimbata broasca sunt peste tot...

spune-i sa plateasca el pentru alta broasca si daca se rezolva problema, i-o platesti, daca nu, ciao!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica trebuie schimbata broasca.... :(

In general, se poate reconditiona - sa refaca lipiturile, sa curete colectorul la motoras - etc... dar poate nu stie, si ii e mai usor sa iti ceara aceeasi bani, doar sa monteze alta

avind in vedere ca are momente cind merge si cind nu(deci cind vine curent la motoras cind nu)

poate sa ii vina tot timpul curent, dar sa fie probleme cu colectorul motorasului si sa nu poate sa se invarta. Ori lipituri reci, ori curatare colector - in majoritatea cazurilor, se poate rezolva.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine exista si o problema mai veche cu inchiderea, se intampla de multe ori sa o descui si chiar daca deschideam usa se incuia in maxim 5 minute [ am inteles ca daca o descui si nu desfaci usa se inchide singura automat in 5 minute ]

Iar tipu' ala azi zicea ca din cauza broastei facea chestia asta ca nu stiu ce nu depisteaza

@ Florin ai PM

bn64and din pacate ai dreptate... :(

Modificat de mitzaN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu in 5 minute, ci sub 1 minut.....alarma - daca ai telecomanda pe cheie - comanda inchidere, daca ai descuiat dar nu ai deschis nicio usa - tu, avand problema la switch sau la lipiturile de pe placa - automat nu vedea usa deschisa si incuia masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor. Sunt proaspat posesor a unei Fabia Elegance 1.4 16V din 2001, si am si eu o problema cu inchiderea centralizata.

Masina se inchide si se deschide normal din cheia tip briceag, dar daca doresc sa blochez portierele din interior de pe maner de la sofer, se manifesta in felul urmator:

-apas pe blocare usi, se inchid toate patru si imediat in secunda urmatoare cele doua portiere de pe partea stanga se deschid inapoi si raman deschise

- apas pe deblocare usi, se deblocheaza numai cele de pe dreapta care s-au blocat

- daca inchid manual numai portiera din spate stanga, aceasta sta inchisa

Astept pareri si ideii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci pe placa de baza a yalei. Trebuie date jos yalele, desfacute si refacute lipiturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu de cand am luat masina nu a functionat telecomanda. inchiderea merge pe cheie si din butonul soferului. am schimbat bateria telecomenzii, dar nu e ea de vina. clipoceste un led rosu-parca sunt doua de la portiera soferului, alarma e nefunctionala....unde umblu, unde e centralina inchiderii? ca ma enervez si scot si segmentii de la motor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa cureti butoanele cheii? Cheia ai incercat sa o sincronizezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cheia nu are butoane, ele sunt pe un breloc. se vede ca au functionat, sunt uzate. dar cand apas se aprinde un led rosu, deci functioneaza telecomanda. nu stiu cum sa curat butoanele sau sa sincronizez cheia cu...?

P.S. nu stiu daca are importanta, dar cand incui si tin cheia 1 secunda in plus, se deshide geamul pasagerului, deci am invatat sa incui instantaneu, ca iarna asta am incuiat agale si la intoarcere imi ningea pe scaunul pasagerului!

Modificat de megamotoreta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inseamna ca alarma este after-market si e stricata. Nu prea ai ce sa repari la aceste alarme in general. E ceva ciudata la tine pentru ca in mod normal rotire lunga pe inchis= se inchid geamurile si se deschid cand rotesti lung spre deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,sau sa sincronizez cheia cu...?'' nu cheia trebuie s-o sincronizezi fiindca ea este functionala, tu trebuie sa sincronizezi telecomanda cu inchiderea centralizata a masinii .

Pentru asta trebuie sa faci urmatoarea miscare :icon_bounce: : bagi cheia in contact pozitia 0, apesi simultan ambele butoane ale telecomenzii si tii asa apasat pana ledul telecomenzii ramane aprins continuu ( nu mai clipoceste ledul :icon_bounce: ) in acest moment pui contactul pe pozitia cand se aprind toti martorii si apesi de trei ori oricare din butonul telecomenzii cel putin ptr. 1 secunda, daca miscarea ti-a reusit vei vedea ledurile de semnalizare ca vor clipi, daca nu repeti miscarea pana reusesti, ce vreau sa-ti zic te misti rapid nu stai la taclale sau gandesti ca oare ce trebuia sa fac? ca altfel pana de pasti tot in masina te-om gasi. :blah:

Daca tot esti la capitolul deschiderea masinii fara cheie poti incerca si asta :lol: :

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!