Jump to content

Pentru Cei Interesati De 1.6 Fsi


boby
 Share

Postare recomandată

In primul rand un salut cald tuturor forumistilor si un an nou plin de bucurii....!

Incep prin a preciza ca acesta este primul meu post pe acest forum si chiar daca citesc de cateva luni bune sectiunea Passat B6 am asteptat totusi mai intai sa fiu posesor de B6 inainte de a face comentarii cat de cat obiective. Pentru ca masina pe care m-am hotarat sa o achizionez a fost Passat 1.6 FSI, am incercat in timp sa strang ceva informatii si sa-mi fac o idee generala despre acest produs folosind binenteles si acest forum. Dincolo de batalii si "versusuri" benzina-motorina, cai contra cuplu, etc., care sincer fac sarea si piperul acestor forumuri, am incercat in timp sa-mi gasesc raspunsuri la ce framanta pe toata lumea : ce am cumparat este maximul posibil la banii cheltuiti?. Evident fiind o problema mult prea subiectiva, esti purtat pe valurile incertitudinii de foarte multi oameni care isi exprima puternic parerea despre lucruri si fapte care nu au nici o legatura cu realitatea. Din pacate multi sunt usor indusi in eroare de aceasta caracteristica a forumurilor si cateodata sunt usor dezamagiti de alegere. Am facut acest comentariu pentru ca multi forumisti reusesc sa strecoare indoiala in alegerea cuiva doar pe baza unor presupuse experiente personale si evident "din auzite". Si pentru ca acum pot sa raspund cat de cat obiectiv celor interesati am sa fac cateva precizari despre alegerea mea:

- mai intai de toate in alegere a contat comfortul oferit si apoi caracteristicile motorului.

- utilizez masina si in oras si in afara pe distante medii pana in 100km.

- nu fac liniute si nu ma iau la intrecere pe autostrada.

Acestea fiind spuse nu pot decat sa contrazic pe cei ce au afirmat sus si tare ca acest motor este mic pentru ce trebuie sa care. Probabil ca nemtii habar n-au de motoare ai asteapta sa vada daca romanii se prind de asta. S-au poate ca inainte de toate unii ar fi bine sa se urce intr-o masina pana sa-si dea cu parerea.

Daca totusi printre cititorii forumului exista persoane care, ca si mine, au cautat ceva concret in legatura cu aceasta masina si nu au gasit, ii rog calduros sa ma chestioneze si poate ii pot lumina.

Scuze pentu lungimea postului..

Modificat de R_a_z_v_a_n
Editare titlu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum.

Nu stiu cati km ai, dar cred ca ar fi interesant sa ne spui cate ceva despre consumul "cat mai real" al masinii (nu cred ca e mult mai grea decat Octavia 2, si multi interesati de O2 1.6 FSI ar putea face o paralela), despre zgomotul interior, si, de ce nu, despre "cum trage" fiind putin mai incarcata si la deal... alte dubii nu cred ca exista referitor la acest motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

impresii la cei 500 km parcursi :

pentru ca nu am facut un plin sa masor exact va pot spune ca pe calculator am media de 9.4 in conditii de oras 95% cu toate ca personal am avut impresia de mai mult...

motorul este foarte silentios si trage excelent in conditii normale ...nu am avut overload la bagaje sau la pasageri

la deal nu am simtit nimic deosebit si masina a reactionat absolut normal

la cutia cu 6 rapoarte reprizele sunt destul de scurte si poti merge cu a V-a cu 70km/h la 2500 de rotatii iar in aVI-a la 3000 de rotatii ai in jur de 110km/h..cu un consum mediu de 5 l.

in mers cu greu distingi zgomotul de la motor la 3000 de rotatii iar in relanti e practic inexistent (de multe ori am avut senzatia ca este oprit)....nu am deocamdata greieri sau alte zgomote...

directia asitata este excelenta... la viteze mari este rigida... la viteze mici foarte degajata

suspensiile sunt un pic rigide pe spate dar e un mare avantaj la drum lung

chestii foarte practice: evident tempomatul, volanul multifunctional, scaunele incalzite, mp3 player-ul si nu in ultimul rand auto-holdul care in oras este foarte practic...

mp3-ul se aude excelent pana la 3/4 de volum dupa care mai vibreaza elementele....dar e super indeajuns..

deocamdata nu am nici o nemultumire si chiar sunt incantat chiar daca vin de pe un AUDI...

singura nemultumire o am cu dealear-ul: Cardinal Motors Constanta ..am fost pus intr-o situatie jenanta cu covorasele de masina care evident erau de doua feluri de 1 mil. si de 3 mil., dar inainte de a alege, persoana de acolo a afirmat ca el nu-i intelege pe astia care dau 26000E pe masina si nu-si "permit" sa-si ia covorase de 3 mil.....no comment...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super. Cand mai ai ocazia, imi spui ce turatie ai in a 6a la 130-140 km/h? Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare !

Ma bate gandul sa-mi cumpar masina pe benzina 1.6 115cp si nu inteleg de ce toti imi spun sa nu fac "prostia" asta >> consum mare, cumplu mic, in general se spune ca motorul este prea mic pt B6 (motorul este fortat ) ca sa nu mai spun de cel de 105 CP

Chiar nu stiu ce sa fac acum !?

Atept parerile voastre

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Rrazvan cred ca faci o alegere buna. Daca vrei 1.6 FSI nu cred ca-l mai gasesti decat in combinatia cu o cutie automata, banuiesc ca le-au mai ramas ceva masinute pe stoc. 1.6 FSI nu se mai fabrica de anul trecut din toamna. A fost inlocuit de 1.4 TSI 122 cp. Daca mergi pe masina noua atunci mergi linistit pe 1.4 TSI dupa cum zicea si Devastator, are clar avantajele lui acest motor. Dupa cate se vede eu pt el am optat.

Daca insa mergi pe o masina SH atunci poti merge la fel de linistit si pe 1.6 FSI.

Il asteptam pe boby sa ne mai dea ceva lamuriri despre masina+motor.

Numai bine.

Modificat de Velocity_Warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA , vreau s-o iau din Germania ..

Ma intereseaza cum reactioneaza motorasul asta intr-o depasire sau cand sunt 5 persoane in masina(daca trage greu )

Velocity_Warrior TSI suna frumos :lol: ma multumesc si cu FSI macar sa fie ceva de capul lui !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Ma bate gandul sa schimb Fabia cu un Passat 1.6 FSI 115 cp din 2007 pe care se cere un pret de 9600 euro sau Fabia +4500 euro. Ajutati-ma cu sfaturi va rog! Mi se pare cam mic pretul! Cum e pana la urma la consum real constatat in trafic nu in carti? Cum e cu astia 115 cp , sunt ok ptr. un mers normal ? Sa fie oare mai puturos decat Fabia benzina 101 cp? La ce sa fiu atent la masina asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... va fi mai puturos ca si Fabia de 101. Pentru ca este greu si nu are cuplu mare, si pentru ca este cu injectie directa.

Fara suparralimentare, injectia directa de benzina nu s-a dovedit superioara fata de cea multipunct in utilizarea cotidiana a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Ma bate gandul sa-mi cumpar masina pe benzina 1.6 115cp si nu inteleg de ce toti imi spun sa nu fac "prostia" asta >> consum mare, cumplu mic, in general se spune ca motorul este prea mic pt B6 (motorul este fortat ) ca sa nu mai spun de cel de 105 CP

Chiar nu stiu ce sa fac acum !?

Atept parerile voastre

Multumesc

Masina asta merita pentru confort in primul rand. Motorizarea va fi la limita decentei, nu vei face sport cu ea. Pentru utilizare de familie va fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Este un motor fiabil, decent. Cifrele nu par grozave, dar , are o cutie super etajata. Comparatie Opel Insignia 1.8 - 140 cai vs Passat 1.6 FSI - 115 cai , ambele au 11,5 secunde pana la 100.. deci te ajuta mult cutia in 6 trepte. mereu ai o treapta corespunzatoare la indemana daca te simti subturat. Este o masina in regula, se misca bine in ture. Sunt mandru ca in oceanul de 2.0 TDI , mai rasare cate un FSI simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

boby, ce se mai aude cu masina? ne mai poti spune ceva?

ma intereseaza si pe mine un passat cu 1.6 fsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!