Jump to content

Un Sfat : Diesel Sau Benzina ?


cimpy
 Share

Postare recomandată

Salut. As vrea sa imi cumpar un Lupo dar nu prea sunt hotarat de care. Am consultat destul de mult preturile la TDI-uri si am vazut k sunt destul de scumpe . Cele pe benzina sunt mai ieftine si pot sa iau unu la un pret destul de bun si k an , km , euro 4... Si nu mai ma costa mult taxa de inmatriculare. Am inteles k cele pe benzina au si ele un consum destul de mic. Atunci care e diferenta intre un TDI si cea pe benzina?? De putere??? Si ce m-ati sfatui??

Si mai ales pe la noi prin tzara nush dc as gasi unu bun....asha k singura varianta ar fi din afara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice motor 1000 cmc benzina .este un motor de turatie are 4 cilindrii si l-am avut eu pe un polo .consuma maxim 5.5 afara daca il tineam la 120 si ii dadeam cox si in orasul meu cu 3 stazi si 2 semafoare i-mi consuma maxim 6,5 .Am prins 150 km /h cel mai tare . Consumurile ti le-am dat la maxim ca daca mergeam economic consuma mai putin ,plus ca polo este un pic mai greu ca lupo. Acum socoteste ca il cumperi mai ieftin si din DE plus taxa de prima inmatriculare mai mica ca are euro 4 , plus ca ai sanse sa gasesti unul cu km mai putini decat pe motorina . Cati km ar trebui sa faci ca sa amortizezi diferenta de pret. Am condus unul 1.7 SDI si am fost dezamagit de zgomotul motorului care dadea senzatia ca e prea greu pt asa masinuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) ... zgomot face orice masina ... singura diferenta intre un diesel si cel pe benzina este ca zgomotul la motorina este mai BRUT ...

Am 1.4 TDi ... si am dat 6300 euro pe el acu' 1 luna ... adus din germanica in noiembrie. Sunt foarte incantat de masina. Este senzationala. Daca nu ii dau pot sa scot un consum foaaarte bun de undeva la 6 ... dar nu ma pot abtine si scot un consum de 8 ... (mediu)

Ideea e ca masina este foarte fasneata iar la 2200 rpm intra turbina si simti diferenta. Pe depasiri in afara localitatilor nu ai nici cea mai mica problema.

Ce e drept motorul este in 3 cilindri. iar limita de viteza (am prins eu) a fost de 190 km/h. (cu softul modificat).

Oricum nu am mers cu o benzina de 1.0 ... dar daca as fi pus sa aleg iar ... tot 1.4 TDi mi-as lua :)

bafta ... masina e senzatie ... o sa iti placa, orice ti-ai lua ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Lupo 1.4 Sport TDI 3dr baza de masina eu am luat 190km/h (4300/500 rpm) fara nici un soft modificat pe A2 acum cateva zile masina are 140k km si este din 2000 este o masina exceptionala .Mai am un passat 1.9 tdi dar ma plimb cu Lupo de fiecare data cand am ocazia masina fiind a nevesti-mi .

Ti-o recomand cu toata increderea .

a mea arata exact asa numai ca nu are trapa (trapa aia e si nu e misto riscant la ploi)

post-9797-1209334438_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

ia un 1.7 SDI si o sa uiti sa treci pe la pompa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se stie ca cele diesel sunt mai puternice si multi le prefera! Daca in schimb vrei pe benzina, pt ca intradevar sunt ceva mai ieftine...evita motorul e 1.0! :offtopic: Este prea mic si nu te va multumi! Ia un benzinar de 1.4 si iti va ajunge! Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am unul de 1.0 benzina si sunt multumit de el!

Sunt convins ca , cu cat e motorul mai mare se "inteapa" mai bine , dar si riscul creste considerabil! e o masina mica! Nu cred ca e foarte indicat sa o fugaresti foarte tare.

Motorul de 1.0 fuge cu 150 km/h crezi ca nu ajunge...?????

Referitor la diesel....consumul e intr-adevar mai mic....dar nu stiu in cat timp poti spune ca amortizezi diferenta de bani care o dai la achizitionare....diesel sunt mai scumpe....!

Daca vrei parerea mea ...mergi tot pe BENZINA! A si inca ceva....motor mai mic ....taxe mai mici.....asigurari mai mici.....etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia un 1.7 SDI si o sa uiti sa treci pe la pompa...
Idem cu Fabian ..eu am 1.7 SDi.. intr-adevar uiti sa mai bagi motorina!! :icon_thumright:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Motorul de 1.0 fuge cu 150 km/h crezi ca nu ajunge...?????

150 km/h la 5000 de ture... :icon_thumright: Mai bine unul mai puternic, nu il fortezi atat de tare. Rapoartele la cutia de viteze pusa pe 1.0 nu mi se par cele mai potrivite in sensul ca la 120 km/h pe ac (de fapt cam 110 in realitate) ai deja 4000 de ture... sincer simt lipsa vitezei a 6-a sau o a 5-a cu un raport putin modificat, pentru ca motorul se simte ca ar putea merge si pe la 3400-3600 la 120 km/h.

Asta e masina, asta e cutia, nu poti sa o duci cat vrei ca-ti zboara pistoanele :icon_geek:. Recomand un motor mai puternic, ca pe drum drept sa poti baga un 150-160 (mai ales pe autostrada) fara sa simti ca il fortezi prea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma depinde cat vrei sa mergi cu ea in oras si cat in afara. Parerea mea e ca daca vrei masina de mers in afara orasului pe autostrazi etc. Lupo nu e o varianta deloc potrivita. Plus ca asa cum spunea cineva mai inainte la dimensiunile ei iti asumi un risc destul de mare daca depasesti 120 kmh. Pentru mers 90% in oras masina asta chiar si cu motorul de 1.0 benzina face toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.0 benzina si sunt foarte multumit de masinuta. Consumul foarte bun( 80% km facuti in oras mi-a scos 6) , pana la 100,110 se duce foarte bine. E o masina de oras sau pentru distante mai scurte, daca ai nevoie de o masina pentru drumuri lungi nu te bagi la lupo, iei ceva din clasa mai mare. Nu cred ca esti in siguranta la 180/h in lupo, e usoara ...in linie dreapta nu sunt probleme insa nu tot drumu8 e drept ;)

In mare, motorul de 1.0 e perfect pentru oras, nu pentru altceva.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelul 1.4fsi v-ati gandit?putere de benzinar si consum de diesel!pentru cei care nu cunosc modelul are 105cp,automatic,consum oras 6,3 iar extraurban 4,1.bineinteles si pretul e pe masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca motor e ok..pacat ca are cutie automata.. care am auzit ca nu prea e fiabila :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut posesorilor de lupo! recent am cumparat un lupo 1,4 fsi 105cp, climatronic, geamuri si oglinzi electrice, esp, 4 airbaguri, etc. Va pot spune ca masina e super, consum oras 6-8l/100km in functie de clima si talpa. Despre cum se va descurca cutia care este ca la 3L mai vedem, momentan masina are doar 27000km REALI. Astept sa o inscriu si apoi o voi trimite in Bucuresti la sora mea sa circule cu ea. Poate o conving sa mearga la intalniri sa o vedeti.(un lupo FSI cu nr. de TM. sper ca o acceptati!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O asteptam cu mare drag! Eu am condus 1.4 FSi ..si am fost incantat.. Ar fi bine sa vina la intalniri .. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abia in 26 septembrie e programata la RAR si apoi restul, dupa ce o inmatriculez in RO vin cu ea in BUCURESTI. Pina atunci ma bucur si eu putin de ea! Dar timpul trece...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

lupo gti rullz..ce mai :salut: ...asta daca ai pompa langa tn :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acuma depinde cat vrei sa mergi cu ea in oras si cat in afara. Parerea mea e ca daca vrei masina de mers in afara orasului pe autostrazi etc. Lupo nu e o varianta deloc potrivita. Plus ca asa cum spunea cineva mai inainte la dimensiunile ei iti asumi un risc destul de mare daca depasesti 120 kmh. Pentru mers 90% in oras masina asta chiar si cu motorul de 1.0 benzina face toti banii.

cred ca nu ai facut inca nici un km. cu un lupo...( gresesc...nu prea cred!!) te grabesti sa tragi concluzii ori ai altceva de spus? asa as putea sa iti scriu si eu: cumparatii cu banii de pe cordoba frate un LEON caci are mare stabilitate. nu o zic cu rautate dar asa poate reusesti sa intelegi ca fiecare doreste ceva anume de la masina pe care o cumpara si alegerea facuta nu este cea pe care ar facea toti ori majoritatea.

acum adevarul e ca nu satim daca omul se orienteaza in functie de cat consuma masina , de stabilitatea ei, de culoare ori la pretul pe care il poate oferi pe masinutza. ideea e ca doreste niste pareri de la posesori ... nu crezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

1.4 TDI cred k e cea mai tare raportand putere/consum! o am de 2 ani si merge impecabil si nu am schimbat decat un rulment amarat!! luati-va lupo 1.4 TDI kiar daca sunt mai scumpe!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
cosmincosmin11

salutare...as vrea un sfat de la un posesor de lupo 1,4 tdi...cam cat e taxa acum?si de unde ar fi mai ieftin de luat?de la noi sau de afara?multumesc:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!