Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Pentru colegii din Craiova: se reconditioneaza telescoape, numai pe ulei, la d-nul Bebe pe strada Porumbului(in spate la Senata) in 1 Mai. Costa 300 ron perechea. Eu am facut acolo o pereche de FK, acum 2 ani si nicio problema pana acum. Recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neplacut, dar acuratetea acelor sisteme de testat amortizoarele de multe ori lasa de dorit. Au o marja de eroare destul de maricica (daca te duci la 5 service-uri, 5 teste, 5 rezultate diferite). Iei acele teste strict informativ, si mai pui in calcul cum simti masina la drum: (sta bine in curbe/nu, face ca o barca la denivelari, etc).

Da, este si in TM in, in mai multe service-uri sau la RAR. Doar acest test costa 20-30ron.

Am avut surpriza, neplacuta, asa aflu ca telescoapele pe spate sunt a 55-58% pe cand cele de pe fata la 77-78%, ele fiind cele din semnatura montate de noi ,de mine. Kitul format din arcuri si telescoape.

Chiar asa mare sa fie diferenta sau poate sa fie de la faptul ca s-au dus flansele, prinderea nemaifiind asa rigida? E plauzibila explicatia? pt ca nu prea imi vine a crede sa se fi stricat asa repede si mai ales pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ce zici. Cand am luat masina aveam amortizoarele fata terminate. Pentru linistea mea si a portofelului am  zis sa fac un test la amortizoare. Imi zice mecanicosu' ca am undeva la 77% pe spate si 75% pe fata. Imi mai zice ca masinile noi vin cam cu 82-85% asa ca sa nu imi fac griji, cu toate ca masina mea era o barca pe drum. Fiind prima masina nu prea stiam cu ce se mananca. Le-am schimbat dupa o perioada si am vazut o diferenta majora. Asa ca aceste teste sunt waste of time and money.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci atunci nu merita. Ms de info.

Macar nu arunc banii aiurea.

Cred eu ca cel mai bun test al faci tu pe drum.

Al meu mi s-a parut mai moale in comparatie cu al unui prieten de al meu care are amortizoare sport.

Am facut un drum mai lung saptamana trecuta, si chiar nu mi se par asa teribile.

Se comporta bine la denivelari, curbe, chiar si unele gropi.

Deci pana nu apar probleme mai serioase cred ca o sa raman la acestea.

 

Va doresc drumuri bune, drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Poate sa-mi spuna cineva de dimensiuni au arcurile pe spate ptr 1.4 Axp ca motorizare?

Le-am schimbat de curand si am urmatoare problema pe spate: arcurile vechi erau cu 2 cm mai mici decat cele noi (plus ca aveau inaltatoare de 5-6 cm). 

Cand le-am montat pe cele noi (fara inaltatoare), masina statea mai rau ca inainte, asa ca am pus la loc inaltatoarele. 

Cand am fost la un service cu ea (Vw/Skoda), mi-au spus ca pe spate am arcuri de Fabia  :dry: . 

 

Merci 

Modificat de Dmx30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile se iau dupa codul de culori, nu dupa ureche sau lungime.

Ce inaltatoare? au niste tampoane de cauciuc pe care calca arcul, sa nu fie pus direct pe tabla caroseriei. nu le ai alea?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Bogdamn, am intrebat daca se pot "regaza" amortizoarele pe gaz, dar undeva in Craiova m-ar fi interesat. Un prieten de-al meu din Cluj are citroen xantia cu suspensie pe perne si mi-a zis ca le-a regazat cu 60 de ron / buc si de asta intrebam...

Oricum cred ca o sa-mi cumpar unele noi marca KYB tot pe gaz, am inteles ca sunt mai rigide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci sa recapitulam....

Daca a mai pus cineva amortizoare KYB sa ne spuna si noua daca sunt rigide, ca mie asa mi s-a spus, sau ce alte marci recomandati cei care ati pus aftermarket si cum se comporta??

Astept opiniile voastre.

Modificat de borabcb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus amortizoare Kyb pe fata excel G (urmeaza si pe spate),tinuta este buna, masina cu jante de 17 si bucse la trapez pline , sunt exact cum doream, nici prea rigide, si nici prea moi, nu ai efect de barca dar mai mult ca sigur ca sunt ajutat si de jantele pe 17, daca aveam jante pe 15 aveam ruliu mult mai pronuntat.

 

Ca si fiabilitate nu pot sa ma declar, le am doar de 5000km, denivelarile si gropile le absoarbe exemplar, lin. Nu sunt sport deloc!sa nu te astepti la rigiditate, sunt cativa colegi care se plangeau ca sunt prea moi, prea confortabile.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat KYB Gas a Just pentru spate si sunt facute in Japonia. Foarte ok,cel putin pentru o masina ferma.

 

Daca vrei barca nu le recomand deoarece cand trec peste bumpere( acele limitatoare de viteza din cauciuc) se simt putin mai rigide, insa nu se aud zgomote ciudate si nu scutura tare.

post-32084-0-71611600-1430726505_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce credeti ca exista N-shpe coduri de amortizoare?! Cum scria un coleg mai sus ,amortizorul se comanda in functie de culoarea care exista pe arcuri.Daca cauti in catalogul on-line dupa caroserie si motor nu prea se potrivesc (ori sint prea moi,ori prea dure).Pentru o buna tinuta de drum a masinii conteaza si in ce stare este articulatia/bucsaraia/tipul anvelopelor.Parerea mea este ca pe aftermarket ca si pe OE exista 3 categorii-stock/drumuri rele/sport.Cele sport pe AM au aproape aceleasi caracteristici pentru stock OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul Deenman eu am amortizoare Sachs super touring fata/spate si pot spune k au fost moi de cand le-am cumparat. Nu s-au simtit deloc rigide exact ca si la tine...

Strik3eru ale tale KYB GAS A JUST ar fi exact ce imi trebuie mie. Cat au costat? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am luat cu aprox. 200 de lei bucata, se pare ca ceva promotie altfel ar fi fi costat 230 bucata 

 Pe epiesa le-am gasit tot cu aprox 200 de lei, insa platesti transportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,stiti cumva ce lungime au amortizoarele? Difera ca lungime cele sport,fata de cele soft? Am niste suspensii sport,si s-au dus amortizoarele pe spate,si vreau sa schimb doar amortizoarele,nu si arcurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua!

 

Cer niste sfaturi ca un incepator ce sunt!!!

Am masina de jumatate de an si am fost la service pentru o revizie si mi s-a spus sa schimb :   flansa + rulment  si   bucse brat oscilant

Nelamurirea mea este ce sa aleg din multitudinea de firme ???   Asta e ce am gasit pe un site si preturi acceptabile..Pareri?

Capture.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bara stabilizatoare original(celelalte nu tin mult),bucse lemforder iar restul nu am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Flansa + rulment kit lemforder, vine rulment INA si flansa lemforder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: arcurile de pe hatchback se potrivesc pe variant si invers ?

 

Ideea e ca vreau sa mai cobor putin masina doar din arcuri (Golf 4 Variant) si am auzit tot felul de pareri... unde gasesc o informatie oficiala ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bara stabilizatoare original(celelalte nu tin mult),bucse lemforder iar restul nu am schimbat.

 

La bucsa brat cea mare, daca vrei sa te tina, ia de seat Cupra, ca sunt pline, nu au acel gol, si de preferabil pe original.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele normale (Lemforder) mai nou sunt pline, nu au spatiu in interior, deci poti lua linistit simplu.

Si pe mine m-a mirat acest fapt, chiar si mecanicul mi-a spus ca pana sa mi le pun eu la o singura persoana a mai pus din astea. 

Costa in jur de 15/20 lei bucata , depinde de magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu stiu, eu am cerut expres de R32 si mi-au dat de alea, dar atentie, e mai nasol peste sinele de tramvai, nu mai absorb asa vibratiile ca si cele simple. Insa si masina e mai rigida in rest, pe franare masina nu mai da in spate 1-2cm chiar cand se opreste, se opreste in loc fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci de la Lemforder am gasit doar ce este in poza.Inteleg ca imi trebuie 4 bucati?Doua si doua,nu?  Multumesc

 

 

Parte montare : spate
Parte montare : punte fata
Parte montare : pe ambele parti
Tip legatura : pentru brat transversal

 

Capture.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asta e descrierea de pe site :                                                                       

 Parte montare : punte fata

Parte montare : pe ambele parti
Parte montare : fata
Tip legatura : pentru brat transversal
Tip montare : suport cauciuc-metal

Capture.jpg

Modificat de john00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, doua si doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este o metoda buna de diagnostic pentru flansele amortizorului fata, daca tin cu o mana de flansa si fac balans masinii. Se simte in flansa stanga la mana o mica bataie iar in dreapta putin mai tare.  Le-am schimbat acum 25 000 km si de atunci am circulat in proportie de 90% pe drumuri bune. Parca simt si in volan la denivelari mici si dese(gen valuri in asfalt) lovituri...de parca joaca cumva volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: arcurile de pe hatchback se potrivesc pe variant si invers ?

 

Ideea e ca vreau sa mai cobor putin masina doar din arcuri (Golf 4 Variant) si am auzit tot felul de pareri... unde gasesc o informatie oficiala ?

 

Multumesc.

 

Nu ma ajuta nimeni ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!