Jump to content

Capacitate Rezervor Tdi


tzucul
 Share

Postare recomandată

as avea o intrebare cat are rezervorul pana la urma un passat?se sice ca 62 litrii dar cu tot cu rezerva sau fara?si daca se poate scoate aerul din rezervor pe la supapa aia de la gura de umplere!stiu ca un prieten baga mai multa motorina cand apasa o supapa la intrarea in rezervor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca un prieten baga mai multa motorina cand apasa o supapa la intrarea in rezervor!

Acea supapa iti permite sa umpli rezervorul suplimentar care la mine e de 7 l.

Nu stiu la Passat dar la mine sunt 55l + 7l=62l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din cate stiu eu. rezervorul are 62 de litri plus 8 litri rezerva. din certificatul de inmatriculare reiese ca rezervorul are 70 litri.

supapa de la intrarea in rezervor nu este pentru umplerea rezervei ci pentru pastrarea unei rezerve de aer, ca in cazul in care este foarte cald, sa existe spatiu pentru refularea combustibilului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Eu cred ca ce scrie pe talon este rezervorul fara rezerva. Daca pe talon scrie 70l atunci masina are 70l + 7 l rezerva.

Eu am testat pe a mea, am mers pana cand acul indicatorului de a ajuns sub ultima linie rosie a cadranului si apoi am alimentat fix 73,4l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mut acest topic la aria Passat B5 deoarece tipul si dimensiunea rezervorului tine mai mult de caroserie decat de tipul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In carte scrie " ca. 62, din care rezerva ca. 8. ". Eu inteleg de aici ca rezervorul are 54 iar rezerva este de 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Rezerva aia tot nu inteleg cum se actioneaza cand apesi butonasul. Adica rezervorul e de 62 si mai are o alta rezerva de 8L sau rezervorul e de 70 in total dar butonasul acela nu te lasa sa bagi numai 62 si daca il actionezi 70.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine rezervorul propriuzis are 62 litri. "Rezerva" este de fapt un rezervor suplimentar care se umple de fiecare data cand pui capacul la rezervor si se actioneaza acel butonas. Dupa mine scopul acestei "rezerve" este de a preintampina scurgerile din rezervor atunci cand acesta este plin (62 l) si este expus timp indelungat la temperaturi ridicate (atunci se modifica volumul motorinei). Daca alimentezi si pleci imediat la drum poti sa faci si "supra-pilnul" (62+8) actionand manual acel butonas.

Modificat de vw_4_ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca mai este un rezervor din spusele tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca rezervotul are 62 l cu tot cu rezerva, deoarece cand se aprinde becul la combustibil, eu umplu rezervorul pana in gura, tinand supapa apasata si mai mult de 54, 55 l, nu intra, socotind rezerva ramasa de 7, 8 l la aprinderea becului, rezulta 62 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand te mai duci la peco, baga 20 de litri sa zicem si pe urma scoate pompa si apasa butonasul ala si sa asculti cum se elibereaza aer din rezervor ("bolboroseste" ceva). Practic motorina este tot timpul in rezerva aia. Nu am vazut niciodata un rezervor defacut. Am vazut o poza aici pe forum din etka parca cu un rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un rezervor desfacut si mi-am putut face o idee despre ce se intampla acolo. Daca vreti, va fac si niste poze sa vedeti.

Capacitatea e intr-adevar in jur de 62 de litri CU TOT CU REZERVA.

Acea rezerva, e practic "gatul" de la rezervor pana la buson. Pana ajunge combustibilul la acel gat, poti turna linistit. Cand a ajuns acolo, trebuie eliberat aerul prin acea supapa actionata lateral si al carei capat e conectat la baza "gatului".

Nu e recomandat sa se umple si rezerva, ea fiind disponibila pentru surplusul rezultat din dilatarea combustibilului la temperaturi ridicate (vara).

La motorina nu prea e periculos, avand un factor de dilatare mult mai mic. La benzina, umplerea "rezervei" poate avea ca rezultat curgerea benzinei din rezervor (pe la buson).

Acea supapa e actionata automat in momentul in care infiletati busonul la loc. Astfel se realizeaza uniformizarea presiunii din rezervor (atat la dilatare cat si la contractare/scaderea nivelului).

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci vara e recomandat ca sa umplii si rezerva NUMAI daca pleci la drum lung, daca umplii rezerva si dupa lasi masina in parcare nu prea e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin eu asa am patit. Mi-au curs vreo 5-6 litri din rezervor. Eu tin minte ca, asta vara, inainte sa plec la mare ,mai aveam vreo 8 litri in rezervor si am mai bagat aproape 60, cu tot cu actionare manuala la supapa aia. Am facu plinul pana in "buza" si cand am actionat aia se vedea cum se lasa motorina., si am mai bagat peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg nimic, in afata de faptul ca rezervorul are 62 litri :rolleyes: . Am citit doua forumuri despre acest subiect si tot nu m-am lamurit(nici baiatul de la peco nu stia:).

Ma duc la peco cu 0 litri,introduc motorina pana se opreste automat pompa, cati litri am introdus? Din ce zice Cosmin inteleg ca introduc de ex. 55 litri, iar pentru a introduce 62 litri trebuie sa actionez acel buson de plastic.

"Nu e recomandat sa se umple si rezerva" adica nu e recomandat sa introduci 62 litri in rezevor ?

Si nu inteleg de ce ii zice REZERVA ?! :angry: Daca era rezerva, trebuia sa introduci 62 l in rezervor, iar daca vreodata ajungi pe zero cu motorina, sa beneficiezi de o rezerva de 5-6 litri. Toti pe care i-am intrebat traiesc cu impresia asta gresita.

Modificat de marcopolo15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti cu 0 litri in rezervor si alimentezi, alimentezi pana la 62L, daca apesi butonul de rezerva si alimentezi mai intra inca 8L. In total 70L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cum banuiam. Rezervoru in total are 70 de litri da nu e recomandat sa bagi atata, risti sa iti curga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Nu cred ca o sa am ocazia sa imi curga vreodata din rezervor:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce supapa vorbiti voi ? O fotografie ceva sau descriere mai amanuntita se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l@u nu imi vine sa cred ca nu stii despre ea... deschizi capacu rotund de la rezervor (cel interior de plastic) si te uiti "pe teava" undeva in partea stanga este un tzumburush si il apesi (in fatza) cu pompa de motorina si iti mai incap inca 8L :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sbp daca am dat importanta vreodata...maine ma uit atent !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nici eu nu stiam de acea supapa, chiat sunt curios o sa uit maine.

Tot nu m-am lamurit pana ma urma rezervorul are 62l cu tot cu rezerva sau 62 +8l rezerva.E cineva care a bagat 70l in el

Eu nu am bagat niciodata mai mult de 55l ce-i drept nu cobor cu range mai mult de 50km si asta rar pe la 70 sau 80 alimentez,mi-e frica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un sfat: nu circulati cu motorina putina in rezervor.

Mi-a fost dat sa golesc un rezervor de motorina cu pompa electrica din el. Nu-mi venea sa cred ce s-a chinuit sa scoata ultimii 15-20 de litri. Barbota foarte tare motorina si tragea doar spuma.

Nu e un efort atat de mare sa mentineti macar jumatate rezervorul. Considerati ca e pe minim. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic (partial): Un sfat va rog: cand avertizeaza ca esti "pe rosu", cati km mai poti efectua ? Masina e Passat v6 tdi 2500 4m.

On-topic: eu alimentez mereu pana sus, incap doar 54l din momentul in care ma avertizeaza pompa ca sunt "pe rosu".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai aproximativ 7,5-8 litri de motorina. Calculaeza si tu in functie de capacitate motor, drum(urban sau extra), incarcautura si , nu in ultimu rand, marimea la picior. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!