Jump to content

Cutie De Viteze


bogdangolf
 Share

Postare recomandată

În elsa zice că Gear oil G50, SAE 75W90 (synthetic oil), 1,9 litri, iar în autodata SAE 75W90 (synthetic oil), 2 litri. G50 este specificaţia pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot 75W90 mi-au zis si la piese auto asa ca din asta am luat. Mi-a dat ceva de la o firma belgiana Kross si zicea ca e f bun. Vad insa ca pe el scrie ca e semi-sintetic si nu gasesc codul G50 pe el. Scrie API GL-3/GL-4/GL-5 si MIL-L-2105 D. Il las pe asta sau schimb cu unul sintetic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Văd că la ei pe site zice că este "synthetic based". Nu ştiu să-ţi zic despre calitatea lui, posibil să fie bun. G50 scrie numai pe  cel original, dar este scump, vreo 100 lei litrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75w90  am  citit  si  eu  pe  un  topic.recomandat  de  producator.


aveti  idee  daca  se  potriveste  cutie  de  1.8  la  mine?ma  gandesc  la  un  schimb  dar  nu  as  vrea  sa  fie  mai  slaba  ca  originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa il las pe asta deocamdata sa vad cum se comporta. Cred ca o sa fie oricum mai bun decat ce e acum in cutie, pentru ca eu unul nu l-am schimbat niciodata in ultimii 7-8 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Poti sa-mi spui cum se cheama bucsa aceea. Eu n-o gasesc pe nici un site. A mea e coapta toata si trebuie sa o schimb.Eventual un cod. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am un golf 3 1.4 din 95',mi se auzea un fluierat intra 5a qm completat cu ulei si degeaba,ieri dimineata se auzea un rontait la relanti si am facut un drum in bucuresti si a inceput sa se auda un rontait puternic intra 5a,mi-am continuat drumu sa ajung acasa si a inceput sa se auda in toate vitezele acel rontait,ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei zgomotele din cutie necesita interventie urgenta,ai observat si tu cat de repede s-a agravat situatia(in cazul tau).Cred ca din moment ce se aude in toate treptele ar putea fi rulment deteriorat,nu cred ca e indicat sa mai faci drumuri lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi sunt la servici si am zis sa imi fac o idee,maine dimineata ma pun pe treaba,multumesc mult pentru raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai schimbat cineva kit-ul de ambreiaj la golf 3 1.4?la ce trebuie sa fiu atent?ma gandesc sa il schimb acasa cu inca 2 tovarasi mai priceputi un pic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ajutor !! va rog daca puteti sa imi dati si mie o idee. nu pot sa desfac surubul pe care se baga ulei la cutie de viteze. asi putea sa bag prin alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul cu hexagon de 17 de la roata stanga fata nu-l poti desface? Din ce cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cu inbus de 17.nu merge.e stricat hexagonu... am alta optiune .pe unde sa bag? surubul de golire merge perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci pe la bulbul de la marsarier. Se scoate mufa, se desfileteaza si apoi incerci sa bagi. Din cate imi amintesc partea bulbului care intra in cutie este plina de ulei, deci uleiul ajunge unde trebuie.

Problema e ca nu stii ce cantitate de ulei ai nevoie de pui pentru a fi la nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde se afla bulbul.nu stiu care e?o poza ceva daca poti ma-r  ajuta mult.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai bine incerci sa desfaci partea aia de cutie care contine surubul pt. a-l gauri si apoi fileta incat sa poti infunda gaura cu alt surub(metalic, nu conteaza).Toata munca asta te va ajuta pe viitor sa observi nivelul de ulei in cutie.Demontarea se face pentru ca nu poti sa retii spanul burghiului care va cadea in cutie respectiv in ulei.Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu am gasit. La golf 3 1.6 din 94 e o bucsa mare care se vede de sub capota . E amplasata intre tije . Nu sunt meserias deci sorry . As vrea sa stiu cum ii zice si cum se schimba. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

70386204_1_1000x700_nuca-timonerie-nuca-

 

 Asta e? Nuca timonerie ii zice. Iar de schimbat are 2 suruburi de 10 mi se pare, dupa schimbare trebuie reglata, dar nu e de speriat :)

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ce trebuie reglat la ea , ca eu am schimbat-o si nu am reglat nimic , si nu am observat nici o schimbare de functionare . Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!