Jump to content

Apa In Masina


genius
 Share

Postare recomandată

salutare.pe partea dreapta pe podea am o pata, de unde ar putea cred ca de apa ,de unde poate sa fie,m-am uitat sub masina dar nu se vede nimic,si o alta problema la parbriz cand spal masina in partea dreapta sus intra apa ,ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu la baza parbrizului exista niste orificii pentru scurgerea apei. Cand cad frunze ai vazut ca multe se strang sub capota, la baza parbrizului. Daca nu le dai importanta si nu le cureti unele frunze intra pe orificiile de scurgere, putrezesc acolos si ti le infunda. In cazul acesta, de obicei, te trezesti cu apa in masina si nu intelegi de unde. Aceasta ar putea fi o explicatie pentru ce ti s-a intamplat tie. Verifica orificiile de scurgere, curata-le si vezi daca problema mai apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.pe partea dreapta pe podea am o pata, de unde ar putea cred ca de apa ,de unde poate sa fie,m-am uitat sub masina dar nu se vede nimic,si o alta problema la parbriz cand spal masina in partea dreapta sus intra apa ,ce e de facut?

Ai schimbat de curand parbrizul masinii? Sau, alta intrebare: ai sau ti-a umblat cineva la usa dreapta fata pentru reparatii (inlocuit broasca de usa, macara/geam de usa etc)? Daca raspunsul e negativ la astea 2 intrebari, atunci nu ramane de facut decat ce-a zis alxrro, desi mai degraba la Fabia am intalnit problema asta cu orificiile infundate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt 2 topic-uri cu apa in masina. Da un search si poate o sa te lamuresti

Uite-le aici, poate nu ai citit regulamentul.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=17764

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9443

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost schimbat parbrizul,dar ce pot sa fac,cu ceva silicon se poate rezolva?

a fost schimbat parbrizul,dar ce pot sa fac,cu ceva silicon se poate rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost schimbat parbrizul,dar ce pot sa fac,cu ceva silicon se poate rezolva?

Auzi ceva "fluieraturi" suspecte cand rulezi la viteze mai mari? Daca da, posibil parbrizul n-a fost montat corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi inapoi la mesterii care au pus parbrizul si da-le cu el in cap... nu exista garantie pe lucrarea efectuata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi inapoi la mesterii care au pus parbrizul si da-le cu el in cap... nu exista garantie pe lucrarea efectuata?

Sigur ca exista garantie oriunde exista si o factura pentru o lucrare efectuata. Insa or sa o dea cotita rau daca omul se duce acolo si nu stie ce sa zica exact. Or sa zica ca nu-i de la ei, ca nu exista, nu se poate, ei au montat ok si nu are cum sa fie de-acolo etc.... Trebuie vazut mai exact, studiata mai bine problema, ca acolo cand se duce sa stie cum sa-i ia. Dar e destul de complicat de studiat, ar trebui dat torpedoul, aeroterma jos si vazut exact cauzele.

P.S. nu faci nimic cu silicon, sau daca faci se cheama "tziganie".

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi ceva "fluieraturi" suspecte cand rulezi la viteze mai mari? Daca da, posibil parbrizul n-a fost montat corespunzator.

E si cazul meu. Insa...

Mergi inapoi la mesterii care au pus parbrizul si da-le cu el in cap... nu exista garantie pe lucrarea efectuata?

... la mine se aud acele suieraturi la viteze de peste 80km/h insa apa nu patrunde absolut deloc (verificat pe torentiale !). Acum, sa ma risc sa-l monteze din nou - eventual mai prost - si sa-mi intre apa? Am preferat sa nu risc. :banghead:

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu problema cu apa in masina(pe presul din dreapta fata).Am fost la service SKODA si au constatat ca folia de la usa este rupta si mi-am comandat alta folie care trebuie sa soseasca in zilele urmatoare.Voi vedea daca problema se rezolva prin inlocuirea foliei.Mentionez ca am fost la o firma "specializata" si mi-am schimbat boxele din usi.De acolo provine ruptura foliei.Acum imi fac probleme si pentru usa din stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linga filtru de aer am o gramada de mizerie,frunze,etc am incercat sa desfac plasticul din partea de jos a parbrizului dar nu am reusit .Cum se procedeaza?cum se da jos plasticul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linga filtru de aer am o gramada de mizerie,frunze,etc am incercat sa desfac plasticul din partea de jos a parbrizului dar nu am reusit .Cum se procedeaza?cum se da jos plasticul?

Cu o scula de plastic ascutita la un capat care in jargonul mecanicilor/tinichigiilor se numeste "os de peshte" :beerchug: . Poti sa incerci cu o surubelnita dreapta, incepind de la imbinarea bucatilor undeva intre stergatoare, nu inainte de a demonta stergatorul din dreapta. Plasticul ala are pe spate o mica nervura care intra intr-un canal pe caroserie; aia e toata prinderea lui si trebuie desfacut treptat, cum spuneam cu surubelnita facand o parghie. Grija mare sa nu ciobesti parbrizul. Mai bine dai cu o banda izolatoare inainte pe surubelnita.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!