Jump to content

Capacitate Rezervor Tdi


tzucul
 Share

Postare recomandată

E cineva care a bagat 70l in el

Am bagat eu 68,5 odata. Am umblat pe range 0 vreo 20 de km :) Dar nu mai fac deastea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am marimea la picior 45.inseamna ca mai am 3 litrii :)) . asa zic si eu ca mai sunt 7 litrii cand se aprinde pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, intrucat urmeaza sa plec in concediu cu masina, ma poate lamuri cineva cum functioneaza butonul de aerisit de langa buson ? trebuie tinut apasat in timp ce alimentezi, sau dupa ce se decupleaza pompa cand e plin rezervorul, il apesi sa iasa aerul, dupa care alimentezi cat mai intra ?

Multumesc. Stiu ca s-a mai discutat intr-un topic parca, dar nu l-am mai gasit .... :king:

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ii bag motorina pana sus apoi apas pe buton, apoi iar bag pana sus, iar apas pe buton. Poti sa il tii apasat si in timp ce alimentezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci. E cam complicat sa-l ti apasat in timp ce alimentezi .... il impingi cu varful pompei sau cum ? ca este foarte mic ... si cand il impingi cu mana, trebuie tinut ceva timp apasat sau ajunge sa il apesi scurt si iese aerul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie impins inspre partea soferului, nu inspre spatele masinii.

Si da, poti sa-l impingi si in timp ce alimentezi. Unele pistoale de alimentat au prevazut un guler acolo si tin apasat butonul.

Atentie insa. Sa nu lasi in soare masina cu rezervorul umplut astfel. Practic elimini rezerva de aer ce permite motorinei sa se dilate. Daca e plin pana-n gat si lasi masina in soare o sa ai surpriza sa gasesti o baltoaca de motorina sub ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa fie cazul ... alimentez si plec intr-o excursie de 1200 de km in Grecia ... si vroiam sa alimentez cat mai mult de la noi din tara.

Multumesc de info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iti dai seama cand trebuie sa iei degetul de pe el. Se aude ca un fasait cand intra motorina acolo pentru ca iese aerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,am umblat si eu la al meu rezervor,s ai curat sorbul si cu aceasta ocazie,i am facut si plinul,masurat cu bidonul de 5l,au intrat 73 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,pe la buson,dupa ce am montat totul la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75 l am bagat la combi de pe range 0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De pe range 0 am bagat 70 de litri la kombi cu capacitate scrisa in certificat de 62 de litri.

Insa ceva interesant am observat la un passat b4, care cu toate ca in certificat scrie 70 de litri, eliberand perna de aer, alimenteaza cu 100 de litri la full

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!