Jump to content

Cutie De Viteze


bogdangolf
 Share

Postare recomandată

Eu am dat pe cutia mea 650 RON, de la Brasov, cutii sh gasesti pe net, sau la dezmembrari.

Nu prea cred ca se poate face verificare la cutie, cand nu este pe masina, sa vezi daca face ceva, este mai mult la risc.

Manopera la ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o mare prostie!!! Am desfacut tabla pe care am indicat-o si in poza si mi-a curs circa 1 litru si ceva.Este acel ulei uleiul cutiei de viteza?Ca marea problema este ca surubul de completare este intepenit (inclusiv la un service mi-a zis ca nu poate) si mi-e sa nu se strice ceva mai ales ca nu pot renunta la masina acum.Ce se poate face ?

post-30655-1259421551_thumb.jpg

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca este ok daca bag uleiul pe acolo? Deci pana la urma uleiul care acurs este uleiul de la cutia de viteze (eu m-am speriat sa nu fie ulei sau lichid special doar de la ambreiaj).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru reglarea schimbatorului de viteza "ca la carte" se foloseste lera vw 3104.Are cineva asa ceva sau macar dimensiunile lerei? Pe net am vazut ca e pe la 4-5 euro, dar cei care o comanda de pe e-bay iti iau 10 euro doar ptr comanda.

post-30655-1259562906_thumb.jpg

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, Am revenit din nou cu problema agravata. Am fost la mecanic si am schimbat kitul de ambreiaj, la ceea ce credeam eu(si mecanicul) ca e rulmentul de presiune am aflat dupa toate astea cu stupoare ca nu era el de vina.

Drept urmare 900 Ron cheltuiti degeaba. Am schimbat inainte de ambreiaj uleiul din cutie si a inceput sa mearga aproape perfect cutia desi se mai auzea si zgomotul dar nu ma interesa atata timp cat mergea foarte bine. Cred ca in timp ce mi-a schimbat ambreiajul mi-a fortat cutia pentru ca a inceput sa imi curga tot uleiul din cutie de atunci, Mi se prelinge pe langa planetara, iar din rotire planetara il arunca peste tot pe motor :| Deci 900 de RON si masina a iesit mai stricata decat era. Acum nici uleiul nu mai sta in cutie.

Ma intrebam, acolo la diferential ce are cutia pentru a prevenii curgerea uleiului, semeringuri? si daca da se pot inlocui fara sa fie data jos cutia fara sa fie data jos de pe masina. M-am saturat de toti mecanicii din tzara asta, sunt niste incapabili, tot ce fac e sa iti ia banu si sa te lase cu ochii in soare.

Dupa ce mi-a schimbat ambreiajul si i-am aratat ca masina se manifesta la fel am primit si raspunsul "Eu zic sa mergi asa cu ea" :vaidecapulmeu: Pai trebuia sa imi zici asta inainte sa imi schimb ambreiajul inaptule. Ok. Dupa 300 de km il sun si vb frumos cu el din cauza ca pe langa probema pe care o aveam mai curge si uleiul. Primesc alt raspuns "Cred ca s-a fortat ceva prin cutie si s-a rupt de asta curge uleuiul." Imi vine sa mor, parca vorbesc cu un om care nu ma aude. Acum nu mai merge nici cum mergea inainte sa o bag in service si pe langa asta nu mai are nici ulei pe care am dat 150 RON si trebuie sa imi cumpar altul. Imi vine sa mor!!!

Acum vreau ca sa imi fac cutia sa nu mai curga, si cam atat, nu ma mai intereseaza altceva.. Merg cu masina asta pana nu mai merge. Cine a mai desfacut cutii si poate sa imi zica ce pot sa fac sa nu mai curga pe acolo. Precizez din nou ca curge pe la planetara. Scuze de exprimari dar sunt foarte nervios, si suparat, si am scris si la repezeala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fi spart/crapat ceva. Normal nu avea ce sa se intample atunci cand dai jos cutia. De aceea e cam ciudat sa fie semeringurile de la planetara. Daca acesta e cauza, schimbarea lor pe pozitie e cam dificila, cutia ar trebui data jos.

Busonul de scurgere a fost strans bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca au fost stranse bine. Ceea ce este ciudat este ca motorul, capota, servofrana, panoul de tabla dintr habitaclu si motor, toate sunt pline de ulei, De unde eu trag concluzia ca planetara arunca uleiul peste tot. De spart sau crapat ceva sper ca nu dar am sa verific maine mai atent. Poate o fi batut pe acolo in ceva ca sa dea jos cutia... si s-au dus semeringurile... Cine stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa dea cutia jos trebuia sa desfaca planetarele care sunt stranse cu cate 6 suruburi torx. Nu prea avea ca sa sparga acolo. Daca prin absurd ar fi spart ceva, la cat ulei spui tu ca a aruncat acolo inseamna ca e ceva la carcasa (o fi sparta carcasa in dreptul grupului). Daca ar fi semeringul nu ar fi putut arunca ulei tocmai pe capota, ar fi facut balta jos. Daca ar fi burduful planetarei rupt ar fi aruncat vaselina, nu ulei. Ramane sa speli totul in jurul cutiei, inclusiv cutia, suspenzi bine pe o roata din fata, bagi viteza 1 si urmaresti pe unde se scurge uleiul. Poti da cu praf de creta pe la semeringuri sa vezi clar pe unde se scurge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul totusi s-a scurs in 400 km Piatra Neamt - Bucuresti, Viteza constanta 100km/h asta inseaman ca plannetarele s-au invartit ceva. Ma duc pana jos sa iti fac o poza sa vezi cum arata motorul :blink: Sexy. Oricum am sa ma uit mai bine sa vad pe unde ar curge, Sper sa fie ceva banal, desi doar sper :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si pozele. S-a mai uscat intre timp uleiul pentru ca nu am mai mers de vreo 6 zile cu ea. Oricum planetara pe care o suspectam vad ca e mai uscata decat cealalta care nu prea cred ca e de vina. Am sa ma uit maine si sper sa ii dau de capat. M-am saturat sa le dau bani la mecanici k sa imi strice si mai tare masina. :)

dsc01758m.th.jpg

dsc01759.th.jpg

dsc01760p.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare in regula capatul dinspre cutie al planetarei. Uite cum ar trebui sa arate acolo

post-6155-1260211071_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce te referi capatul planetarei? Am facut poza si la cealalta planetara.. Aia care se vede mai bine in poza ta. Cum ar trebui sa arate?

dsc01761r.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima poza capatul surubului de jos este liber

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc in legatura cu , cutia de viteze nu vreau sa te descurajez dar la 1,6 nu prea exista cutie fara probleme .

Asta este boala lor sincer este defect de fabrica ,nu tin cutiile la 1,6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu, poti schimba semeringul la planetara fara sa dai cutia jos, se scoate doar planetara pe la roata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai greu de scos siguranta ce tine flansa de prindere a planetarei, vezi sageata rosie. Daca mecanicul se incumeta sa o schimbe pe pozitie, o poate face si fara a da cutia jos. Oricum planetara trebuie scoasa. Acolo unde am incercuit si pus bulina rosie nu trebuia o piulita?

post-6155-1260214167_thumb.jpg

post-6155-1260214176_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie, are filet acolo... nu stiti pe cineva cine are un canal sa urc masina pe el sa ma uit eu pe sub ea sau sa incerc sa fac ce am de facut.. ca nu mai am incredere in mecanici :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu vechea mea problema legata de orificiul de umplere la cutia de viteza.Intrucat nu pot sa-l desfac, iar la service mi s-a spus ca trebuie demontat planetara sa poata avea acces la el (si asta costa!) m-am hotarat sa fac eu ceva:

-sa incerc cu dalta sa tai buza exterioara a surubului si sa incerc sa-l fraieresc asa sa se desfaca

-sau sa dau o gaura in acest surub,sa montez un surub de 8 mm

Problema este ca nu stiu daca o sa reziste cutia in cazul folosirii daltii, iar in al doilea caz mi-e frica sa nu fac vreo prostie cu burghiul - sa treaca de surub si sa gaureasca te miri ce prin cutie!

A vazut cineva o cutie desfacuta? E 'safe' sa dau gaura cu simt in acel surub?

Partea cu umplerea cutiei pe la contactul de marsarier a picat deoarece nu pot baga mai mult de 1 litru, iar eu am golit din prostie tot uleiul din cutie si am bagat prin contactul de marsarier cca 1 litru, dar a facut spume si acum trebuie neaparat sa-l golesc tot si sa pun ulei nou.Deja in a 5-a se aude un suierat puternic si a cam inceput sa faca la fel si in a 4-a dar nu atat de simtitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam aceeasi problema am avut si eu numai ca m-am gandit inainte sa golesc cutia sa desfac surubul de umplere ca altfel ramaneam cu buza umflata si cutia goala. Cum acasa nu puteam sa fac aceasta operatie iar primii doi mecanici la care am fost au zis ca nu se poate desface din cauza ca nu a mai fost desfacut de foarte mult timp. Daca erai din bucuresti iti ziceam un service care te-ar putea ajuta, la care am facut-o si eu bineinteles :beerchug: Apropo intra cam 4 -4,5 litri de ulei la cutiile de 1.6 pentru cine e interesat :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mult :beerchug: ulei 4 - 4,5 poate atat iti intra in motor in cutie mai mult de 2 litri nu are cum sa intre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am rezolvat-o!

-nu mai pot folosi metoda cu dalta deoarece nu mai este nici o portiune din surub afara

-nu pot folosi nici bormasina decat daca demontez planetara

Dar pe aici nu se poate? Asta este senzorul de viteza nu?

post-30655-1263651454_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mult :P ulei 4 - 4,5 poate atat iti intra in motor in cutie mai mult de 2 litri nu are cum sa intre

[/quote nu, atat a intrat la cutia mea de 1.6 repet. putin peste 4 litri. Nu stiu daca este normal dar poate sa ma lamureasca cineva dc a curs vechiul ulei din cutie mai subtire decat apa? este posibil sa nu fi fost schimbat deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca uleiul este foarte subtire, trebuie sa il schimbi. Eu am tot ca tine, motor 1.6 ABU, cod cutie este CHL. Ai grija cu cutia, se gasesc foarte greu cutii cum avem noi, eu am cautat o luna. Eu am pus ulei in cutia mea pe la senzorul de viteza, asa cum ai aratat tu in poza. Ca sfat, ai grija cum il scoti, ca are o tija de plastic care iese din el, sa nu iti cada in cutie. Daca vrei sa golesti cutia de ulei, si nu ai pe unde, te sui cu masina cu partea dreapta pe o bordura, si desfaci capacul de la viteza a 5-a, apoi umpli pe la senzorul de viteza. Daca mai ai nelamuriri, scrie, si pe cat este posibil, te ajut. Succes, te asteptam cu noutati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult.O sa pun ulei in cel mai scurt timp.Il golesc tot si pun 2 litri ca sa am liniste.Apropo ce ulei ai pus?Ca eu am completat cu mobil 80-90 si am scris ca a facut muci.Da, tocmai am gasit topicul dedicat uleiului ptr cutia de viteza asa ca o sa vad parerile baietilor si o sa aleg eu ceva.

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!